Hener wrote:a teraz może dokładnie od speców dowiem się jak przyrząd wykonuje sztuczne zwarcie i co on pokazuje użytkownikowi
Nie zwarcie tylko wymuszenie prądowe, starsze MPZ mają tyrystor, nowe Sonele i pokrewne nie rozbierałem.
Do you prefer the English version of the page elektroda?
No, thank you Send me over thereHener wrote:a teraz może dokładnie od speców dowiem się jak przyrząd wykonuje sztuczne zwarcie i co on pokazuje użytkownikowi
Sonel wrote:Impedancji pętli zwarciowej wskazują również jej składowe, czyli rezystancję i reaktancję.Wszystkie przyrządy produkcji SONEL S.A. dokonujące pomiaru impedancji pętli zwarciowej wskazują również jej składowe, czyli rezystancję i reaktancję.
CYRUS2 wrote:
...to jego teorie nie mające pokrycia w rzeczywistości...
CYRUS2 wrote:WojcikW wrote:http://www.sonel.pl/pl/teoria-pomiarow/pomiary-petli-zwarciowej.htmlSonel wrote:/Cytat z linku podanego przez kolegę Wójcika./Wszystkie przyrządy produkcji SONEL S.A. dokonujące pomiaru impedancji pętli zwarciowej wskazują również jej składowe, czyli rezystancję i reaktancję.
Ten tekst świadczy o tym, że wypowiedzi kolegi Wójcika na temat rzekomej definicji impedancji - to jego teorie nie mające pokrycia w rzeczywistości.WojcikW wrote:Wszystkie przyrządy firmy Sonel co innego mierzą niż twierdzi kolega Wójcik....Mierniki nie mierzą żadnych modułów, mierzą impedancję zgodnie z definicją impedancji:
"Impedancja (opór pozorny)- stosunek napięcia doprowadzonego do obwodu, do prądu płynącego w tym obwodzie."
WojcikW wrote:Zgodnie z definicją jest liczbą postaci:
a+jb, gdzie a to część rzeczywista, b to część urojona, j to jednostka urojona.
Miernik mierzy i przelicza na liczbach rzeczywistych, wynik pomiaru jest liczbą rzeczywistą.
WójcikW wrote:Bzdura kolego Wójcik.Ja mogę zmierzyć impedancję cewki podając na nią napięcie przemienne i odczytując napięcie i prąd (Z=U1/I1), oraz jej rezystancję gdy podam napięcie stałe (R=U2/I2) (1 oznacza AC, 2 to DC). Otrzymuję impedancję Z, rezystancję R i z tych wartości obliczam reaktancję X (X=√(Z²-R²). Wszystkie te 3 liczby Z, R, X to liczby rzeczywiste.
WójcikW wrote:Musisz wiedzieć. Jak tego nie będziesz wiedział zastosujesz zwykłe odejmowanie.By wykonać taki pomiar nie muszę wiedzieć, że są liczby zespolone.
Quote:Bzdura kolego Wójcik.
Gdyby to były liczby rzeczywiste, to X = Z-R a nie X=√(Z²-R²).
Do odejmowania liczb rzeczywistych stosuje się arytmetykę.
To wektory, a nie liczby rzeczywiste. Dlatego do odejmowania tych liczb wykorzystujesz rachunek wektorowy.
CYRUS2 wrote:... Bzdura kolego Wójcik.
Gdyby to były liczby rzeczywiste, to X = Z-R a nie X=√(Z²-R²).
Do odejmowania liczb rzeczywistych stosuje się arytmetykę.
To wektory, a nie liczby rzeczywiste. Dlatego do odejmowania tych liczb wykorzystujesz rachunek wektorowy.WójcikW wrote:Musisz wiedzieć. Jak tego nie będziesz wiedział zastosujesz zwykłe odejmowanie...By wykonać taki pomiar nie muszę wiedzieć, że są liczby zespolone.
WojcikW wrote:Gdybym miał przekonanie, że impedancja jest liczbą zespoloną to bym nie wpisywał głupot, tylko wpisał liczbę zespoloną.
Sonel wrote:Powinieneś firmę Sonel nauczyć co to jest impedancja.Wszystkie przyrządy produkcji SONEL S.A. dokonujące pomiaru impedancji pętli zwarciowej wskazują również jej składowe, czyli rezystancję i reaktancję.
WojcikW wrote:Nie brnij dalej w głupoty.Firmy Sonel nie muszę niczego uczyć. Impedancja Z ma składowe R i X i nie ma w tym nic dziwnego. Zależność jest: R²+X²=Z² i nie ma nic wspólnego z liczbami zespolonymi, podobnie jak z liczbami zespolonymi nie ma nic twierdzenie Pitagorasa.
WojcikW wrote:Kolego Wójcik -każdy elektryk wie co to jest cosΦ.Zależność jest: R²+X²=Z² i nie ma nic wspólnego z liczbami zespolonymi, podobnie jak z liczbami zespolonymi nie ma nic twierdzenie Pitagorasa.
CYRUS2 wrote:Z wyniku pomiaru U/I nie jesteś w stanie nawet wyliczyć ani R ani X.
elpapiotr wrote:Kolego Elpapiotr - może najlepiej jakby najpierw kolega sam dokładnie przeczytał podany wydruk.A mierniki Sonel-a (a właściwie procesory mierników) potrafią. Takie mądre bestie.
15kVmaciej wrote:Impedancję pętli zwarcia można wyliczyć znając jej składową rzeczywistą X i składową rzeczywistą R. Poznać je można poprzez pomiar metodą techniczną albo poprzez odczytanie z katalogów. Można zamiast liczyć zmierzyć ją i znając kąt przesunięcia fazowego z tak zmierzonej impedancji wyliczyć składowe.
15kVmaciej wrote:A zapis w postaci liczby zespolonej to po prostu wygodna dla pewnych działań forma określenia współrzędnych pewnego punktu na płaszczyźnie (zespolonej).
15kVmaciej wrote:.znając jej składową rzeczywistą X i składową rzeczywistą R.
retrofood wrote:ile diabłów zmieści się na końcu szpilki?
jann111 wrote:Na pewno to drugie. A ludziom się wydaje, że istnieje.retrofood wrote:ile diabłów zmieści się na końcu szpilki?
Jeden. Na samym końcu szpilki jest tylko jeden punkt, nieskończenie mały i niepodzielny. Diabeł nie może być mniejszy od niego, niezależnie czy jest rzeczywisty, czy urojony..
kj1 wrote:To, że nagle X "zrobiło" się składową urojoną to rzecz oczywista dla kogoś kto rozumie liczby zespolone. Tak samo jak zmierzę prąd amperomierzem, a amperomierz wskazuje 10A (dokładność 0,01A), to te 10A nie traktuję jako wartość urojoną, tylko rzeczywistą, choć może się okazać, że prąd zespolony będzie 0+j10A (dla dokładności 0,01A). Dopóki nie wstawię jakieś wartości do liczby zespolonej to jest ona liczbą rzeczywistą, bez względu jaką wielkość sobą przedstawia. Tylko kolega nie bardzo rozumie liczby zespolone. Impedancja jest liczbą rzeczywistą a impedancja zespolona jest liczbą zespoloną. Rezystancja i reaktancja to też liczby rzeczywiste. Impedancja zespolona ma w sobie informacje o rezystancji, reaktancji i impedancji, pisałem już o tym wcześniej. Jakoś ani kolega ani nikt nie znalazł odpowiedzi na proste pytanie: jeżeli impedancja jest liczbą zespoloną to dlaczego w żadnych opisach technicznych w Polsce i na świecie impedancja nie jest zapisem zespolonym a+jb, np. impedancja pętli zwarcia, impedancja głośnika, impedancja kabla koncentrycznego, impedancja wejściowa wzmacniacza akustycznego, impedancja anteny itd....
Nie bardzo rozumiemJeżeli impedancja jest liczbą rzeczywistą, to jej zapis w postaci zespolonej nic nie zmienia. Taka liczba zespolona będzie miała tylko część rzeczywistą. Jak chcesz zrobić z takiej impedancji pełną liczbę zespoloną skoro:
15kVmaciej wrote:.znając jej składową rzeczywistą X i składową rzeczywistą R.
Czyżby nagle X "zrobiło" się składową urojoną? ...
WojcikW wrote:amperomierz wskazuje 10A