Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie pomiary przy rozbudowie instalacji elektrycznej w domu

22 Lis 2016 21:47 1281 5
 • Poziom 23  
  Witam,
  Mam domek jednorodzinny z instalacją trzyprzewodową. Zrobiłem sobie w jednym pokoju ciemnię fotograficzną. Wyposażyłem ją w dodatkową instalację elektryczną. To znaczy trzy plafoniery plastikowe z czerwonymi żarówkami LED, trzy podwójne gniazda z uziemieniem podpięte do już istniejącego gniazda przez zabezpieczenie BS 10. Przed podłączeniem tej dodatkowej instalacji sprawdziłem czy wszysto jest OK. Instalacja nie ma zwarcia, na bolcach w gniazdach jest ochrona. Plastikowe lampy podłączone przewodem 2x 1,5. Gniazda 3x 2'5.
  Mam pytanie, czy muszę jeszcze coś mierzyć żeby mieć pewność że wszystko jest dobrze zrobione?
  Pozdrawiam.
 • e-miernikie-mierniki
 • Specjalista elektryk
  Niestety, nie wszystko jest dobrze zrobione.
 • e-miernikie-mierniki
 • Specjalista elektryk
  Najpierw proponuję poprawić instalację, bo oględziny tego, co zrobił kolega wypadną negatywnie i do żadnych pomiarów nie ma co przystępować: brak przewodu ochronnego w obwodzie oświetleniowym, pomieszane obwody gniazd z obwodami oświetlenia.

  Pomiary powinny być wykonane zgodnie z PN-HD 60364-6:2008. Polecam zapoznanie się z tą normą, jak również z innymi arkuszami normy 60364.
 • Poziom 23  
  Witam ponownie.
  Chciałem doprecyzować poprzednią moją informację dotyczącą tej instalacji. Otóż plafoniery podłączyłem do już istniejącego kinkietu na ścianie. Jest on zasilany z instalacji oświetleniowej więc chyba te moje plafoniery też pod nią są podpięte.
  Co do przewodu ochrony do plafonier. Te plafoniery są wykonane z plastiku i wewnątrz mają kostkę do podłączenia ale też tylko podwójną. Nie miałbym nawet gdzie podłączyć przewodu z ochroną.
  Ale bardzo dziękuję za uwagi. Mam instalację (tą dodatkową, moją) zrobioną w kanałach PCV więc nie ma problemu z wprowadzeniem zmian.
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Dobrze, informacja zmienia nieco postać rzeczy, że te obwody są rozdzielone. Zachęcam do zapoznania się z normą PN-HD 60364-4-41:2009. Są w niej wyjątki, w których można nie prowadzić przewodu ochronnego. Choć w instalacji oświetlenia nie zdecydowałbym się na to, bo nigdy nie wiadomo jaka lampa będzie tam w przyszłości i czy nie będzie potrzebny przewód ochronny. Czy plafoniery są w II klasie ochronności?

  Samo określenie "nie ma zwarcia", "na bolcach jest ochrona" nic nie znaczy. Powinno się zmierzyć rezystancję izolacji. Powinno się zmierzyć skuteczność ochrony przeciwporażeniowej - impedancję pętli zwarcia, parametry działania wyłącznika różnicowo-prądowego. Wymieniona wcześniej norma PN-HD 60364-6:2008 dokładnie te kwestie opisuje. Zachęcam raz jeszcze do zapoznania się. Ale ocenę całości instalacji można przeprowadzić wyłącznie będąc na miejscu, a nie zaocznie.
 • Poziom 23  
  Jeszcze raz bardzo dziękuję za szczegółową odpowiedź.
  Pozdrawiam