Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedłużacz podczerwieni pilota RTV - kłopoty z uruchomieniem

Mat Proffesor 23 Nov 2016 11:52 4506 6
    Mat Proffesor
    Level 11  
    Cześć,

chciałbym sterować dekoderem nc+ z innego pomieszczenia w domu (za pomocą pilota), w tym celu nabyłem przedłużacz podczerwieni taki jak na zdjęciach poniżej.
    W teorii wszystko powinno działać bezproblemowo, niestety... nie działa. Najprawdopodobniej kabel z odbiornikiem IR jest mimo wszystko zbyt krótki.
    Pomyślałem by dolutować podobny i przedłużyć go o jakieś 2-3 metry, w związku z tym mam pytanie:
    czy jeśli poprawnie dosztukuję kawałek przewodu to całe "ustrojstwo" powinno zadziałać czy może są w tym cudzie techniki jakieś ograniczenia ?
    Z góry bardzo dziękuję za ewentualną pomoc i odpowiedź w temacie
    Przedłużacz podczerwieni pilota RTV - kłopoty z uruchomieniem Przedłużacz podczerwieni pilota RTV - kłopoty z uruchomieniem
    Polon_us
    Level 42  
    Nie byłoby łatwiej użyć "przedłużacz" USB zamiast bawić się w jakieś sztukowanie/lutowanie?

Przedłużacz podczerwieni pilota RTV - kłopoty z uruchomieniem
  • Helpful post
    Adamcyn
    Level 38  
    Mat Proffesor wrote:
    czy może są w tym cudzie techniki jakieś ograniczenia ?

Tak, np. dekoder Cyfry+ (PVR Pace) wymaga nośnej sygnału 56kHz.
    Sprawdź, czy Twój przedłużacz ma taką częstotliwość.

Ja używam przedłużacza Maximum RCE 100+.
    Można przełącznikiem nastawić nośną 56 kHz i współpracuje bez zarzutu z PVR Box+ Pace HDS7241/91.
    Mat Proffesor
    Level 11  
    Adamcyn wrote:

Tak, np. dekoder Cyfry+ (PVR Pace) wymaga nośnej sygnału 56kHz.
    Sprawdź, czy Twój przedłużacz ma taką częstotliwość.

To wiele wyjaśnia :|

Adamcyn wrote:

Ja używam przedłużacza Maximum RCE 100+.
    Można przełącznikiem nastawić nośną 56 kHz i współpracuje bez zarzutu z PVR Box+ Pace HDS7241/91.

Maximum RCE 100+ świetny sprzęt... nie wątpię, tylko ta cena... ech, z tego właśnie względu wybrałem - pozornie jak się okazało - tańsze rozwiązanie.

Hmm.... powinno działać:

Quote:

Przewodowy przedłużacz pilota (Remote Repeater) - pozwala na używanie posiadanego pilota IR do sterowania sprzętem RTV lub automatyki domowej umieszczonym w miejscu gdzie nie dochodzą bezpośrednio promienie podczerwieni (np. w zamkniętej szafce, innym pomieszczeniu) lub gdy sterowanie jest utrudnione ze względu na usytuowanie sprzętu (np. sprzęt w głębokich półkach, nisko nad ziemią, z tyłu pomieszczenia itp.).

Przedłużacz pilota jest urządzeniem uniwersalnym i może być stosowany zarówno do urządzeń RTV (odbiorniki TV, tunery, wzmacniacze, odtwarzacze VHS/CD/DVD/Blue-Ray) jak i dowolnym innym sprzętem (klimatyzacja, ściemniacze światła, i in.) sterowanym podczerwienią w zakresie 36-60KHz.

Urządzenie ma bardzo kompaktowe wymiary (cała elektronika mieści się w niewielkim odbiorniku) i może być zasilane z dowolnego urządzenia wyposażonego w złącze USB (większość obecnych tunerów, set top box'ów czy telewizorów) a w przypadku braku takiej możliwości z zasilacza USB.

Powyższy model urządzenia 1R1E składa się z jednego odbiornika 1R (receiver) i jednego nadajnika 1E (emiter) i przystosowany jest do sterowania jednym urządzeniem z jednej lokalizacji. W ofercie posiadamy również bardziej rozbudowane modele z kilkoma nadajnikami (do sterowania kilku urządzeń) i odbiornikami (z kilku lokalizacji).

Instalacja urządzenia jest bardzo prosta. 1) Podłączamy wtyczkę USB do wolnego gniazda w urządzeniu (złącze musi być zasilane stale) lub do zasilacza USB (brak w zestawie). Zapali się zielona dioda LED na odbiorniku co oznacza, że zasilanie jest poprawnie podłączone.. 2) Umieszcamy odbiornik tak aby był w polu widzenia pilota zdalnego sterowania (odbiornik posiada taśmę samoprzylepną i można go przykleić do gładkiej powierzchni).

Należy zwrócić uwagę w przypadku instalacji odbiornika w pobliżu telewizorów plazmowych gdyż emitują one promienie IR w różnych pasmach częstotliwości i mogą zakłócać pracę urządzenia. 3) Nadajnik IR po zerwaniu taśmy zabezpieczającej przyklejamy w pobliżu sensora urządzenia którym chcemy sterować.

Podczas odebrania sygnału IR z pilota - dioda na odbioniku będzie dodatkowo migała w kolorze czerwonym.

Wybrane parametry techniczne:

Zakres odbieranych częstotliwośli: 36 - 60 KHz Zakres transmitowanych częstotliwośli:

38 i 56 KHz Zakres pracy odbiornika: 8 metrów Zakres pracy nadajnika: 10-20 cm Zasilanie: 5V DC (złącze lub zasilacz USB) Długość przewodów:

wtyk USB - odbiornik

odbiornik - nadajnik

2 metry 3 metry

Wymiary:

- odbiornik

- nadajnik

31x17x13mm (LxWxH) 13x8x5,5mm (LxWxH) Ilość:

- odbiorników

- nadajników

1 szt. 1 szt.

Adamcyn
    Level 38  
    Mat Proffesor wrote:
    wybrałem - pozornie jak się okazało - tańsze rozwiązanie.

Można więc wyjść z założenia, że pracuje tylko na 36-38 kHz.

Mat Proffesor wrote:

Masz może pomysł jak to sprawdzić (oczywiście poza opcją działa bądź nie działa)

Tylko przy użyciu specjalistycznych mierników,. Masz dekoder PVR Box+ Pace HDS7241/91?

Mat Proffesor wrote:

Czy istnieje w ogóle możliwość zmiany sygnału na 56kHz jeśli ta okaże się być inna niż wymagana ?

To zadanie dla ambitnego elektronika.

Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2148006.html

Czy przykleiłeś nadajnik we właściwym miejscu na tunerze (dokładnie nad sensorem IR tunera)?
    Czy między pilotem a odbiornikiem nie zbyt dużej odległości? Muszą się widzieć.
    Mat Proffesor
    Level 11  
    Adamcyn wrote:

Masz dekoder PVR Box+ Pace HDS7241/91?

U mnie: wifi Premiumbox + ADB NCP-4740SF
    Adamcyn
    Level 38  
    Pilot:
    Protokół transmisji - NEC 38kHz lub 56kHz
    https://forum.ncplus.pl/forum/forum/nc/sprz%C...emiumbox/38251-adb-ncp-4740sf-wifi-premiumbox

Czyli, na dwoje babka wróżyła...
    Spróbuj sprawdzić Twój przedłużacz na innym urządzeniu z pilotem.