Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opóźnione włączanie tranzystora przez obwód RC

Rikko 23 Nov 2016 20:53 930 3
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Rikko
  Level 6  
  Witam.
  Projektuję prosty alarm i chciałbym, żeby po włączeniu zasilania kondensator ładował się kilka sekund powoli przez rezystor R1 i wraz ze wzrostem napięcia na nim polaryzował złącze BE tranzystora T1, gdy to przekroczy 0.7V kolektor zacznie przewodzić prąd włączając buzzer.

  Niestety jak się domyślam robię coś źle, bo moja wiedza nie jest na tyle duża.
  Nie wiem czy dobrze rozumiem że napięcie na kondensatorze faktycznie będzie przekładać się na złącze BE polaryzując je i otwierając tranzystor, gdy to przekroczy 0.7V
  Opóźnione włączanie tranzystora przez obwód RC


  Wiem, że to banalnie prosty schemat, ale proszę o pomoc, jakich elementów brakuje i czy dobrze rozumiem zasadę działania.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  jarek_lnx
  Level 43  
  Układ zadziała, jeśli rezystor 100kΩ będzie wystarczający do nasycenia tranzystora (wszystko zależy od prądu buzzera), i rezystor szeregowo z buzzerem nie będzie za duży - czemu on ma służyć?
  Układ ma dwa mankamenty, napięcie na buzzerze będzie powoli narastać co może dać dziewne efekty dźwiekowe, oraz to że opóźnienie będzie niewielkie w stosunku do stałej czasowej RC.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  waxman
  Level 20  
  Powinno to działać, przy czym prąd kolektora jaki uzyskasz w tym układzie będzie Beta * Ib ~ 30 mA co chyba wystarczy na Twój alarm, proponuje Ci zmontować na szybko taki układzik i jeżeli nie chcesz się bawić w wyliczenia matematyczne to elementy dopasujesz empirycznie
 • #4
  viayner
  Level 42  
  Witam,
  Uklad jak najbardziej zadziala, mozesz poeksperymentowac z ukladem darlingtona co "zwiekszy UBE" lub dolozeniem diody-Si czy diody zenera szeregowo w bazie co zmieni poziom napieicia i pozwoli na uzyskanie wiekszych czasow przy nizszych pojemnosciach.
  Pozdrawiam