Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczny wyłacznik zasilania w gniazdku elektrycznym

23 Lis 2016 22:05 1560 13
  • Poziom 2  
    Witam,
    poszukuje urządzenie, które po określonym czasie (od momentu podłączenia) automatycznie odcina zasilanie w gniazdku elektrycznym np. po 30 minutach.
    Powinno to działać tak: konfiguruje jednorazowo urządzenie aby wyłączało się po 30 minutach, podłączam do niego inne urządzenie, którego chcę używać np. odkurzacz i po 30 minutach odkurzacz przestaje działać. I tak przy każdym kolejnym podłączeniu bez konieczności każdorazowego ustawiania czasu.
    Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
  • OptexOptex
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Każde urządzenie posiada swój wyłącznik. Co Ci po takim gniazdku skoro można ponownie włączyć urządzenie wyłączając przyciskiem i włączając ponownie ( co jest równoznaczne z wyjęciem wtyczki i ponownym jej podłączeniem).
  • OptexOptex
  • Poziom 13  
    Pewnie autorowi chodzi o to, żeby nie musiał pamiętać o wyłączeniu działającego urządzenia.

A co do rozwiązania: zastosuj przekaźnik czasowy z funkcją opóźnionego wyłączenia. Zależnie od tego, jaki prąd ma pobierać odbiornik, może zaistnieć potrzeba zastosowania stycznika, który będzie sterowany tym przekaźnikiem.
  • Moderator Zabezpieczenia Stacjonarne
    Autorowi tematu chodzi chyba o to, aby czasówka uruchamiała się automatycznie po podłączeniu odbiornika do zasilania bez ręcznego wyzwalania czasówki.
    Gotowców takich nie spotkałem, ale "na szybko" można chyba coś "wyprodukować" wykorzystując przekaźnik prądowy lub odbowiednio przygotowany kontaktron jako "czujnik" obciążenia...
  • Poziom 35  
    Czyli podłączenie urządzenia do gniazdka ma uruchomić odliczanie czasu?
  • Poziom 42  
    Priorytetowy i czasówka spięte razem. Pierwszy wykrywa obciążenie i wyzwala czasówkę. Ta podtrzymuje obciążenie którego priorytetowy już nie widzi. Po skończeniu czasu wszystko wraca do początku.
  • Poziom 35  
    kortyleski napisał:
    Pierwszy wykrywa obciążenie i wyzwala czasówkę.

Jak ma wykryć obciążenie jak nie będzie napięcia?
  • Poziom 2  
    Panowie serdecznie dziękuję za wszelkie pomysły. Problem polega jednak na tym, że poszukuję gotowego rozwiązania, ponieważ zupełnie nie znam się na elektryce i szczerze powiedziawszy nawet nie zrozumiałem do końca zaproponowanych przez Was rozwiązań. Liczyłem, że jak są gniazdka sterowane przez WiFi to i coś takiego się znajdzie. Dokładnie chodzi o to, żeby nie musieć pamiętać o wyłączaniu urządzenia. W sumie to nie musi być aż tak żeby wykrywało napięcie po podłączeniu bo może być tak, że osoba podłączająca naciśnie przycisk informujący, że włączyła urządzenie. Głównie chodzi o to żeby nie ustawiać każdorazowo czasu, po którym ma nastąpić odcięcie zasilania (tak jak to ma miejsce w programatorach).
    Gdyby komuś coś się skojarzyło to będę wdzięczny jeśli się podzieli
  • Poziom 35  
    Jak masz centralę alarmową np Integrę Satela to da radę tak zrobić.
  • Poziom 42  
    Zwykły wyłącznik czasowy wystarczy skoro może być przycisk uruchamiajacy odliczanie czasu. Tyle że to sam moduł a ty reszty nie potrafisz wykonać. Może zleć to komuś bo gotowego rozwiązania chyba nie będzie...
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    na znanym portalu aukyjnym znajdziesz urządzenie pod nazwą " countdown timer " koszt ok 40,00PLN w bardzo prosty sposób ustawiasz czas w zakresie od 15 min. do 4h , osobiscie używam i jestem bardzo zadowolony.
    Pzdr
  • Poziom 2  
    Właśnie o coś takiego mi chodziło. Mógłbyś mi jeszcze napisać czy to urządzenie ustawia się za każdym razem czy ma ono możliwość zapamiętywania ustawionego czasu po odłączeniu od kontaktu np. dzięki wewnętrznemu zasilaniu?
  • Poziom 16  
    niestety za każdym razem :( urządzenie ma dwa tryby pracy
    1- wyłączenie zasilania po ustawionym czasie.
    2- załączenie zasilania po wybranym czasie .
    dostępne czasy: 15 min , 30 min . 1h , 2h i 4h , ja używam tego do wyłączania grzejnika elektrycznego w łazience. Długo szukałem czegoś co spełniało moje oczekiwania i natrafiłem na to. Piszę o urządzeniu za 39,90 PLN.
    pzdr
  • Poziom 24  
    Istnieją gniazda 230V z bolcami, które zwierają styk zwierny/rozwierny po wpięciu wtyki, do tego dodasz przekaźnik czasowy i po kłopocie.