Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja DVB-T i SAT, alternatywa gniazda końcowego...

24 Lis 2016 08:52 1851 20
  • Poziom 4  
    Witam wszystkich,
    Mam takie pytanie odnośnie rozdzielenia sygnału z sumatora jak na załączonym zdjęciu "?". Czy jest jakaś alternatywa gniazda końcowego, ponieważ nie chcę montować gniazdka a ukryć wszystko w korycie PCV zatynkowanym w ścianie.
    Z góry dzięki za pomoc.

• Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 4  
    A czy mogę zastosować taki sam sumator jak powyżej AX-SWE-20-01 do rozdzielenia tego sygnału?
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 43  
    kamil_da napisał:
    A czy mogę zastosować taki sam sumator jak powyżej AX-SWE-20-01 do rozdzielenia tego sygnału?

A co za problem zrobić? Skoro sumuje to i pewno rozdzieli. Ten z linku telesat1 działa w obie strony.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    kamil_da napisał:

O ile wiem sumatory TV/Sat Axinga są w wersji na dach i do domu. Choidzi o to, że maja diody i przepuszczają prąd w jednym kierunku. W twoim przypadku do domu taki czyli SWE2-02 ( a nie 01 bo ten masz na dachu/strychu)
  • Poziom 4  
    A mam do Was jeszcze dwa pytania:
    1. Wczoraj chciałem kupić te sumatory/rozgałęźniki i gość w sklepie powiedział, że nie będzie mi to działać.
    Chodzi mi oto, że mój Tv posiada wbudowane dwa tunery Sat i jeden DVB-T i dzięki temu miałbym możliwość nagrywania kanału A i oglądania kanału B w tym samy momencie z satelity.
    Zamiast dekodera używałbym modułu CAM CI+ z Cyfrowego Polsatu.
    Gość w sklepie powiedział, że powinienem mieć trzy kable.
    W ścianie mam zamurowane dwa kable koncentryczne i nie mam możliwości dołożenia trzeciego.
    Co Wy sądzicie, czy będzie działało to rozwiązanie jak na schemacie powyżej.
    2. Na zdjęciu poniżej uaktualniony schemat i moje pytanie. Jakiego sumatora muszę użyć aby zsumować sygnał VHF i FM "1" i wpiąć go do zwrotnicy Alcad MM-307.
  • Poziom 27  
    kamil_da napisał:
    Gość w sklepie powiedział, że powinienem mieć trzy kable.

Co to za sklep spożywczy? Niech ten gość się trochę podszkoli. Bedzie działać na dwóch przewodach.
  • Poziom 32  
    kamil_da napisał:

Jakiego sumatora muszę użyć aby zsumować sygnał VHF i FM "1" i wpiąć go do zwrotnicy Alcad MM-307.

Lepsza od sumatora będzie zwrotnica ZA-104Ms UHF, VHF, FM. Mam pytanie dlaczego potrzebujesz dwie anteny UHF? teoretycznie także lepiej je łączyc przez filtry zwrotnice ale w praktyce także powinno działać.
    djlukas napisał:

Co to za sklep spożywczy? Niech ten gość się trochę podszkoli. Będzie działać na dwóch przewodach.

Powiem tak powinno. Jest kilka postów na Elektrodzie gdzie prowadzenie sygnału Sat i DVBT jednym kablem generowało problemy. I sam także się z tym spotykałem. Najlepsze są multiswitche bo zapewniają największą separację ale na jeden TV to rozwiązanie odpada. Zwrotnica TV Sat O.K. ale dobrej firmy i Axing taką jest. Dobre zdanie mam jeszcze o zwrotnicach firmy AMS. sam miałem przypadek gdy zwrotnica/sumator innej fermy robiła problemy a na AMS już O.K. I ostatnia uwaga. Jednym kablem prowadź sygnał Sat do nagrywania ( czyli wejście Sat2). Siłą rzeczy będzie rzadziej używane zatem i prawdopodobieństwo zakłócenia DVBT mniejsze. Gorzej jak by było na odwrót bo wtedy może się nie nagrać :| . Ale myślę, że z Axingiem będzie wszystko O.K. A zawsze masz mozliwość zamiany Sat1 i2 w razie "W"
  • Poziom 4  
    Darek.S napisał:
    Lepsza od sumatora będzie zwrotnica ZA-104Ms UHF, VHF, FM. Mam pytanie dlaczego potrzebujesz dwie anteny UHF? teoretycznie także lepiej je łączyc przez filtry zwrotnice ale w praktyce także powinno działać.

Rozwiązanie pozostało ze starej TV anologowej gdzie potrzebowałem trzech anten kierunkowych, żeby łapać sygnał. Zresztą teraz aby złapać sygnał DVB-T z trzech różnych nadajników zostawiłem te anteny a jak wchodziła TV cyfrowa wymieniłem zwrotnicę na Alcad 307 z 2xUHF i 1VHF/FM i kabla od anteny FM nie podpiąłem i dlatego moje pytanie , czy jest możliwość zsumowania sumatorem VHF i FM i wpięcie w wej. zwrotnicy VHF/FM.

A czy mógłbyś zaproponować jakiś rozdzielacz z 4 wyjściami zamiast tego SWE-2-02.
    Czy taki byłby dobry:
    AX SVE 40-01
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...oria-telewizyjne/rozgaleznik-ax-sve-4-01.html
  • Poziom 32  
    kamil_da napisał:
    i dlatego moje pytanie , czy jest możliwość zsumowania sumatorem VHF i FM i wpięcie w wej. zwrotnicy VHF/FM.

Na które już udzieliłem odpowiedzi. Sumatorem można oczywiście próbować ale jest to rozwiązanie nieprofesjonalne bowiem anteny będą na siebie oddziaływać
    kamil_da napisał:

A czy mógłbyś zaproponować jakiś rozdzielacz z 4 wyjściami zamiast tego SWE-2-02.
    Czy taki byłby dobry:
    AX SVE 40-01
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...oria-telewizyjne/rozgaleznik-ax-sve-4-01.html

A ja zadam pytanie czemu akurat na cztery skoro potrzeba rozdzielić na Sat i TV? A odpowiedź na Twoje pytanie podobna. Można próbować i rozdzieli tylko znowu będzie problem , że na wyjściu będą obecne zarówno sygnały Sat jak i DVBT co może ale nie musi powodować zakłócenia odbioru Sat czy DVBT
  • Poziom 43  
    Darek.S napisał:
    kamil_da napisał:
    i dlatego moje pytanie , czy jest możliwość zsumowania sumatorem VHF i FM i wpięcie w wej. zwrotnicy VHF/FM.

Na które już udzieliłem odpowiedzi. Sumatorem można oczywiście próbować ale jest to rozwiązanie nieprofesjonalne bowiem anteny będą na siebie oddziaływać

A ty swoje. Antena VHF będzie oddziaływać na antenę UHF i odwrotnie tylko dlatego, że bez zwrotnicy. Antena przenosząca 1-12 będzie działać na antenę przenoszącą 21-69 i odwrotnie. Zwrotnica 1-12 będzie oddziaływać na zwrotnice 21-69.
    Gratulacje :D :D
  • Poziom 32  
    LeDy napisał:
    Gratulacje :D :D

No tak według ciebie zwrotnice są produkowane bez sensu. Bo z powodzeniem można je zastąpić rozgałęźnikiem. Odgałęźniki ( a wiesz co to :wink: ) też pewnie produkowane są bez sensu. Owszem "gratulacje" ale nie dla mnie :wink:

Dodano po 28 [minuty]:

A na marginesie dodam, że także telewizory potrafią na siebie oddziaływać i dlatego ważnym parametrem jest separacja między gniazdami i są na to normy.
    http://www.dipol.com.pl/podstawy_projektowania_instalacji_zbiorczych_tv_bib05.htm
    Lata temu miałem okazje to obserwować jak pracowałem w kablówce. Wezwanie było z powodu, że na jednym TV były zakłócenia. A jak na drugim przełączało się kanały to potrafiły być mniejsze albo większe ( a jak drugi TV był wyłączony to na pierwszym wcale nie było ). Powodem był źle podłączony rozgałęźnik a co za tym idzie mniejsza separacja (i nierówny poziom sygnału na odbiornikach). :|
  • Poziom 4  
    Witam ponownie,
    W sobotę zamierzam zabrać się za instalację powyższego schematu. Mam do Was jeszcze kilka pytań:
    1. Którą antenę wybrać:
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...tarna-80-cm-grafitowa-z-logiem-eltrox-pl.html
    http://www.dipol.com.pl/antena_satelitarna_stalowa_80cm_famaval_80_sp_30_A9653.htm
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...ny/czasza-antena-satelitarna-90-cm-biala.html
    2. konwerter: (czy ten będzie odpowiedni?)
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...ertery/konwerter-inverto-twin-red-extend.html

3. Czym różni się rozgałęźnik Axing AX BVE 40-01 od AX SVE 40-01.
    Nadawca to cyfrowy polsat z modułem CAM.
  • Poziom 32  
    kamil_da napisał:

1. Którą antenę wybrać:

Pierwsza to Corab 80 - raczej słabo
    Drugą sam najczęściej montuję
    A trzecia to Corab 90 i jak najbardziej O.K. Większa i solidniejsza
    kamil_da napisał:

3. Czym różni się rozgałęźnik Axing AX BVE 40-01 od AX SVE 40-01.
    .

Pierwszy to tylko naziemna bez przepuszczania składowej stałej. Jak nie ma wzmacniacza w naziemnej O.K.
    Drugi to "satelitarny" i przepuszcza składową stałą. jak jest wzmacniacz w naziemnej raczej ten ( choć niekoniecznie - zależy gdzie umieścimy zasilanie ( separator zasilania). I jak przepuszczamy przez niego sygnał satelitarny to tylko ten.
    A konwerter preferuję Opticum a z wyższej półki Televesz. Ale Inverto też się sprawdza.
  • Specjalista Sieci, Internet
    kamil_da napisał:
    nagrywania kanału A i oglądania kanału B w tym samy momencie z satelity.

Problemem może być to - że nagrywać możesz jeden kodowany a oglądać inny niekodowany - moduł CI CP jest jednostrumieniowy, i nie ma możliwości nagrywać kodowanego i innego kodowanego programu oglądać.
  • Poziom 4  
    Darek.S napisał:
    A trzecia to Corab 90 i jak najbardziej O.K. Większa i solidniejsza

Corab produkuje dla DPM Solid? Też się zastanawiam nad 90cm ale boję się, że bez żadnego miernika nie będę jej wstanie ustawić. Bo czytałem, że czasze powyżej 80cm ciężko ustawić.
    Chyba, że polecasz coś niedrogiego to zmierzenia sygnału np:
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...lewizyjne/miernik-satelitarny-sat-finder.html
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    kamil_da napisał:

Corab produkuje dla DPM Solid?

To, że to Corab wnioskuję po wyglądzie/konstrukcji. A firmy sprzedają swoje produkty pod różnymi nazwami. Przykładem Spacetronik, który sprzedaje anteny Barczaka pod swoim logiem. A co do wskaźnika sam taki używałem 15 lat temu. Przy odrobinie wprawy można dokładnie ustawić ale i tak trzeba mieć włączony tuner, po pierwsze żeby zasilić wskaźnik po drugie wiedzieć którego satelitę ustawiamy. Jedyna zaleta to, że nie musimy widzieć ekranu telewizora z wskaźnikami siły i jakości ale po ustawieniu jakiegoś sygnału musimy mieć informacje, że takowe się pojawiły ( lub obraz). A potem na maxa ustawiamy już na wskaźnik. Skos konwertera już na oko 6° (lub na max wskazań jakości w tunerze) .

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

Obejrzałem trzecia antenę dokładniej ( za pierwszym razem zwróciłem uwagę na "przód" a są jeszcze inne zdjęcia). I niestety wyglada to na chińczyka. Zatem proponuje antene 2 czyli Famaval. jest jeszcze wersja 85 tej firmy całkowicie metalowa. I ta jest porównywalna do Corab90. Stosuje gdy jest cięzki konwerter np monoblock quad.
  • Poziom 4  
    Darek.S napisał:
    A konwerter preferuję Opticum a z wyższej półki Televesz. Ale Inverto też się sprawdza.

W sklepie w którym chce kupić sprzęt mają jeszcze taki konwerter podobno zrobiony pod kanały w DVB-S2
    http://www.satelitarni.pl/pl/p/INVERTO-TWIN-ESSENTIAL-IDLE-TWNS46-ESSEN-OPP/2527
    Jak sądzisz, będzie on lepszy od tych:
    http://www.eltrox.pl/tv-i-multimedia/telewizj...ertery/konwerter-inverto-twin-red-extend.html
    http://www.eltrox.pl/konwerter-globo-opticum-twin-ltp-04h.html
  • Moderator na urlopie...
    Dyskusja odbiega od tematu.