Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Sterowanie akumulacyjną płytą fundamentową

geedymin 24 Lis 2016 09:11 786 9
  • Sterowanie akumulacyjną płytą fundamentową

Poziom 2  

Witam Koleżanki, Kolegów
    Mam u siebie ogrzewanie podłogowe wodne zasilane grzałkami elektrycznymi w taryfie nocnej.
    Generalnie układ składa się z:
    1/ grzałki 230 V- 3 kWh
    2/ grzałki 400 V- 6 kWh (docelowo może być tak, że grzałkę będę musiał założyć większą max 10 kWh)
    3/ pompy Grundfos 230 V- max 60 W

Czy możecie mi polecić jakiś regulator ogrzewania domu oparty na:
    1/ histerezie
    2/ jutrzejszej prognozy pogody sczytywanej z internetu
    3/ aktualnej temperaturze wewnętrznej
    4/ aktualnej temperaturze zewnętrznej
    5/ temperaturze płyty fundamentowej
    6/ inne...

Sterownik jest mi potrzebny aby sterować u siebie płytę fundamentową 23 cm grubości oraz na piętrze wylewką 8 cm.

W związku z tym, iż rurki ogrzewania wodnego w płycie fundamentowej podwieszone są na dolnej warstwie zbrojenia, płyta działa jak wielki piec akumulacyjny który posiada 30 m3 betonu.

Niestety minusem tego rozwiązania jest to, iż sterowanie jest bardzo trudne. Jeśli potrzebuję, zmniejszyć, zwiększyć temperaturę, zmiany w domu pojawiają się dobę później. W związku z tym chcę, aby ten sterownik przewidywał pogodę i sam dobę wcześniej odpowiednio załączał grzałki, na określony czas.

Z tego co wiem nie ma gotowego rozwiązania- może, ktoś z Was podjąłby się zrobienie takiego cuda...

Mam kilku znajomych co mają podobny problem, a ponadto na forum muratora jest mnóstwo osób, które posiadają takie ogrzewanie.

pozdrawiam i z góry dziękuję
    maciek

0 9
  • SterControl
    Poziom 34  

Ciekawy temat.
    Rozumiem, że grzałki są w zbiorniku z wodą, którą rozprowadza pompa?
    Jak to jest teraz sterowane?

0
    Poziom 2  

Grzałki są w obiegu grzewczym podłogówki 1500 mb- grzałki grzeją wodę, która krąży po całym domu i ładuje płytę, która przez dzień oddaje ciepło.

Na dzień dzisiejszy mam sterowanie manualne, ręczne.
    Chciałbym ustawić zadaną temperaturę i mieć odpowiednio ciepło.

Sorki za jakość zdjęcia.

kosmos99 napisał:
    Ciekawy temat.
    Rozumiem, że grzałki są w zbiorniku z wodą, którą rozprowadza pompa?
    Jak to jest teraz sterowane?
    Sterowanie akumulacyjną płytą fundamentową

1
  • SterControl
    Poziom 34  

Czyli grzałki są bezpośrednio w obiegu bez żadnego bufora (zbiornika)?
    Sterujesz manualnie czyli włączasz/wyłączasz grzałki, pompka pracuje cały czas?
    Jak powierzchnię domu ogrzewa ten układ?

0
    Poziom 2  

Nie ma żadnego bufora.
    Grzałki sterowane są za pomocą timerów i stycznika.
    Pompka obiegowa testowo pracuje na najmniejszym biegu przez prawie cały czas- roznosi energię z płyty na piętro.
    Układ ogrzewa około 200 m2 powierzchni.
    Pompka została dobrana do długości pętli i całej instalacji ALPHA2 25-80 180 230V 50Hz 6H.

0
    Poziom 42  

Szukaj sterownika PREDYKCYJNEGO, czyli przewidującego.
    Kiedyś widziałem "zajawkę" Siemensa o takich sterownikach napisaną po angielsku. Nie śledziłem tematu dalej i nie wiem czy takie sterowniki są już dostępne do kupienia i ile kosztują. Pewnie sporo, bo musi w takie sterownie być zaangażowany procesor z wieloma czujnikami, odpowiednim programem i pewnie dostępem do netu - prognoza pogody.
    Można to próbować zrobić na np. raspberryPi, ale trzeba napisać odpowiedni i to niebanalny program.
    Żadne typowe sterowania on/off, a nawet PID nie wchodzą w grę ze względu na gigantyczną bezwładność układu!!!

0
    Poziom 34  

Z bardzo dokładną regulacją będzie problem, ale można chociaż w części do zautomatyzować.
    Myślę, że przy tym układzie (jeden obieg) najlepiej jakby sterować ilością grzałek załączonych na stałe i w zależności od temperatury nastawionej włączają/wyłączają się kolejne. Czujnik temperatury zamontować na powrocie z podłogówki. Nad stabilnością temperatury czuwałby regulator sprzętowy PID, który sterowałby impulsowo jedną grzałką.
    Jak na 200m^2 to 9kW trochę mało.

0
    Poziom 34  

Jakoś nie widzę, żebyś zarówno w jednym jak i w drugim temacie coś zaproponował, ale do krytyki się rwiesz.

0
    Poziom 9  

Jak to są czujniki dallasa lub termopary to proponuję poszukać w necie PLC2011C1 albo LMBD4PLC.

0