Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie i praca równoległa NI-MH - Powerbank NI-MH

24 Lis 2016 12:59 1215 2
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie. Powolę sobie napisać na temat równoległej pracy i ładowania akumulatorów NIMH jak zrobić to bezpiecznie. Z racji awarii jaka przytrafiła mi się na początku listopada 2016 roku. Otóż w garażu mam powerbank 12 kWh, na górze zaś panele CIGS 4 x solibro 90W. Pracuje na to mieszany system połączeń akumulatorów NIMH o pojemności 10Ah (GP1000DH i rebrand NT1000BH). Jest to około 1000 ogniw, fabrycznie połączone po 20 sztuk, później przeze mnie.
    Dwa z paneli połączone równolegle ładowały bezpośrednio gałęzie ogniwa 50Sx1,2 v czyli zakres pracy/ładowania powiedzmy 55-74V. Na wyjściu. Ponieważ połączenie było typu 50S4P, jedna z gałązek na której nie miałem zabezpieczenia została naładowana nieco wcześniej i po pewnym czasie już niemal lawinowo (dV/dt) zrobił się piękny zjazd napięcia na zaciskach całej pary równoległej, a jedna z gałęzi zaczęła się niemal gotować i otworzyły się zawory odpowietrzające (68 st C było jak mierzyłem). Proces był taki, że początkowo po punkcie przegięcia Panel ładował tylko tę gałązkę prądem około 3A, listopadowy słoneczny dzień godz 11.15. Temperatura rosła, a napięcie spadało, przez co wszystkie pozostałe połączone równolegle gałęzie dodatkowo ładowały znacznym prądem tę jedną niemal "gotującą się".
    Przemyślałem wszystko i jako, że odbiornikiem jest przetwornica 60V DC/230V AC 500w,zmieniłem całkowicie schemat zasilania odbiornika i ładowania z paneli, tak by prąd nie przekroczył bezpiecznego katalogowego, a praktyce ogniwa się wyłączają gdy na czujniku jest 40 st C, wewnątrz ogniwa z uwagi na inercję niemal 50. Więc naładowanie jest niemal 100 %. Jako że są to ogniwa przemysłowe, mają przy tzw hipercyklach kilkanaście tys cykli pracy głębokości rozładowania jakie stosuję rzędu 10, max 30% daje nam 15-20 lat pracy..
    Całość kosztowo: diody, poli switche i termostaty kupi się za 50 zł (np. aliexpress). Komfort i wygoda to już zupełnie inna bajka, przy akceptowalnej stracie napięcia rzędu 0,5-0,8 V na diodzie w zależności od obciążenia mamy i tak niemal 99% sprawności energetycznej podczas rozładowania. Ładowanie odbywa się tak małym prądem z paneli, że rezystancja w Tznam. PPTC jest pomijalna. Diody schottkiego warto brać na napięcie znamionowe o jak najniższym spadku napięcia (10~20 % przewymiarowania), z racji, że prąd tu zawsze jest stały. Można wykorzystać podwójną diodę MBR40100CT, w sumie wystarczą 4 tego typu diody.
    Poniżej schemat:
    Ładowanie i praca równoległa NI-MH - Powerbank NI-MH
  • Poziom 34  
    wesmar napisał:
    12 Kwh
    Co to za jednostka, nie znam :-( Szeregowe łączenie ogniw zawsze niesie duże niebezpieczeństwo, a kiedy stos zawiera aż tyle ogniw to strach się bać ;-)
  • Poziom 11  
    Zygaqra napisał:
    wesmar napisał:
    12 Kwh
    Co to za jednostka, nie znam :-( Szeregowe łączenie ogniw zawsze niesie duże niebezpieczeństwo, a kiedy stos zawiera aż tyle ogniw to strach się bać ;-)

Poprawiłem, kWh, Niestety czasem potrzeba jest równoległego spięcia, np 10 gałązek 10Ah w sumie 60V 100Ah, a ten sposób jest b. bezpieczny.. Można to zrobić też na mosfetach, niemal bezstratnie i niewiele drożej, ale o tym innym razem..