Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik asynchroniczny 3f - Pytanie o podłączenie cewek silnika asynchronicznego

czarek18 24 Lis 2016 14:40 1374 16
  • #1 24 Lis 2016 14:40
    czarek18
    Poziom 24  

Witam. Wiem, że w silniku asynchronicznym 3F przy trójkącie, cewki są podłączone, że koniec pierwszej cewki to początek następnej. Teraz pytanie, co się stanie, gdy w układzie dwie cewki końcami. bądź początkami, będą ku sobie?

0 16
  • #2 24 Lis 2016 15:22
    krisRaba
    Poziom 24  

Hmm, zwykle jak masz puszkę przyłączeniową, to wyprowadzenia uzwojeń są zrobione tak, żeby łatwo zakładać mostki i wykonać to prawidłowo. Dajesz albo 3 równolegle dla trójkąta, albo 2 (ewentualnie jeden gratis, żeby się nie zgubił) w pionie dla gwiazdy...
    Chyba że to rozważanie teoretyczne lub zagadka akademicka? :)

Trójkąt
    []---[]

[]---[]

[]---[]

Gwiazda
    [] []
    |
    [] []
    |
    [] []

Edit: oo, nawet znalazłem ładną ilustrację z opisem wyprowadzeń:
    Silnik asynchroniczny 3f - Pytanie o podłączenie cewek silnika asynchronicznego

0
  • #3 24 Lis 2016 15:34
    czarek18
    Poziom 24  

To nie zagadka. U mnie w pracy był podłączany silnik. W silniku wystawały tylko przewody. Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo, ale jak wiadomo miernik nie widzi końców cewek. Silnik się spalił. Stąd to pytanie. Pytałem się innych ludzi i mówią, że nie ma znaczenia. Ja się upieram, że ma. Proszę jakąś mądrą głowę o wypowiedź. Czy mogło to być tak podłączone (czerwonymi kropkami oznaczono końce cewek)? Dziękuję. Cezary. Silnik asynchroniczny 3f - Pytanie o podłączenie cewek silnika asynchronicznego

0
  • #4 24 Lis 2016 16:35
    kortyleski
    Poziom 41  

czarek18 napisał:
    . U mnie w pracy był podłączany silnik. W silniku wystawały tylko przewody.

Oznacza to że silnik albo był jednofazowy i dlatego się spalił albo trzyfazowy połączony w gwiazdę i już uszkodzony. Ale tak czy inaczej twoje pytanie nie bardzo ma sens.

0
  • #5 24 Lis 2016 16:38
    krisRaba
    Poziom 24  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1047813.html#5298271

Swoją drogą, tak na logikę... silnik w chwili rozruchu pobiera prąd znacznie większy od znamionowego (w niektórych przypadkach nawet 8x) z racji tego, że jest zatrzymany. Wraz ze wzrastającą prędkością prąd pobierany przez silnik maleje. Nie testowałem tego nigdy, ale zakładając, że przy złym podłączeniu początków uzwojeń silnik nie ruszy, to duży prąd utrzymuje się stale, więc może doprowadzić do uszkodzenia uzwojeń.
    Musiałby się chyba wypowiedzieć ktoś z praktyczną wiedzą w tym temacie :)

Ale oznacza to również, że silnik nie był prawidłowo zabezpieczony, jeśli długotrwały zwiększony prąd nie spowodował odłączenia silnika od sieci.

1
  • Pomocny post
    #6 24 Lis 2016 17:06
    Andrzej42
    Poziom 24  

czarek18 napisał:
    co się stanie, gdy w układzie dwie cewki końcami bądź początkami, będą ku sobie?
    - zasada pracy silnika asynchronicznego polega na tworzeniu wirującego pola magnetycznego w stojanie, więc prąd musi kolejno i w tę samą stronę płynąć. Czyli początek z końcem.
    Jeżeli dasz początek z początkiem to dwie fazy będą tworzyć wirujące pole w prawo a trzecia w lewo. Jaki tego efekt? Już wiesz.

0
  • Pomocny post
    #7 24 Lis 2016 17:17
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Silnik z pomylonymi początkami wyje strasznie i wyzwala zabezpiecznia .
    Więc nie wiem jak w ogóle ktoś z takim silnikiem wytrzymał.

0
  • #8 24 Lis 2016 20:38
    czarek18
    Poziom 24  

Panowie dziękuje za odpowiedzi ale nie pytajcie czemu nie było zabezpieczenia i czy nikt go nie słyszał bo to nie ja go uruchamiałem.Silnik był na 100% sprawny po przewinięciu przez człowieka który robi dla nas silniki przez 6lat wszystkie działały.

Pozdrawiam Cezary....

0
  • Pomocny post
    #9 24 Lis 2016 20:48
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

czarek18 napisał:
    Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo, ale jak wiadomo miernik nie widzi końców cewek. Silnik się spalił

Koledzy źle podłączyli na "kostkę " przyłączeniową bo gdyby to dobrze zrobili to by się nie spalił.
    Proszę znaleźć w internecie materiał na temat sposobów wyznaczania początków i zakończeń w silnikach elektrycznych.
    kortyleski napisał:
    Oznacza to że silnik albo był jednofazowy i dlatego się spalił albo trzyfazowy połączony w gwiazdę i już uszkodzony. Ale tak czy inaczej twoje pytanie nie bardzo ma sens.

Kolega uzasadni to co ma silnik jednofazowy do tematu .

0
  • #11 25 Lis 2016 07:21
    kortyleski
    Poziom 41  

Krzysztof Reszka napisał:

Kolega uzasadni to co ma silnik jednofazowy do tematu .

Ano to że też wystają z niego trzy przewody. W momencie gdy o tym pisałem nie było jeszcze informacji że to znany autorowi silnik i w dodatku niedawno przezwajany.
    Natomiast nadal nie rozumiem stwierdzeń autora
    Skoro :
    czarek18 napisał:
    W silniku wystawały tylko trzy przewody

To jak :
    czarek18 napisał:
    Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo,

0
  • #13 25 Lis 2016 09:31
    Mirek99
    Poziom 21  

czarek18 napisał:
    Silnik był na 100% sprawny po przewinięciu przez człowieka który robi dla nas silniki przez 6lat wszystkie działały.

Pozdrawiam Cezary....

No tego nie rozumiem. Osoba przezwajająca silniki po naprawie sprawdza go. Jeżeli do przezwojenia otrzymała tylko stojan to po przezwojeniu oznacza początki i końce cewek fazowych lub łączy je we wnętrzu stojana i wyprowadza na zewnątrz tylko trzy przewody fazowe.

1
  • #14 25 Lis 2016 10:30
    sp3ots
    Poziom 35  

Witam !

Strumien swiadomosci swia napisał:
    A gdzie autor pisze o 3 przewodach?

W trzecim poście.

0
  • #15 25 Lis 2016 10:46
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

czarek18 napisał:
    W silniku wystawały tylko przewody. Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo, ale jak wiadomo miernik nie widzi końców cewek.

No tak , ale dalej pisze że znaleźli cewki więc musiało wystawać 6 przewodów.

Więc jak to jest?

0
  • #16 25 Lis 2016 11:19
    sp3ots
    Poziom 35  

Albo były wyprowadzone trzy przewody, wystarczyło podłączyć zasilanie i sprawdzić pobór prądu na każdej z faz.
    Albo były wyprowadzone początki i końce uzwojeń.
    Nie wierzę aby doświadczona osoba uzwajająca silnik nie oznaczyła końców/początków uzwojeń.

0
  • #17 25 Lis 2016 16:10
    czarek18
    Poziom 24  

Witam widze że rozmowa schodzi z tematu.Dla wyjaśnienia był to wentylator kanałowy w którym silnik był podłączony 6przewodami do puszki która była na zewnątrz obudowy i w niej było kojarzenie gwiazda trójkąt dla ułatwienia żeby nie było trzeba całego silnika wywalać z obudowy w celu zmiany konfiguracji.Początki i końce na silniku były zaznaczone i właściwie przykręcone na kostce ale osoba składająca to do kupy to zignorowała podłączyła przewody i jak już silnik był w kanale szukała cewek i podłączała do zewnętrznej puszki.

0