Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik asynchroniczny 3f - Pytanie o podłączenie cewek silnika asynchronicznego

24 Lis 2016 14:40 1974 16
 • Poziom 24  
  Witam. Wiem, że w silniku asynchronicznym 3F przy trójkącie, cewki są podłączone, że koniec pierwszej cewki to początek następnej. Teraz pytanie, co się stanie, gdy w układzie dwie cewki końcami. bądź początkami, będą ku sobie?
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 30  
  Hmm, zwykle jak masz puszkę przyłączeniową, to wyprowadzenia uzwojeń są zrobione tak, żeby łatwo zakładać mostki i wykonać to prawidłowo. Dajesz albo 3 równolegle dla trójkąta, albo 2 (ewentualnie jeden gratis, żeby się nie zgubił) w pionie dla gwiazdy...
  Chyba że to rozważanie teoretyczne lub zagadka akademicka? :)

  Trójkąt
  []---[]

  []---[]

  []---[]

  Gwiazda
  [] []
  |
  [] []
  |
  [] []

  Edit: oo, nawet znalazłem ładną ilustrację z opisem wyprowadzeń:
  Silnik asynchroniczny 3f - Pytanie o podłączenie cewek silnika asynchronicznego
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 24  
  To nie zagadka. U mnie w pracy był podłączany silnik. W silniku wystawały tylko przewody. Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo, ale jak wiadomo miernik nie widzi końców cewek. Silnik się spalił. Stąd to pytanie. Pytałem się innych ludzi i mówią, że nie ma znaczenia. Ja się upieram, że ma. Proszę jakąś mądrą głowę o wypowiedź. Czy mogło to być tak podłączone (czerwonymi kropkami oznaczono końce cewek)? Dziękuję. Cezary. Silnik asynchroniczny 3f - Pytanie o podłączenie cewek silnika asynchronicznego
 • Poziom 42  
  czarek18 napisał:
  . U mnie w pracy był podłączany silnik. W silniku wystawały tylko przewody.


  Oznacza to że silnik albo był jednofazowy i dlatego się spalił albo trzyfazowy połączony w gwiazdę i już uszkodzony. Ale tak czy inaczej twoje pytanie nie bardzo ma sens.
 • Poziom 30  
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1047813.html#5298271

  Swoją drogą, tak na logikę... silnik w chwili rozruchu pobiera prąd znacznie większy od znamionowego (w niektórych przypadkach nawet 8x) z racji tego, że jest zatrzymany. Wraz ze wzrastającą prędkością prąd pobierany przez silnik maleje. Nie testowałem tego nigdy, ale zakładając, że przy złym podłączeniu początków uzwojeń silnik nie ruszy, to duży prąd utrzymuje się stale, więc może doprowadzić do uszkodzenia uzwojeń.
  Musiałby się chyba wypowiedzieć ktoś z praktyczną wiedzą w tym temacie :)

  Ale oznacza to również, że silnik nie był prawidłowo zabezpieczony, jeśli długotrwały zwiększony prąd nie spowodował odłączenia silnika od sieci.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  czarek18 napisał:
  co się stanie, gdy w układzie dwie cewki końcami bądź początkami, będą ku sobie?
  - zasada pracy silnika asynchronicznego polega na tworzeniu wirującego pola magnetycznego w stojanie, więc prąd musi kolejno i w tę samą stronę płynąć. Czyli początek z końcem.
  Jeżeli dasz początek z początkiem to dwie fazy będą tworzyć wirujące pole w prawo a trzecia w lewo. Jaki tego efekt? Już wiesz.
 • Poziom 24  
  Panowie dziękuje za odpowiedzi ale nie pytajcie czemu nie było zabezpieczenia i czy nikt go nie słyszał bo to nie ja go uruchamiałem.Silnik był na 100% sprawny po przewinięciu przez człowieka który robi dla nas silniki przez 6lat wszystkie działały.  Pozdrawiam Cezary....
 • Pomocny post
  Moderator Elektrotechnika
  czarek18 napisał:
  Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo, ale jak wiadomo miernik nie widzi końców cewek. Silnik się spalił

  Koledzy źle podłączyli na "kostkę " przyłączeniową bo gdyby to dobrze zrobili to by się nie spalił.
  Proszę znaleźć w internecie materiał na temat sposobów wyznaczania początków i zakończeń w silnikach elektrycznych.
  kortyleski napisał:
  Oznacza to że silnik albo był jednofazowy i dlatego się spalił albo trzyfazowy połączony w gwiazdę i już uszkodzony. Ale tak czy inaczej twoje pytanie nie bardzo ma sens.

  Kolega uzasadni to co ma silnik jednofazowy do tematu .
 • Poziom 42  
  Krzysztof Reszka napisał:

  Kolega uzasadni to co ma silnik jednofazowy do tematu .

  Ano to że też wystają z niego trzy przewody. W momencie gdy o tym pisałem nie było jeszcze informacji że to znany autorowi silnik i w dodatku niedawno przezwajany.
  Natomiast nadal nie rozumiem stwierdzeń autora
  Skoro :
  czarek18 napisał:
  W silniku wystawały tylko trzy przewody

  To jak :
  czarek18 napisał:
  Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo,
 • Poziom 22  
  czarek18 napisał:
  Silnik był na 100% sprawny po przewinięciu przez człowieka który robi dla nas silniki przez 6lat wszystkie działały.  Pozdrawiam Cezary....

  No tego nie rozumiem. Osoba przezwajająca silniki po naprawie sprawdza go. Jeżeli do przezwojenia otrzymała tylko stojan to po przezwojeniu oznacza początki i końce cewek fazowych lub łączy je we wnętrzu stojana i wyprowadza na zewnątrz tylko trzy przewody fazowe.
 • Poziom 37  
  Witam !
  Strumien swiadomosci swia napisał:
  A gdzie autor pisze o 3 przewodach?

  W trzecim poście.
 • Poziom 43  
  czarek18 napisał:
  W silniku wystawały tylko przewody. Koledzy znaleźli cewki miernikiem, podłączyli na kostkę przyłączeniową prawidłowo, ale jak wiadomo miernik nie widzi końców cewek.


  No tak , ale dalej pisze że znaleźli cewki więc musiało wystawać 6 przewodów.

  Więc jak to jest?
 • Poziom 37  
  Albo były wyprowadzone trzy przewody, wystarczyło podłączyć zasilanie i sprawdzić pobór prądu na każdej z faz.
  Albo były wyprowadzone początki i końce uzwojeń.
  Nie wierzę aby doświadczona osoba uzwajająca silnik nie oznaczyła końców/początków uzwojeń.
 • Poziom 24  
  Witam widze że rozmowa schodzi z tematu.Dla wyjaśnienia był to wentylator kanałowy w którym silnik był podłączony 6przewodami do puszki która była na zewnątrz obudowy i w niej było kojarzenie gwiazda trójkąt dla ułatwienia żeby nie było trzeba całego silnika wywalać z obudowy w celu zmiany konfiguracji.Początki i końce na silniku były zaznaczone i właściwie przykręcone na kostce ale osoba składająca to do kupy to zignorowała podłączyła przewody i jak już silnik był w kanale szukała cewek i podłączała do zewnętrznej puszki.