Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Liczniki energii elektrycznej (cyfrowy i mechaniczny) - Przekłamanie?

cxzcxz123 24 Lis 2016 18:13 1188 7
  • #1 24 Lis 2016 18:13
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Witam. Nie wiem czy to dobry dział, jak nie to proszę o przeniesienie. Miałem praktykę miesięczną w zakładzie produkcyjnym. Odczytuje się tam wskazanie z cyfrowego i mechanicznego (analogowego czy jak to się tam nazywa, po prostu tradycyjnego licznika) licznika energii elektrycznej. I tu mam pytanie. Różnica między wskazaniami była w niektóry miesiącach dosyć spora. Przykładowo na podstawie odczytów z licznika cyfrowego wychodziło zużycie energii elektrycznej w ciągu miesiąca 300 MWh podczas gdy ze wskazań tradycyjnego licznika wynosiło 320 MWh (oczywiście ten sam miesiąc). Ten co nas oprowadzał mówił, że im jest zimniej tym różnica między wskazaniami tych dwóch liczników jest większa i ten tradycyjny licznik przekłamuje. Nie mam już praktyk a zapomniałem się o to zapytać i liczę na Waszą odpowiedź. Dlaczego tak się dzieje?

0 7
  • Pomocny post
    #2 24 Lis 2016 19:04
    zbich70
    Specjalista elektryk

Różnice mogą wynikać z tego, że liczniki indukcyjne trzeba odczytywać dokładnie w godzinie zamknięcia okresu rozliczeniowego.
    Elektroniczne mają możliwość zapamiętywania wskazań w konkrentym momencie. Najczęściej jest godzina 00:00 na przełomie miesiąca.
    Gdy licznik indukcyjny odczytasz z opóźnieniem, to różnice mogą być spore.

0
  • #3 24 Lis 2016 19:37
    cxzcxz123
    Poziom 32  

Z tego co pamiętam to liczniki są w zakładzie odczytywane 3 razy dziennie o stałych porach. Co to jest ten rozliczeniowy okres zamknięcia? Przykładowo tak od 1 stycznia do 31 stycznia czyli miesiąc?

0
  • #4 24 Lis 2016 19:39
    kosmos99
    Poziom 34  

A one na pewno mierzą to samo?
    Jeśli tak, to po co?

0
  • #5 24 Lis 2016 19:53
    cxzcxz123
    Poziom 32  

No właśnie nie wiem po co. Chyba dlatego, że zakład ma ustalone limity, że nie może zużyć więcej energii niż jest w umowie (w ciągu 15 minut nie może więcej niż w umowie, w ciągu 1 godziny i w ciągu 1 dnia też jest limit)
    Na pewno to samo. Widziałem kartkę z odczytami liczników. To znaczy to jest taki dziennik gdzie są zapisywane dzienne zużycia energii i sumowane za każdy miesiąc.

0
  • Pomocny post
    #6 24 Lis 2016 20:07
    zbich70
    Specjalista elektryk

cxzcxz123 napisał:
    No właśnie nie wiem po co.

Kolego, byłeś na praktyce to mogłeś pytać. Na forum nie mamy szklanej kuli.
    Nie można odpowiedzieć na Twoje pytania nie znając układu pomiarowego.
    Tym bardziej, że pomiarów może być więcej - na przykład oddzielne wewnętrzne opomiarowanie linii produkcyjnych lub oddziałów firmy.

0
  • #7 24 Lis 2016 20:39
    cxzcxz123
    Poziom 32  

zbich70 napisał:
    Kolego, byłeś na praktyce to mogłeś pytać.

No nic. Wiem, mogłem i szkoda, że nie zapytałem.

zbich70 napisał:

Nie można odpowiedzieć na Twoje pytania nie znając układu pomiarowego.

Pytanie brzmiało dlaczego licznik elektroniczny jest bardziej dokładny od indukcyjnego a wraz ze spadkiem temperatury dokładność odczytu się licznika indukcyjnego się zmniejsza (bo przynajmniej to usłyszałem od naszego opiekuna na praktykach). Myślałem, że da się na to odpowiedzieć nie znając układu pomiarowego, bo dotyczy to tylko licznika ale jak mówisz, że się nie da no to trudno.

0
  • Pomocny post
    #8 24 Lis 2016 21:16
    zbich70
    Specjalista elektryk

cxzcxz123 napisał:
    Pytanie brzmiało dlaczego licznik elektroniczny jest bardziej dokładny od indukcyjnego

Ponieważ konstrukcja i zasada działania licznika indukcyjnego, mimo udoskonaleń, pamięta XIX wiek. Tak samo jak z telefonu na korbkę nie wyślesz smsa i nie zrobisz nim filmiku w HD.
    Co do temperatur - jakaś pomijalna zależność jest, ale to raczej liczniki elektroniczne są bardziej podatne. Ale objawia się to jedynie w czytelności wyświetlacza, bo na działanie ustroju pomiarowego i dane zapisywane w rejestrach wpływu nie ma.

0