Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz LED DELTA PMT-12V150W1A - przez pomyłkę 230V było

24 Lis 2016 21:44 537 7
 • Poziom 9  
  Cześć,
  Mam problem z zlokalizowaniem usterki w zasilaczu LED 12V 150W (typ podany w tytule).
  Przez pomyłke mój brat podczas montażu w mieszkaniu swojego klienta podłączył 230V pod wyjście 12V, przez co zasilacz po poprawnym podłączeniu do sieci, na wyjściu generuje napięcie 5V i słychać " charakterystyczne tykanie" a dioda LED 3mm obok potencjometra regulacyjnego napięcie wyjściowe świeci słabo i rozjaśnia się w momencie tego charakterystycznego "tykania". Żaden element nie jest upalony, okopcony itp, podobno nie było dymu i nic nie śmierdzi spalenizną...
  Przypuszczam, że najbardziej ucierpiały kondensatory wyjściowe 4x1500uF, ale niestety po wymianie na jeden duży 4700uF zasilacz działa tak samo; sprawdziłem miernikiem 2 diody STPS20H100 w obudowie TO220 (widoczne obok 4 kondensatorów wyjściowych) i są sprawne. Bezpiecznik wejściowy jest sprawny, inne diody SMD i THT również są sprawne. W ogóle nie mam doświadczenia w naprawie tego typu urządzeń, dlatego proszę o pomoc. Odwdzięczę się za to pomocą w dziedzinie diod LED (7 lat doświadczenia :) ).
  Czy ma ktoś z szanownych kolegów jakiś pomysł? Będę wdzięczny za każdą sugestię.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 43  
  Możesz jeszcze sprawdzić lub podmienić transoptory IC31 i IC32 (na środku płytki obok siebie).
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Witam.
  Najprawdopodobniej uszkodzeniu uległy transoptory IC31 i IC32. i elementy nimi sterujące. Trudno powiedzieć co się stało bo nie ma schematu, a diagnoza na odległość na podstawie zdjęć raczej będzie wątpliwa. Chyba, że ktoś w tym modelu "przerabiał" taką usterkę i wie co pada, inaczej ciężko będzie pomóc.
 • Poziom 9  
  Też wzbudzały moje podejrzenia; Układy te mają symbol: R2561D i chyba ciężko coś takiego będzie dostać w Polsce. Czy można zastąpić te elementy układem typu PC817, lub podobnym?
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Kolego, wyciągnij te transoptory i je sprawdź. Sprawa jest dość prosta - z jednej strony (tej od wyjścia zasilacza) podaj napięcie około 6V przez opornik np 1kom i mierz natężenie prądu (pewnie kilka mA), a z drugiej (tej od strony pierwotnej zasilacza) zmierz multimetrem nastawionym na diody czy coś się zmienia. Co do podmianki na inne to może być problem z dobraniem transoptora na odpowiedni prąd diody świecącej, chyba że masz szczęście i chociaż jeden jest sprawny to można to mniej-więcej ustalić.
 • Poziom 9  
  W porządku, w następnym tygodniu pomierzę w pracy te transoptory i odezwę się. Póki co dzięki za pomoc.
 • Poziom 9  
  Pomierzyłem układy R2561D i okazuje się, że oba są w porządku i idealnie odpowiadają parametrom układu PC817. Wynieniłem te scalaki tak na wszelki wypadek, ale nic to nie dało; napięcie wyjściowe jest równe 5,5V a prąd wyjściowy jest tak mały, że przy zasileniu żarówki 12V 20W włącza się zabezpieczenie przeciwzwarciowe.... Zasilacz nie reaguje zmianą napięcia na zmianę położenia potencjometru. Czy mógł paść sterownik przetwornicy? Tracę już nadzieję; szkoda trochę, bo to nowy zasilacz za 80 zł...
 • Poziom 15  
  Ok. Transoptory masz sprawne, więc pora na coś innego. Czy IC131 (taki mały trzynożny jakby tranzystorek SMD) to może jest TL431 lub jakaś jego odmiana? Często takie przetwornice mają tylko prosty pomiar napięcia na wyjściu właśnie z pomocą TL431. Jeśli to on, to podmień na inny, sprawny egzemplarz, choćby przewlekany. Tylko nie pomyl wyprowadzeń.