Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

- oznaczenie bednarki uziemiajacej

ggller 25 Nov 2016 09:26 9315 14
    ggller
    Level 7  
    Witam
    Posiada ktoś może informacje na temat malowania bednarki uziemiajacej ? To znaczy czy żółto zielone pasy na całej dlugosci powinny mieć określone wymiary ? Jest to gdzieś ściśle określone ?
    emigrant
    Level 29  
    Kup koszulkę termokurczliwą ż-z, opalarka i tyle w temacie.
    xbchlosta
    Level 7  
    Z normą i z wymiarami się nie spotkałem nigdy ale malując bednarkę na zielono w całości a potem nanosząc żółte pręgi w odległości ok 20 cm na szerokość pędzla 5 cm nigdy nikt nie przyczepił się do tego sposobu na stacjach STS . Chodzi tu głównie o estetykę i zdrowy rozsądek aby bednarka PE była jednoznacznie identyfikowana.
    eljarkos
    Level 21  
    Nawet jak nie pomalujesz w paski tylko nakleisz np. co 1 metr oznaczenia PE to będzie dobrze. Spotkałem się z takim oznaczeniem w galerii handlowej.
    Krzysztof Reszka
    Moderator of Electrical engineering
    eljarkos wrote:
    Nawet jak nie pomalujesz w paski tylko nakleisz np. co 1 metr oznaczenia PE to będzie dobrze. Spotkałem się z takim oznaczeniem w galerii handlowej.

Ale czy to jest zgodne z przepisami ?
    eljarkos
    Level 21  
    Nie do końca, ale im przeszło. Oznaczenie alfanumeryczne było.
    Oznaczenie zacisków urządzeń i zakończeń przewodów powinno być zgodne z wymaganiami PN-EN 60445:2010 Zasady podstawowe i bezpieczeństwa przy współdziałaniu człowieka z maszyną, znakowanie i identyfikacja -- Identyfikacja zacisków urządzeń i zakończeń przewodów.
    Do poczytania:
    http://www.bezel.com.pl/index.php/instalacje-...ne/przewody-ochronne-identyfikacja#oznaczenia
    zbich70
    Level 43  
    eljarkos wrote:

To się zdecyduj - wystarczy naklejka co metr, czy jednak wg 60445 - co 15mm w proporcjach 30/70... ?
    eljarkos
    Level 21  
    Przeczytasz jeszcze raz to zrozumiesz.
    SpAx84
    Level 1  
    Panowie, często spotykam się z błędnie rozumianym zapisem z normy PN-EN-60445_2018-01.
    Proporcja 70/30 tyczy się przewodów uziemiających izolowanych.
    A płaskowniki czyli przewody nie izolowane tzw. "gołe" (w Polsce przeważnie jest to bednarka) malujemy w równych odstępach (norma przewiduje pasy skośne).
    Od niedawna stosuje nowy produkt "Taśma do znakowania uziemień" bardzo polecam, znakowanie odbywa się łatwo szybko i estetycznie.
    Przyznaje że testowałem ten produkt dla firmy która wprowadza go na rynek, po kilku miesiącach nie widać śladów jakiegokolwiek zużycia.
    Synvoret
    Level 9  
    SpAx84 wrote:
    A płaskowniki czyli przewody nie izolowane tzw. "gołe" (w Polsce przeważnie jest to bednarka) malujemy w równych odstępach (norma przewiduje pasy skośne).

Czyli nasuwanie rur termokurczliwych żółto-zielonych z kolorami wzdłuż bednarki i ich zgrzewanie jest niezgodne z normą?
    Akrzy74
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Synvoret wrote:
    SpAx84 napisał:
    Czyli nasuwanie rur termokurczliwych żółto-zielonych z kolorami wzdłuż bednarki i ich zgrzewanie jest niezgodne z normą?

Oczywiście. :) W temacie chodzi o przewody nieizolowane- malowane, a kolega chce coś naciągać. Naciąganie nie zastąpi malowania i odwrotnie. :lol:
    Nieprzyjaciel będzie bezlitosny- jeśli będzie chciał, ale wszystko zależy od iskierki wiary, projektu i wiary w zwycięstwo. :sm31:

Pozdrawiam.
    Synvoret
    Level 9  
    Akrzy74 wrote:
    W temacie chodzi o ...

Zrozumiałem temat jako "oznaczenie bednarki uziemiającej" :) i dlatego wrzuciłem swoje pytanie bo pomyślałem, że zgrzana rurka termokurczliwa na bednarce będzie wyglądać bardzo estetycznie. Przepraszam, że czepiam się słówek ;).

Pozdrawiam.
    zbich70
    Level 43  
    ggller wrote:
    czy żółto zielone pasy na całej dlugosci powinny mieć określone wymiary ? Jest to gdzieś ściśle określone ?

Podaj jeszcze typ/model suwmiarki, którą używasz do pomiaru długości tychże pasków... a także dokument jej legalizcji... ;)