Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zewnętrzy odbornik radiowy Somfy do Promatic

hellosolaris 25 Nov 2016 15:58 1935 15
    hellosolaris
    Level 9  
    Witam

Borykam się z błachym problemem podłączenia zewnętrznego odbiorniak radiowego Somfy do napędu Promatic.

Nie wiem do końca gdzie wpiąć się poprawnie złączem R1 (z odbiornika Somfy):

Po lewej odbiornik radiowy Somfy, po prawej płyta główna napędu Promatic

Płyta napędu promatic

Oczywiście 24V i 0V wpięte. Teraz R1 (dwa przewody) wpinam się tam albo gdzie jest 'dzwonek' albo w czarną listwę złącze pierwsze i ostanie.
    Nie chcę uszkodzić sterownika metodą prób i błędów.

Podaję jeszcze jeden z możliwych schematów podłączenia (nie jestem pewny czy to powinno być podłączone wg. tego)? Niestety instrukcja obsługi sterownika radiowego jest dosyć skromna.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    Marek J.
    Moderator of Property Security
    Możesz podłączyć pod dwa skrajne zaciski czarnej poczwórnej kostki.
    hellosolaris
    Level 9  
    Marku, czyli w ten sposób? Podłączyłem tak ale nie idzie zaprogramować możliwe, że na odwrót wpiąłem? Z tego co widzę to 0 z R1 idzie do skrajnego prawego.

Jeszcze schemat z instrukcji obsługi:
    Marek J.
    Tak to te zaciski. Ich krótkie zwarcie powinno spowodować start bramy.
    Programujesz pilota w odbiorniku Somfy. Po zaprogramowaniu przekaźnik w Somfy powinien "cykać" jak naciśniesz pilota.
  • Helpful post
    yarpen86
    Level 24  
    Witam,

Prawidłowe podpięcie wyjścia przekaźnika radia (NO) to złącza 20 i 21 na Promaticu, i sa to dwa najbliższe szarej kostki złącza, podłączenie jak na rysunku czyli 20 i 23 służy do sterowania światłem, lub otwieraniem do położenia pośredniego otwarcia jeśli dobrze pamiętam. Zasilanie radia to natomiast (24VDC) złącza 20 i 5. Złącze oznaczone jako 0 oraz 24 V do którego wpięte są żółte przewody służy do zasilania przekaźnika lampy sygnalizacyjnej i nie nadaje się dla radia.

Pozdrawiam.
  • Helpful post
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Zaciski na czarnej poczwórnej kostce: Pierwsza para od lewej to sterowanie krok po kroku ( napiecie pomiedzy nimi ok 5V). Zasilanie podłączasz pod pierwszy od lewej i trzeci od lewej- powinno być 24V AC lub DC. Pisze z pamięci, ale jak pomierzysz nap. i będzie sie zgadzać to zewrzyj kawałkiem przewodu 1 i 2 - powinno ruszyć.
  • Helpful post
    Marek J.
    Instrukcja w załączniku.
    Strona 72 punkt 4.2.3 rys.14
    Być może źle zinterpretowałem rysunek... Dla mnie ten czarny schemat podłączeń jest otwarciem całkowitym, a szary częściowym. Tak czy inaczej zadziałać powinno bez szkody dla życia i mienia. Poza tym "Errare humanum est, in errore perservare stultum." Prawda kolego yarpen86?

Podsumowując i poprawiając swój "błąd":
    Jeden z przewodów zasilających i jeden od przekaźnika podpinasz razem do zacisku 20.
    Drugi od przekaźnika radia podpinasz pod zacisk 21.
    Drugi z przewodów zasilających podpinasz pod zacisk 5.
    Gdybyś opcjonalnie chciał mieć częściowe otwarcie wolnym przyciskiem (np żeby wypuścić psa lub kota) to rozwiązanie już masz :D
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    yarpen86
    Level 24  
    Witam,

Rysunek faktycznie jest nieprecyzyjny, czarny-otwarcie częściowe, szary-całkowite.
    Bardziej jednak chodziło mi o to, że zasilanie z kości zasilania lampy to kiepski pomysł.

Pozdrawiam.
    hellosolaris
    Level 9  
    Podłączając pierwszy i czwarty brama się otwiera tylko kilka centymetrów. Czyli jednak muszę wpiać się w inne złącza.
    Nie widziałem, że to złącze jest do oświetlenia (ale działa na nim)
    Marek J.
    Po prostu radio Somfy będzie działało tylko po wcześniejszym wyzwoleniu oryginalnym pilotem i na czas świecenia lampy :lol:
    hellosolaris
    Level 9  
    Dzięki za pomoc wszystko gra ;-)
    Marek J.
    Zobacz w instrukcji jak masz wątpliwości. Licząc od strony szarej kostki (0V 24V) masz po kolei 20,21,5,23.
  • Helpful post
    yarpen86
    Level 24  
    Prosze:

Pozdrawiam.
    hellosolaris
    Level 9  
    Tak znalazłem to. Zrobiłem wszystko wg tego (dlatego pytałem) bo nie miałem pewności ale nie ma reakcji. Podłączając voltomierz między 20 a 5 mam -24V.

Zamieniłem kable 24 i 0 w Somfy na odwrót i teraz chodzi poprawnie :)

Reasumując do zacisku 20 należy podłączyć 0V i pierwszy przewód z przekaźnika a nie na odwrót ;)
  • Helpful post
    Marek J.
    Jeżeli nie ma reakcji to zmień biegunowość (przewody zasilające miejscami). Ten z 5 daj na 20 a z 20 na 5. Nie pamiętam jak jest w Somfy. Jeżeli nie ma pełnego Graetza to może nie działać przy nieodpowiednim podłączeniu.
    hellosolaris
    Level 9  
    Wszystko gra. Mogli trochę bardziej zrobić szczegółową instrukcję co by nie było wątpliwości. Temat można zamknąć. Dzięki jeszcze raz