Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung CTN264EA01-płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali

25 Lis 2016 21:44 6144 23
  • Poziom 15  
    Witam,
    Płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali. Nie wiem czy to wina kondensatorów MKP ( na obudowie widać lekkie wyszczerbienie ). Z jednego wydostało się trochę cieczy (widać na płycie) Pojemności ich jest OK, rezystancja na 500V też bez uwag. Czy może podkładki pod IGBT robią zwarcie ?
    Proszę o pomoc.
    Pozdrawiam
    Samsung CTN264EA01-płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali Samsung CTN264EA01-płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali Samsung CTN264EA01-płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Witam i zastanawiam się co zasila elektronikę, czy to jest układ bez transformatorowy?
    Daj więcej zdjęć płyty i wymień te kondensatory MKP.
    Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedź
    Poniżej zdjęcie zasilacza impulsowego na TNY260 oraz całej płyty:

Samsung CTN264EA01-płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali Samsung CTN264EA01-płyta indukcyjna po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali
  • Pomocny post
    Moderator
    darek1632 napisał:
    zdjęcie zasilacza impulsowego na TNY260

Skoro tam jest TNY280 to tylko Twa pomyłka?
    darek1632 napisał:
    po wymianie IGBT i mostka ponownie je pali.

Sprawdź bardzo dokładnie czy nie masz tam mikro otworów w podkładce izolacyjnej oraz od spodu PCB te wszystkie diody i rezystory SMD...
  • Poziom 15  
    W podkładce żadnych mikrootworów nie zauważyłem jest tam mała czarna kropka. Sprawdzałem też podkładki z zamontowanymi tranzystorami rezystancje izolacji przy napięciu 500V, rezystancja powyżej 500Mom. Na PCB diody i rezystory sprawne. Czy to tylko problem kondensatorów mimo, że pojemność jest OK?
    Czy można użyć pastę silikonową pomiędzy podkładkami i tranzystorami?
    Pozdrawiam
  • Poziom 21  
    Możesz dać zwykłą pastę białą typu H do AGD.
  • Poziom 15  
    Zastanawiam się co mogło być powodem ponownego spalenia się IGBT. Podkładki nie mają mikro otworków.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Też to przerabiałem-tranzystory z Alle.. lub insze tańsze. Od tamtej pory kupuję w sprawdzonym sklepie i stosuję nowe przekładki i pastę termoprzewodzącą która jest jednocześnie izolatorem elektrycznym. Ok. 10 szt naprawionych szajsungów śmiga od tego czasu bez reklamacji. Oczywiście posprawdzaj na płycie co poprzednicy sugerowali.
  • Poziom 15  
    Dzięki za informacje Arcus1977. Możesz podać z jakiego sklepu kupujesz ? Jaką pastę i podkładki dajesz ? Posprawdzałem wg zaleceń kolegów. Poza tranzystorami nie widzę nic podejrzanego.
    Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Ja zamieniam z takich podkładek na podkładki izolacyjne MIKA.
    Pozdrawiam i widzę, że kolega poradził sobie z problemem.
  • Poziom 15  
    Jeszcze nie poradziłem sobie z problemem. Czekam na nowe podkładki. Poza tym nie zauważyłem żeby były one przebite. Dalej zastanawiam się co jest powodem ponownego uszkodzenia się IGBT. Znalazłem jeden kondensator MKP na wejściu filtra sieciowego 2,2µF/305V. Pilkor, który ma pojemność 1,3µF pozostałe dwa mają 1,9µF. Pytanie czy to mogło być przyczyną spalenie się tranzystorów?
  • Poziom 21  
    Nie wiem, czy mogę robić reklamę, kupuję w ASWO. Tranzystory drogie, ale zawsze działają, pasta AG Extreme-ma izolować do 10 kV, . Podkładek nie wymieniam na mikowe bo zalęży mi na dobrej przewodności cieplnej- kupuję podobne silikonowe. Jak na razie to się sprawdza. Te płyty psują się zazwyczaj bezpośrednio po zakończeniu okresu gwarancji-jeszcze nie trafiłem uszkodzonego kondzioła. Nie cierpię reklamacji więc nie kupuję tanich IGTB. Nie wiem jak odróżnić "pisanki" od oryginałów (które zresztą dwa lata ledwie wytrzymują). Życzę powodzenia.
  • Specjalista AGD
    Jakie IGBT zakładasz, podaj oznaczenia oryginałów i nowych montowanych.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Montuję zawsze identyczne (te same oznaczenia). Zastanawia mnie tylko różnica w cenie i jej stosunek do jakości. Wydaje mi się, że istnieje rynek tzw. ''podróbek".
  • Poziom 15  
    Witam
    Po wymianie 2 x IGBT płyta nie chce się uruchomić. Na początku przez chwilę gra melodyjka i wyświetla same ósemki. Później świeci się przycisk Locked. Przy naciskaniu na sensory zapalają się L na czterech wyświetlaczach. Pomierzone napięcia zasilania to 5VDC i 17,5VVDC. Dodam że próbowałem odblokować przez naciśnięcie ponad 3s przycisku LOCKED.
    Proszę o pomoc
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    L to przy każdym podłączeniu płyty do prądu trzeba odblokować. Masz podłączone wszystkie zasilania płyty?
  • Poziom 15  
    Dzięki wiesiekba. Okazało się, że bez szyby przyciski nie działają.

Powracając do tematu, w kuchence uszkodzone były 2 x IGBT prawe. Poprzedni serwisant wymienił IGBT. Po niedługim użytkowaniu ponownie padły tranzystory. Teraz zastanawiam się co mogło być powodem tego uszkodzenia. Wymieniłem kondensatory MKP 22µF/1000V w obwodzie CE. Wymieniłem duże kondensatory w obwodzie induktora 0,68µF i 3,3µF z innego działającego pola.

Podejrzewałem też zasilacz, ale napięcia 5VDC i 17,5VDC. Mogło to być też spowodowane złą jakością połączenia sieciowego na przyłączu. Lub ostatnie podejrzenie to pola indukcyjne, które robią zwarcie podczas nagrzewania się. Pola też podmieniłem.

Pytanie czy do testów można by zastosować tańszy oryginalny tranzystor G4PC50U lub GW39NC60VD ?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    wiesiekba napisał:
    Jakie IGBT zakładasz, podaj oznaczenia oryginałów i nowych montowanych.

Nie odpowiedziałeś na poprzednie pytanie a zadajesz kolejne dotyczące tranzystorów.
    Najczęściej stosowany w indukcjach IXGR40N60C2D1 isoplus czyli nie trzeba przekładek bo jest izolowany. http://pdf1.alldatasheet.pl/datasheet-pdf/view/518559/IXYS/IXGR40N60C2D1.html Ten tranzystor G4PC50U uszkodzi zaraz po załączeniu.
    Ten GW39NC60VD możesz próbować.
  • Poziom 15  
    Dzięki za odpowiedź. W powyższej indukcji wlutowałem GP4068D wymontowany z innej płyty tej samej marki. Nie kupowałem na razie tranzystorów ze sklepów bo się trochę boję "pisanek". Nie wiem gdzie znaleźć prawdziwe oryginały. W tme mają z onaczeniem:
    - IRGP4069D-EPBF za 31 zł
    - IRGP4069DPBF za 19,6 zł
    Poza drobną różnicą w obudowie pozostałe parametry są identyczne.
    Nie kupowałem ich jeszcze. Przychylam się raczej do tego droższego.
    Pozdrawiam
  • Specjalista AGD
    darek1632 napisał:
    W powyższej indukcji wlutowałem GP4068D wymontowany z innej płyty tej samej mark
    Czy takie były oryginalne w tej naprawianej płycie? I takie są zamontowane na sprawnych modułach tej płyty? Bo nadal nie wiem lub nie rozumiem jakie tranzystory zamontował producent w oryginale co mam porównać do zamontowania jako zamiennik.
    darek1632 napisał:
    IRGP4069D-EPBF za 31 zł
    - IRGP4069DPBF za 19,6 zł
    Poza drobną różnicą w obudowie pozostałe parametry są identyczne

Tak to ten sam tranzystor tylko inna obudowa więc nie ma sensu przepłacać. lepiej kupić przekładki ceramiczne mają lepsze parametry przewodzenia ciepła.
  • Poziom 15  
    Tak były oryginalne i w naprawianych modułach są oryginalne. Mam dwie takie same płyty indukcyjne obie z prawym modułem niesprawnym, zwarte IGBT. Przerzuciłem z jednej tranzystory, kondensatory i pola indukcyjne do drugiej. Wszytskie w tych płytach oznaczone na obudowie GP4068D.
    Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze dodam, że podkładki pod tranzystory daje kaptonowe. Wytrzymałość napięciowa 7kV i bardzo dobre własności cieplne.
  • Specjalista AGD
    darek1632 napisał:
    W powyższej indukcji wlutowałem GP4068D wymontowany z innej płyty tej samej marki

Teraz nie przepala tych tranzystorów?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Gdy ja naprawiałem 2 sztuki płyt indukcyjnych to zauważyłem, że powodem przebicia tranzystorów były uszkodzone lub zimne luty kondensatorów MKP włączone równolegle do indukcji. Jest ich tam cała gromadka. W jednej płycie dodatkowo uszkodzony był 1 kondensator elektrolityczny w zasilaniu (spuchł). Tranzystory wlutowałem identyczne jak dał producent i płyty działają już ponad rok.
  • Poziom 15  
    Tak działa. Zagotowałem trzy czajniki wody i garnek ziemniaków. Na razie nie używałem funkcji boost.
    Pozdrawiam.
    PS.
    Funkcja boost też przetestowana. Wszystko OK