Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Piec wolnostojący typu "koza" - okresowe kłopoty z rozpaleniem

teskot 25 Nov 2016 22:00 1386 5
 • #1
  teskot
  Level 35  
  Witam,
  posiadam wolnostojący piec z szybą i szamotem. Ale nie to chyba najistotniejsze. Okresowo mam problem z rozpaleniem w związku ze wstecznym ciągiem. Słowem powietrze dmucha z komina. Efekt: siwo w pomieszczeniu. Radzę sobie podgrzewając wstępnie piec i rurę spalinową palnikiem gazowym, ale to nie jest wyjście.
  Komin niestety krótki (ok. 2,5m) w postaci rury ze stali kwasoodpornej; przy przejściu przez dach rura izolowana (dwuścienna z izolacją pomiędzy rurą spalinową, a płaszczem zewnętrznym). Mieszkanie na ostatnim, 4 piętrze budynku. Szczyt komina około 60-70cm ponad powierzchnią dachu. Dach skośny, komin w najniższym miejscu. Dymienie występuje tylko na zimnym piecu i tylko czasami bez związku z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz, wilgotnością, otwartymi oknami itp czynnikami.
  Proszę o radę jak zaradzić problemowi: do głowy przychodzi mi przedłużenie komina lub zainstalowanie tzw. strażaka. Kominiarze ni widzą problemu i nie potrafią mi doradzić.
  Dodam, że na rozpalonym piecu nic się nie cofa cokolwiek by się nie działo (również na etapie wygasania pieca-testowane również czujnikami CO).
 • Helpful post
  #2
  jas67
  Level 22  
  Komin powinien wystawać ponad szczyt dachu.
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  teskot
  Level 35  
  Ok, czyli przedłużenie komina. To teraz 2 pytanie z tym związane:
  -przedłużony komi musi być z izolowanej rury czy wystarczy zwykła kwasówka?
  -co na szczycie: daszek, czy coś kombinować?
  Aha, i mam jeszcze pytanie "na marginesie". Jak w tej sytuacji wygląda ochrona przed wyładowaniami atmosferycznymi? Budynek nie posiada instalacji odgromowej.
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  teskot
  Level 35  
  Komin został wydłużony podczas trwania prac dekarskich. Jednocześnie z uwagi na instalację centralnego ogrzewania piec stał się raczej ozdobą i rozpalam w nim raz na ruski rok. Dziękuję kolegom za pomoc.