Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ASRock FM2A75M - Komputer uruchamia się, ale nic nie reaguje

26 Lis 2016 14:39 540 12
  • Poziom 7  
    Chciałem uruchomić dzisiaj komputer, ale wszystko co jest do niego podłączone nie reaguje. Podświetlenie myszki i klawiatury się nie uruchamia, monitor nic nie wyświetla. Wentylatory karty graficznej chodzą, ale ciągle się wyłączają i włączają. Da się coś spróbować zrobić domowymi metodami przed serwisem?

Moja specyfikacja:
    ASRock FM2A75M-HD+
    Gigabyte Radeon 270
    AMD A8 6600k
    Silentium PC Vero L1
    Seagate Baracuda St1000d003
  • Admin grupy komputery
    Na początek uruchomić płytę gł. z podłączonym jedynie:
    Zasilacz, procesor z chłodzeniem, głośniczek systemowy.
    Zresetować ustawienia BIOS.
    Sprawdzić, czy po uruchomieniu buzer komunikuje brak pamięci RAM.
  • Moderator - Komputery Serwis
    Witaj. Komputer wcześniej działał, czy jest to dopiero złożony sprzęt?
  • Poziom 43  
    piwoszjr napisał:
    Chciałem uruchomić dzisiaj komputer

Czy do wczoraj bylo wszystko z nim OK, żadnych anomalii ?
    Na początek możesz odłączyć kartę graficzną i podłączyć się pod zintegrowaną.
    Wentylatory karty graficznej się wyłączają, a co z wentylatorem CPU ?
  • Poziom 7  
    DriverMSG napisał:
    Na początek uruchomić płytę gł. z podłączonym jedynie:
    Zasilacz, procesor z chłodzeniem, głośniczek systemowy.
    Zresetować ustawienia BIOS.
    Sprawdzić, czy po uruchomieniu buzer komunikuje brak pamięci RAM.

Zrobiłem jak pisałeś, ale nie wydał żadnego dźwięku
    Dodano po 1 [minuty]:
    dt1 napisał:
    Witaj. Komputer wcześniej działał, czy jest to dopiero złożony sprzęt?

Cześć. Sprzęt mam od 3 lat i nie było z nim żadnych problemów do teraz. Nie robiłem nic co mogło wpłynąć na takie zachowanie co mnie jeszcze bardziej dziwi
    Dodano po 2 [minuty]:
    Jeśli jest/był w środku zakurzony to wyczyść go, wyjmij pamięci, delikatnie przedmuchaj sloty, zamontuj je z powrotem.
  • Poziom 43  
    piwoszjr napisał:

Zrobiłem jak pisałeś, ale nie wydał żadnego dźwięku

Jeśli głośniczek systemowy (buzzer) jest sprawny to uszkodzona może być płyta, zasilacz lub procesor.
    Zasilacz można sprawdzić, przez dokonanie pomiarów napięć, lub podstawienie innego sprawnego w 100%.
  • Poziom 7  
    kokapetyl napisał:

Czy do wczoraj bylo wszystko z nim OK, żadnych anomalii ?
    Na początek możesz odłączyć kartę graficzną i podłączyć się pod zintegrowaną.
    Wentylatory karty graficznej się wyłączają, a co z wentylatorem CPU ?

Wszystko było ok. Podłączenie pod integre nie daje żadnych efektów, tak samo nie ma obrazu. Wentylator cpu chodzi normalnie

Dodano po 52 [sekundy]:

dt1 napisał:
    Jeśli jest/był w środku zakurzony to wyczyść go, wyjmij pamięci, delikatnie przedmuchaj sloty, zamontuj je z powrotem.

Zrobione, niestety żadnych skutków

Dodano po 3 [minuty]:

kokapetyl napisał:

Jeśli głośniczek systemowy (buzzer) jest sprawny to uszkodzona może być płyta, zasilacz lub procesor.
    Zasilacz można sprawdzić, przez dokonanie pomiarów napięć, lub podstawienie innego sprawnego w 100%.

Czy możliwe jest że po prostu nie mam głośniczka systemowego? Od kiedy mam ten komputer nie wydał żadnego dźwięku. Osobiście typuję płytę główną, bo zasilacz kupiłem z pól roku temu i nie jest to jakiś badziew. Chyba pozostaje serwis
    Płyta nie ma wbudowanego głośnika, zerknij czy jest podłączony do zaznaczonego złącza:

ASRock FM2A75M - Komputer uruchamia się, ale nic nie reaguje

Jeśli masz 2 kości RAM to spróbuj uruchomić komputer na jednej z nich, jak nie zadziała to na drugiej. Sprawdź w jednym oraz drugim gnieździe na płycie (aby wykluczyć uszkodzoną pojedynczą pamięć lub pojedynczy slot). Jeśli masz tylko jedną kość pamięci to sprawdź ją w drugim slocie.
  • Poziom 7  
    dt1 napisał:

Jeśli masz 2 kości RAM to spróbuj uruchomić komputer na jednej z nich, jak nie zadziała to na drugiej. Sprawdź w jednym oraz drugim gnieździe na płycie (aby wykluczyć uszkodzoną pojedynczą pamięć lub pojedynczy slot). Jeśli masz tylko jedną kość pamięci to sprawdź ją w drugim slocie.

Wychodzi na to że nie mam głośniczka systemowego :P. Nic nie jest podłączone do tego slotu.Sprawdziłem kość w drugim wejściu, bo mam tylko jedną. Nic się nie zmieniło.
    Reset BIOSu, zworką (nie wyjęciem baterii) też zrobiony? Kabel główny zasilania (24 pin) siedzi dobrze w gnieździe, tak jak i dodatkowe zasilanie procesora (4 pin)?
  • Admin grupy komputery
    piwoszjr napisał:
    Wychodzi na to że nie mam głośniczka systemowego
    Więc podłącz jakikolwiek głośniczek.
  • Poziom 7  
    Wiem że piszę późno, ale dopiero teraz sobie o tym przypomniałem. Rzeczywiście winna była płyta główna. Po wymianie na ten sam model wszystko działa bez problemu. Bardzo ciekawa (przynajmniej dla mnie) jest przyczyna jej uszkodzenia. Blisko komputera mam lampę UV, żeby fajnie to wyglądało i okazało się że jest ona w stanie usunąć biosa. Więc na przyszłość nie polecam takich wynalazków.