Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wyznaczenie widma filtru cyfrowego - program

pabl0s 26 Lis 2016 20:48 5517 0
 • #1
  pabl0s
  Poziom 6  
  Witam
  Poszukuję programu który pomorze mi w realizacji projektu na zajęcia z cyfrowych pomiarów w automatyce elektroenergetycznej.
  Konkretnie mam pokazać jak wpływa na cechy filtracyjne zmiana parametrów okna filtru - długości i częstotliwości - na przykładzie filtrów sinusowych i cosinusowych. Filtry SOI, o które mi chodzi są wykorzystywane w cyfrowych zabezpieczaniach elektroenergetycznych w celu odfiltrowania wyższych harmonicznych z sygnały pomiarowego. Na zajęciach profesor pokazywał nam przykłady takich filtrów. Na podstawie ich widma amplitudowego byliśmy wstanie określić które harmoniczne będą tłumione i jak silnie. Poprzez zmianę długości okna filtru lub zmianę częstotliwości funkcji okna uzyskiwaliśmy inne cechy filtracyjne.
  W projekcie planuję zrobić mniej więcej to samo - pokazać kilka przykładów widm filtrów przy różnych parametrach, ale niestety nie wiem jaki program może mi w tym pomóc. Podobno MatLab potrafi zrobić coś takiego, ale nie za bardzo go ogarniam wiec prosiłbym o jakieś wskazówki jak taki układ zamodelować lub o wskazanie jakiegoś innego programu, który może mi tym pomóc.
  Z góry dziękuje z pomoc i rady
  Pozdrawiam
 • W2 Usługi badań i pomiarów