Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak się pozbyć styropianu z rurki ?

martyr17 27 Lis 2016 12:44 2328 30
  • #1 27 Lis 2016 12:44
    martyr17
    Poziom 5  

Witam !

Jest dość błahy problem do rozwiązania, który mnie niestety przerósł.

Otóż wymieniałem niedawno uszkodzony czujnik temperatury podłogi w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym. Wszystko fajnie pięknie, tylko jakimś cudem podczas jego wyciągania wpadł do rurki peszel kawałek styropianu i to akurat taki, który skutecznie tą rurkę zatkał. Nie mam pojęcia skąd się wziął, lecz teraz czujnik nie dociera tam gdzie powinien i przez to po jego zamontowaniu otrzymuje nieprawidłowe odczyty i sterownik ogrzewania wariuje.
    Próbowałem już następujących sposobów:
    - rurka podłączona do odkurzacza i wpuszczona do peszla, aby zassać i wyciągnąć styropian;
    - rurka z drutem na końcu aby go zahaczyć,
    - rurka z klejem na końcu aby przykleić się do styropianu i wyciągnąć,
    - wlewałem tam nawet zmywacz do paznokci na acetonie, żeby styropian rozpuścić, również nie wyszło.

Szczerze skończyły mi się już pomysły i nie wiem co robić. Dostęp jest utrudniony bo rurka jest w ścianie a później wchodzi do podłogi. Dodatkowo na jej końcu zebrało się troszeczkę wody z kondensacji i jest wilgotno i dlatego więc pomysł z klejami nie wypalił.

W załączeniu rysunek sytuacji.
    Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda się to jakoś rozwiązać. Taki pierdół a tak życie utrudnia i ogrzewanie nie działa :D

• Fibaro
  • Pomocny post
    #2 27 Lis 2016 12:47
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

A termiczne? Mała grzałka?

• Fibaro
  • Pomocny post
    #3 27 Lis 2016 12:53
    stanislaw1954
    Poziom 39  

Mnie się wydaje, że kapilara czujnika nie chce wejść z powodu kąta zagięcia rurki i ostrych załamań, karbów peszla.
    Spróbuj pożyczyć, lub kup "stalkę " taki przewód giętki do wciągania przewodów elektrycznych z kulką na końcu. Być może nią popchniesz styropian do końca rurki.

• #4 27 Lis 2016 12:59
    martyr17
    Poziom 5  

@_PREDATOR_ - Na czym to miałoby polegać ? Roztopić ten styropian ? W tej rurce jest temp. około 15 stopni, pewnie zaraz by zastygł. Czy znajdę taką małą grzałkę żeby weszła do peszla ?

@stanislaw1954 - Czujnik dochodzi do styropianu, zaglądałem tam endoskopem. Popchnięcie styropianu raczej nie wchodzi w grę, bo kapilara musi być w odpowiednim miejscu, kabel czujnika jest "docięty" z długości na wymiar.

• Pomocny post
    #5 27 Lis 2016 13:22
    phantom48
    Poziom 26  

Jeżeli zmywacz do paznokci nie ruszył tego styropiany to raczej bym powątpiewał czy to jest prawdziwy styropian , czyli spieniony polistyren, na który jak się kapnie rozpuszczalnikiem organicznym np.aceton to się momentalnie kurczy jakby się stapiał.
    Z tej przyczyny do klejenia styropianu są specjalne kleje nie rozpuszczające styrenu.może ten zmywacz do paznokci nie zawiera acetonu lub innego rozpuszczalnika organicznego , więc warto by spróbować z acetonem lub mieszanką różnych rozpuszczalników czyli nitro.Jest również prawdopodobne iż wcześniejsze próby złapania na lep tego lokatora były wykonane z użyciem kleju np. na bazie wody spowodowało utworzeniem powłoki ochronnej która zmywacz do paznokcie nie rozpuszcza.

• #6 27 Lis 2016 13:31
    martyr17
    Poziom 5  

Może za mało tego zmywacza wlałem ? W składzie aceton jest na pierwszym miejscu i dosyć "czuć" więc powinien być mocny. Trochę się bałem zalewać rurkę, bo może ją rozpuścić i dopiero byłby problem... Ale jeszcze spróbuję ze zmywaczem.

• Pomocny post
    #7 27 Lis 2016 13:43
    boguslaw robak
    Poziom 18  

Witam
    Są cienkie spirale do przetykania rur, może to by pomogło.
    Pozdrawiam.

• Pomocny post
    #8 27 Lis 2016 13:45
    phantom48
    Poziom 26  

Wpierw spróbuj tym zmywaczem ale na kawałku styropianu.Są również inne spienione polimery np.polipropylen które podobnie wyglądają są także białe, ale ich aceton nie ruszy.

• Pomocny post
    #9 27 Lis 2016 15:01
    Magister_123
    Poziom 32  

Wężyk igielitowy i agregat z lodówki. Wężyk podłączasz pod ssanie agregatu. Po dotarciu do zatoru podciśnienie przyssie styropian i bez problemu go wyciągniesz.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #10 27 Lis 2016 15:16
    phantom48
    Poziom 26  

martyr17 napisał:
    Trochę się bałem zalewać rurkę, bo może ją rozpuścić i dopiero byłby problem... Ale jeszcze spróbuję ze zmywaczem.

Skoro ta rurka jest plastikowa to rozpuszczanie nie wyjdzie na dobre , gdyż pozostałości przykleją się do ścianek i pozostaną.Może to nie będzie przeszkodą w działaniu ale nie można określić ile tego pozostanie i czy nie będzie nadal przeszkadzać, prościej więc odciąć od końca kawałek rurki wyjąć co nie potrzebne i skleić.

• #11 27 Lis 2016 15:31
    martyr17
    Poziom 5  

@Magister_123 - Tylko gdzie taki wężyk dostanę ? Próbowałem grubym gumowym wężem to dosyć słabo ciągnęło. Byłem w Casto i Leroy i nie mieli takich cienkich właśnie :/

@phantom48 - Spróbowałem na styropianie i ten zmywacz nie działa, za słaby roztwór widocznie. Poza tym ze styropianu po rozpuszczeniu powstaje breja która po zastygnięciu by pewnie jeszcze bardziej wszystko zakleiła, więc pomysł z rozpuszczeniem odpada.
    Myślałem o rozcięciu rurki ale ściana jest z płyty karton gips nałożonej na cegły. Także rurka siedzi w cegłach w ścianie pewnie.

• #12 27 Lis 2016 15:42
    phantom48
    Poziom 26  

Wężyk można wykonać nawijając sprężysty drut np. mosiężny na pręcie tak 5mm, a jego koniec wyprofilować w spiralę ala korkociąg który się wkręci w ten styropian.

• #13 27 Lis 2016 15:49
    boguslaw robak
    Poziom 18  

Albo cos elastycznego na wkrętarkę (wiertarkę) i to rozwiercić i wyciągnąć odkurzaczem przez wężyk .

• #14 27 Lis 2016 16:52
    2850193
    Usunięty  
  • #15 27 Lis 2016 16:59
    ociz
    Moderator Samochody

Ja bym go rozdrobnił, wsunął rurkę do końca i sprężonym powietrzem wydmuchnął.

• #16 27 Lis 2016 18:41
    stanislaw1954
    Poziom 39  

martyr17 napisał:
    Popchnięcie styropianu raczej nie wchodzi w grę, bo kapilara musi być w odpowiednim miejscu, kabel czujnika jest "docięty" z długości na wymiar.
    Myślę, popchniecie styropianu do końca może wprowadzić niewielką różnicę -kilka cm(co nie wpłynie na dokładność pomiaru temp.), a kapilarę można skrócić poprzez owinięcie jej na kiju od szczotki,tak by zrobiła się sprężyna, która zmieści się do peszla.

• #17 27 Lis 2016 18:48
    _PREDATOR_

VIP Zasłużony dla elektroda

A spirala o kilku cm średnicy do kanalizacji?

• #18 27 Lis 2016 19:22
    szybki105
    Poziom 15  

Tak jak już wcześniej koledzy doradzali rozwiercić i wydmuchać. A czym rozwiercić, może jakiś frez, wiertło zamocowane do czegoś w rodzaju wałka giętkiego do mini szlifierek. Ale tutaj potrzeba ok. 1,5m długości i taki wałek będzie drogi, to może długa linka do napędu prędkościomierza w samochodzie i na końcu przyklejony mini frez ? Takie linki mają już bardziej przystępne ceny. I trzeba delikatnie wiercić żeby samej rurki nie uszkodzić.

• #19 27 Lis 2016 19:39
    wojtek1234321
    Poziom 28  

Najlepszy może byłby chwytak pazurkowy, tylko odpowiedniej długości...

• #20 27 Lis 2016 20:02
    bruno360
    Poziom 15  

Ja bym zrobił tak :
    Do cienkiej żmijki hydraulicznej dospawał,dolutował bym końcówkę korkociągu do wina .Wkręcając żmijkę styropian się wkręci jak korek od wina lub się rozdrobni na mniejsze kawałki.Taką żmijkę kupiłem chyba w jakimś markecie za śmieszne pieniądze. Średnica spirali coś około 6 - 7mm.

• #21 27 Lis 2016 21:14
    phantom48
    Poziom 26  

Ta rurka jest zgięta pod kątem 90* więc takie różnego rodzaju giętkie wężyki go kanalizacji są za mało elastyczne i nie przejdą przez taki kąt.W tym przypadku należy wykonać przegub i taki można wykonać bardzo łatwo np. z dętki rowerowej.Z kawałka takiej dętki o dł. ok 10cm uprzedni pomalowanej butaprenem zwijamy rulon o grubości 1cm.Jeżeli jeden koniec tego przykleimy do jakiegoś pręta o podobnej grubości to kręcąc przenosimy obroty pod kątem 90st po tej gumie.Teraz to już wystarczy jeszcze przymocować coś do rozdrobnienia lub uchwycenia tego styropianu i za parę zł i trochę pracy problem będzie rozwiązany.

• #22 28 Lis 2016 08:54
    KaW
    Poziom 33  

Są tanie i "chude" sprężyny hydrauliczne .Na końcu umieścić kawałek jakiegoś ostrza i delikatnie skrobać ten styropian. Urobek wydmuchiwać i zbierać aby ocenić
    postępy w pracy.Możliwe jest ,ze sam ostry czubek tej sprężyny wykona dziurę w tym styropianie i pozwoli zainstalować czujnik.

• Pomocny post
    #23 28 Lis 2016 10:48
    eurotips
    Poziom 33  

A czy przypadkiem tego styropianu nie ma tam te całe pół metra w tej poziomej części a ty razem z czujnikiem wyciągnąłeś tylko fragmencik z samego końca ? może czujnik powinien leżeć na styropianie ale nikt po prostu nie pomyślał że kiedyś trzeba będzie go wymienić i jak to zrobić.

• Pomocny post
    #24 28 Lis 2016 14:09
    pikarel
    Poziom 28  

Zgadzam się z kol. @eurotip;
    to taka instalacja "jednokierunkowa' - można wyciągnąć, włożyć już nie :(
    Moim zdaniem przewód czujnika został zamontowany tak, że wyginał końcówkę peszla na izolację ze styropianu, a teraz po wyciągnięciu - peszel wyprostował się lekko, dotykając instalacyjnego styropianu, uniemożliwiając włożenie nowego czujnika.

Chyba, że w kamerze widać dokładnie, że to nie jest koniec peszla leżący na izolacji, a kawałek styropianu, który wpadł do rurki.
    Tylko nasuwa się pytanie:
    jak kawałek styropianu o średnicy rurki wpadłby do samego jej końca i skąd się tam pojawił?

Jeśli jest taka możliwość - spytaj montera, jak był zamontowany ten czujnik.

• #25 28 Lis 2016 15:08
    boguslaw robak
    Poziom 18  

A może to nie styropian, a pianka montażowa?

• #26 28 Lis 2016 20:50
    martyr17
    Poziom 5  

@eurotips - Faktycznie, wychodzi na to że ten styropian tam nie wpadł. Na kamerce wygląda to jednak na włożony specjalnie. Tylko po co ? W jaki sposób czujnik ma leżeć na tym styropianie ? Styropian ma go dociskać do górnej części rurki gdzie jest ogrzewanie ? Co z tym zrobić ?

• Pomocny post
    #27 28 Lis 2016 21:31
    eurotips
    Poziom 33  

Ten peszel może mieć wyfrezowany otwór gdzieś pod tym styropianem tak by czujnik bezpośrednio dotykał elementu grzejnego. Popatrz dokładnie.

• #28 29 Lis 2016 06:41
    neo_dc
    Poziom 32  

Moim skromnym zdaniem to tam wcale dalej nie ma peszla, a czujnik był wciśnięty pod/na styropian i zalany. Jeśli chcesz się bawić, to spróbuj jakoś wypruć ten kawałek, który widać i zobacz co będzie dalej - może uda Ci się wsadzić czujnik trochę głębiej.

• #29 29 Lis 2016 09:21
    deus.ex.machina
    Poziom 31  

To jest raczej pianka PUR i raczej tego chemia nie rozpuści - jedyne co ci pozostaje to mechaniczne przebijanie się sprężyną/spiralą do przepychania - swoja droga zastanawia mnie ten montaż - wygląda ze czujnik jest słabo sprzężony z mierzonym obszarem...
    "Wariowanie" centralki - sprawdziłbym czy czujnik nie jest uszkodzony.

• #30 29 Lis 2016 18:36
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Ten korek sprawiał że temperatura z zewnątrz nie dochodziła do czujnika.

CO zrobiłeś z orginalnym czujnikiem?

Dodano po 57 [sekundy]:

Skąd wiesz że czujnik był uszkodzony?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME