Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Taśma LED - podłączenie zasilania

27 Lis 2016 13:39 912 9
  • Poziom 2  
    Witam.
    Chciałem wprowadzić trochę więcej światła do domu i mój wybór padł na oświetlenie taśmami LED.
    I tak zakupiłem sobie wszystkie potrzebne (wg mnie oczywiście) składniki i wziąłem się za składanie.
    I niestety szybko natknąłem się na problem, którego sam nie potrafię rozwiązać - dopiero raczkuję w tej materii.
    Otóż zakupiłem "Zasilacz LED napięciowy 12V 24W 2A IP67 hermetyczny - GLP", który na wejściu dostaje tylko L i N (czyli tylko 2 przewody).
    Zasilacz ten chciałbym podłączyć przy pomocy zwykłej wtyczki jednofazowej (taka płaska tylko z dwoma bolcami, bez otworu na uziemienie).
    I teraz zaczynają się schody, ponieważ wtyczka nie ma uziemienia, to w żaden sposób nie jest wiadome, jak zostanie włożona do gniazdka i na którym przewodzie będę miał fazę.
    Ba, dotarłem nawet do informacji, chyba nawet na elektrodzie, że w gniazdkach z uziemieniem też nie jest pewne, w której dziurce co będzie (podobno to, że na lewo od bolca jest faza - jest to tylko dobra praktyka).
    Jak w takim razie może zapewnić prawidłowe podpięcie przewodów na zasilaczu by nie uszkodzić zasilacza, taśmy led oraz domu?

Znalazłem także taki post: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3044362.html - czy rzeczywiście jednak może to nie mieć znaczenia? Po co w takim razie te oznaczenia na zasilaczu?

- Taśma LED - podłączenie zasilania
  • Poziom 34  
    Najlepiej sprawdź w gniazdku gdzie jest L i N.
  • Poziom 38  
    oxy96 napisał:
    Jak w takim razie może zapewnić prawidłowe podpięcie przewodów na zasilaczu by nie uszkodzić zasilacza, taśmy led oraz domu?

Trzeba podłączyć zasilacz do instalacji na stałe.

Możesz podać typ lub zamieścić foto tego zasilacza.
  • Poziom 2  
    kosmos99 napisał:

Dzięki za odpowiedź.
    Tak jak pisałem, problem jest w tym, że ktoś może przypadkiem odwrócić wtyczkę... Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie tutaj wtyczki z uziemieniem, a ponieważ odbiornik nie przyjmuje masy, zostałaby ona pominięta - powinno to być bezpieczne.
    Czy dobrze myślę?

Dodano po 3 [minuty]:

mawerix123 napisał:
    oxy96 napisał:

Możesz podać typ lub zamieścić foto tego zasilacza.

Dzięki za odpowiedź.
    Wkleiłem zdjęcie. Oczywiście podpięcie bezpośrednie jest najlepsze - rozwiązuje wszystkie dylematy z podłączeniem. Niestety jest to kuchnia już w stanie finalnym i jedyne w miarę dostępne źródło prądu to właśnie gniazdka.
  • Moderator
    oxy96 napisał:
    Pewnym rozwiązaniem jest zastosowanie tutaj wtyczki z uziemieniem, a ponieważ odbiornik nie przyjmuje masy, zostałaby ona pominięta - powinno to być bezpieczne.
    Czy dobrze myślę?

Dobrze, o ile dostępne gniazdko jest pojedyncze.
  • Poziom 34  
    Zasil z gniazdka na pilota i wtedy wtyczka może być włączona na stałe.
  • Poziom 32  
    kosmos99 napisał:
    mawerix123 napisał:
    kosmos99 napisał:
    Zasil z gniazdka na pilota i wtedy wtyczka może być włączona na stałe.

Czy Wy w ogóle czytacie to co piszecie?
    oxy96 napisał:
    Zasilacz ten chciałbym podłączyć przy pomocy zwykłej wtyczki jednofazowej (taka płaska tylko z dwoma bolcami, bez otworu na uziemienie).
    I teraz zaczynają się schody, ponieważ wtyczka nie ma uziemienia, to w żaden sposób nie jest wiadome, jak zostanie włożona do gniazdka i na którym przewodzie będę miał fazę.

Dla tego zasilacza i dla Ciebie nie ma to żadnego znaczenia.
    A zaraz rozpęta się burza...
  • Poziom 34  
    Skoro na zasilaczu jest opis gdzie L, a gdzie N to może mieć to znaczenie.

Dodano po 50 [sekundy]:

W przeciwnym razie zaciski powinny być opisane ~230V
  • Poziom 42  
    Oczywiście oznaczenia po stronie wtórnej też znaczenia nie mają. Trzeba być konsekwentnym Justyniuniu. Prawda?

To jest dział dla początkujących i tu stosowanie się i szacunek do oznaczeń producenta jest wskazane a wręcz wymagane.
    I tu kolega kosmos99 ma 100% racji!

Miałem kiedyś przypadek, że oprawa świetlówkowa z elektronicznym statecznikiem wyzwalała wyłącznik RCD. Powodem była właśnie zamiana L z N. Co ciekawe wyzwolenie występowało nawet po odłączeniu żyły ochronnej i odkręceniu oprawy od podłoża. Wisiała na przewodzie bez kontaktu z potencjałem ziemi.
  • Moderator
    To jest zasilacz bez wtyczki fabrycznej, więc miejsce podłączenia L i N może mieć znaczenie i nie wolno oznaczeń lekceważyć. Jeśli natomiast zasilacz miałby oryginalną wtyczkę, wtedy nie powinno to mieć znaczenia, a jeśli by miało, zasilacz nie powinien zostać dopuszczony do obrotu i stosowania w Polsce.