Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Napięcie na obudowie -co to za zjawisko?

golec2604 01 Gru 2016 00:16 3132 85
  • #61 01 Gru 2016 00:16
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

golec2604 napisał:

Co to za odpowiedz, że nie spełnia normy o numerze xxxx, nic mi nie mówią te numerki.

Skoro nie dociera do Ciebie co tu w tym wątku piszemy, nie pozostaje nic innego jak kupno normy o numerkach xxxx.
    Jesteś straszne roszczeniowy.

• #62 01 Gru 2016 13:53
    golec2604
    Poziom 16  

WojcikW napisał:
    Cytujesz i nie czytasz tego co cytujesz. Cytat z Twojego linku z Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Uk%C5%82ad_sieciowy
    "...sieci TN-C mogą być stosowane tylko przy ułożeniu przewodów na stałe, a przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al.

Powiedz mi co to znaczy ułożenie przewodów na stałe (w jakim sensie i gdzie u mnie w domu czy od strony sieci operatora) ?

WojcikW napisał:

Sieci typu TN-C nie mogą być stosowane wówczas, gdy przekrój przewodów jest mniejszy od wartości podanych oraz w instalacjach odbiorników ręcznych i przenośnych..." I odpowiedz na pytanie: Czy masz instalację TN-C, czyli przekrój przewodów PEN nie mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al i nie stosujesz odbiorników ręcznych i przenośnych, czyli np. wiertarki, żelazka?

No 10 mm² to 3.6mm średnica żyły przewodu, to trochę jest.
    Ponadto chciałbym wiedzieć dlaczego w sieci TN-C wymagany jest aż tak gruby przewód 10mm²?

• #63 01 Gru 2016 14:11
    kozi966
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

golec2604 napisał:
    Powiedz mi czemu ludzie wpadli na pomysł mostkować bolec z neutralnym, a wiec robić sobie w domu TN-C??

Nie z neutralnym a z ochronno-neutralnym. |
    Przeczytaj sobie kolego artykuły:
    1. http://www.edwardmusial.republika.pl/uk_tn.html
    a potem tu:
    2. http://www.edwardmusial.republika.pl/zas_ochr_ppor.html
    i wrócimy do dyskusji.

golec2604 napisał:
    Ponadto chciałbym wiedzieć dlaczego w sieci TN-C wymagany jest aż tak gruby przewód 10mm²?

Bo taki przekrój spełnia wymagania wytrzymałości mechanicznej.

golec2604 napisał:
    Powiedz mi co to znaczy ułożenie przewodów na stałe (w jakim sensie i gdzie u mnie w domu czy od strony sieci operatora) ?

Ułożenie przewodów na stałe, to jak sama nazwa wskazuje, ułożenie które nie zmienia swojego położenia. Przykładem takiego montażu przewodów jest instalacja wtynkowa.

• #64 01 Gru 2016 14:33
    golec2604
    Poziom 16  

Pomyliłem sie miało być z z ochronno-neutralnym.

kozi966 napisał:

golec264 napisał:

Skoro instalacja jest na stałe ułożona, nikt jej nie rusza, to po co aż taki duży przekrój 10mm²?
    Czy przewód PE w nowszych instalacjach też musi być takiego samego przekroju??

kozi966 napisał:

golec2604 napisał:

Ułożenie przewodów na stałe, to jak sama nazwa wskazuje, ułożenie które nie zmienia swojego położenia. Przykładem takiego montażu przewodów jest instalacja wtynkowa.

To przecież taka jest instalacja w każdym domu.

WojcikW napisał:

Sieci typu TN-C nie mogą być stosowane wówczas, gdy przekrój przewodów jest mniejszy od wartości podanych oraz w instalacjach odbiorników ręcznych i przenośnych..." I odpowiedz na pytanie: Czy masz instalację TN-C, czyli przekrój przewodów PEN nie mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al i nie stosujesz odbiorników ręcznych i przenośnych, czyli np. wiertarki, żelazka?

Chciałbym wrócić do żelazka i wiertarki. Skoro żelazko i wiertarka mają 3 przewody a mostkowanie w sieci TN-C odbywa sie w gniazdku więc taki gruby przewód powinien być tylko stosowany w instalacji do gniazdka. Na połączeniu gniazdko - żelazko jest to rozbite na N i PE.
    Wiec nie wiem o co ci chodziło z tymi urządzeniami.

• #65 01 Gru 2016 16:41
    WojcikW
    Poziom 37  

golec2604 napisał:
    ...
    Chciałbym wrócić do żelazka i wiertarki. Skoro żelazko i wiertarka mają 3 przewody a mostkowanie w sieci TNC odbywa sie w gniazdku więc taki gruby przewód powinien być tylko stosowany w instalacji do gniazdka. Na połączeniu gniazdko - żelazko jest to rozbite na N i PE.
    Nie ma żadnego mostkowania w sieci TN-C. Sieć TN-C kończy się tam, gdzie zaczynają się przekroje żył poniżej 10mm² Cu lub 16mm² Al i w sieci TN-C nie ma gniazd, bo takich być nie może.

• #66 01 Gru 2016 16:58
    kkas12
    Poziom 40  

Cytat:
    ...w sieci TN-C nie ma gniazd, bo takich być nie może.
    Nie do końca jest to prawda bo gniazdo 63A/400V z powodzeniem zamontować można.
    Jednak przewód PEN przyłączony do wtyczki może służyć tylko do ochrony. Nie może być on wykorzystany do zasilania.
    Czyli de facto "traci" literkę N i staje się przewodem PE.
    Było to już stosowane w czasach PBUE przy odbiornikach ruchomych.
    Nie ma żadnego mostkowania w odbiornikach zasilanych przewodem z wtyczką i ruchomych.

Szanowny autorze wątku, popieram Twą dociekliwość, ale czy znasz znaczenie liter w nazwach poszczególnych układów?

• #67 01 Gru 2016 19:13
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Cytat:

Nie ma punktu zerowego transformatora jest punkt neutralny/gwiazdowy: https://pl.wikipedia.org/wiki/Punkt neutralny i fajnie żebyśmy sie tego trzymali, zero było dawniej teraz jest punkt neutralny.

Przyznam szczerze, dzieli mnie przepaść od dzieci Neostrady. Jakiś wpis edytowany przez anonimowy autorytet Uzyj, bez prawidłowych przypisów, irytuje mnie tym bardziej, jeśli ktoś przypisuje sobie za sukces umiejętność zalinkowania go i pouczenia mnie, że tak się teraz mówi.
    Radziłbym koledze skupić pasję na gotowaniu albo szydełkowaniu, bo w instalacjach elektrycznych jest za dużo nader światowych terminów.

Moim zdaniem, powoływanie się na Wikipedię na forum technicznym jest podobne do tłumaczenia kierowcy który wjechał w rzekę- "bo dżipi es tak mi powiedziała".

• #68 01 Gru 2016 20:32
    golec2604
    Poziom 16  

golec264 napisał:

[/quote]

Skoro instalacja jest na stałe ułożona, nikt jej nie rusza, to po co aż taki duży przekrój 10mm²?
    Czy przewód PE w nowszych instalacjach też musi być takiego samego przekroju??

WojcikW napisał:
    golec2604 napisał:
    ...
    Chciałbym wrócić do żelazka i wiertarki. Skoro żelazko i wiertarka mają 3 przewody a mostkowanie w sieci TNC odbywa sie w gniazdku więc taki gruby przewód powinien być tylko stosowany w instalacji do gniazdka. Na połączeniu gniazdko - żelazko jest to rozbite na N i PE.
    Nie ma żadnego mostkowania w sieci TN-C. Sieć TN-C kończy się tam, gdzie zaczynają się przekroje żył poniżej 10mm² Cu lub 16mm² Al i w sieci TN-C nie ma gniazd, bo takich być nie może.

Mówisz że PEN nie moze mieć mniej niż 10mm² zobacz tu: https://pl.wikipedia.org/wiki/Przew%C3%B3d_ochronno-neutralny pisze że może mieć 4mm² jeśli przewód fazowy ma <=4mm². Więc??

To w jakiej sieci jest mostkowanie bolca ?? Kolega kozi966 w poscie 63 napisał że mostkowanie jest z ochronno-neutralnym więc taki przewód musi być w gniazdu.
    w sieci TN-C nie ma gniazd, bo takich być nie może. - dlaczego??

Dziwnie tłumaczycie, jeden tak drugi inaczej nie ma spójności i robi sie zamieszanie. W internecie też piszą różnie http://www.elektryk.kdi.pl/kurs-sep/uklady-sieciowe/ tutaj np że TN-C jest najczęściej spotykanym układem zasilania.

===================
    Powiem jak ja rozumiem dany schemat.
    Te linie/przewody które idą od strony transformatora do miejsca łączenia z odbiornikiem to te linie dochodzą do mojego gniazdka. Kropki to gniazdko w moim domu a to co idzie od odbiornika do kropek to kabel/przewód odbiornika. (cały czas mówimy o instalacji w domu).
    A wiec do gniazdka jest schemat linii dystrybutora energii. Może ja źle rozumiem. Jeśli tak to wytłumaczcie gdzie jest granica typu sieci dystrybutora o typu sieci domu
    ==================

Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś to fajnie i łatwo te zagadnienia podsumowując wytłumaczył. Chciałbym to zrozumieć, pewnie macie doświadczenie praktyczne a z samych książek, materiałów nie wszystko można dobrze zrozumieć. Czasami a wieć teraz trzeba kogoś dopytać, dlatego pyta m tutaj aby rozwiać moje wątpliwości. Pozdrawiam i licze na Was.
    -----------------------------------

T – terre (franc.) – ziemia, uziemiony
    N – neutre (franc.) – neutralny
    I – isolate (franc.) – izolować, izolowany
    C – combine (franc.) – łączyć, wiązać, połączony
    S – separe (franc.) – rozdzielać, oddzielać
    PE (protection earth) – przewód ochronny
    PEN – przewód ochronno-neutralny

• #69 01 Gru 2016 20:47
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Cytat:

Przewymiarowanie to też środek ochrony. Bardzo łatwo jest nieprawidłowo podłączyć przekrój 2,5mm², natomiast trzeba się wykazać dużą zdolnością, żeby zchrzanić przykręcenie przewodu 10mm². Ktoś kto nie pisze w wiki wymyślił takie przewymiarowanie, żeby zniechęcić ludzi do archaizmów i jednocześnie w jakiś sposób zmobilizować, wystangretować, do postępu i cywilizacji.

• #70 01 Gru 2016 20:59
    kkas12
    Poziom 40  

PN HD 60 364 5-54

Cytat:
    546.2 Przewody ochronno-neutralne PEN
    546.2.1 W układach TN, w instalacjach ułożonych na stałe, ten Sam przewód może pełnić równocześnie funkcję przewodu ochronnego i neutralnego, pod warunkiem że przekrój tego przewodu jest nie mniejszy niż 10 mm2 w przypadku miedzi lub 16 mm2 w przypadku aluminium oraz, ze dane części instalacji nie są
    zabezpieczone za pomocą urządzenia różnicowoprądowego.
    Elektryk opiera się na standardach/normach a nie na Wilkipedii.

• #71 01 Gru 2016 21:09
    zbich70
    Specjalista elektryk

golec2604 napisał:
    Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś to fajnie i łatwo te zagadnienia podsumowując wytłumaczył.

Byłbym wdzięczny gdyby kolega zechciał zauważyć, że istnieją szkoły o profilu elektrycznym. Także na wyższych uczelniach są odpowiednie kierunki.
    Ludzie poświęcają wiele lat, aby je ukończyć i zdobyć dyplom.
    A kolega oczekuje, że ktoś w jednym poście, w dwóch zdaniach, wyłuszczy wiedzę zdobywaną latami ???

Sorry wodzu, ale nie tędy droga... :|

• #72 01 Gru 2016 21:38
    15kVmaciej
    Poziom 34  

Cytat:

golec2604 napisał:
    Byłbym bardzo wdzięczny jakby ktoś to fajnie i łatwo te zagadnienia podsumowując wytłumaczył.

Masz Wikipedię. Tu nie koło gospodyń wiejskich, co tańcuje, gotuje, darmo d^&py daje i haftuje.

• #73 01 Gru 2016 22:03
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

golec2604 napisał:

To w jakiej sieci jest mostkowanie bolca ?? Kolega kozi966 w poscie 63 napisał że mostkowanie jest z ochronno-neutralnym więc taki przewód musi być w gniazdu.
    w sieci TN-C nie ma gniazd, bo takich być nie może. - dlaczego??

Na miłość boską zacznij odróżniać sieć od instalacji odbiorczych.

Stare instalacje odbiorcze z zerowaniem, które zasilane są z obecnego układu sieci TN-C w dzisiejszych czasach są nieklasyfikowane i nie mają unormowanej nazwy. Stąd należy stosować nazewnictwo takie jaki obowiązywało w latach ich projektowania. Właśnie dlatego przewód zerowy, zero itd. Elektrycy często określają ten układ w instalacjach odbiorczych jako TN (bez litery C).
    Zatem mamy przewody fazowe oraz ochronno-neutralny ale niespełniający wymogu PEN.
    Elektrycy w rozmowach między sobą często upraszczają nazewnictwo, bo i tak wiedzą o co chodzi. Niestety jeśli uproszczenia wkradają się do książek, materiałów szkoleniowych, wikipedii itp, z których korzystają laicy chcący nauczyć się zawodu to jest niedobrze.

• #74 06 Gru 2016 13:30
    golec2604
    Poziom 16  

Napisałem mejla do mojego dystrybutora w sprawie typu sieci oto odpowiedź:
    Szanowni Państwo
    W odpowiedzi na Pana e-mail, TAURON Dystrybucja S.A. uprzejmie informuje, że sieć niskiego napięcia w miejscowości (tutaj napisana jest moja miejscowość) jak i w Oddziale Tarnów pracuje w układzie TN-C.
    W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt.
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Mamy jasność jakiego tupu jest sieć.
    Może nie odróżniałem sieci od instalacji domowej ale mówiłem że chodzi mi o moją sieć w domu (na schemacie nie ma tego pokazane, osobno siec i osobno instalacja odbiorcza ,wszystko razem jest ujęte, traktowałem miejsce połączenia odbiornika na schemacie "czarne kropki" jako gniazdko w domu)

1.Tak patrze w te schematy i tak wpadł mi pewien pomysł. Chciałbym się Was upewnić czy dobrze teraz interpretuje schemat.
    Linie/kreski które idą od transformatora symbolizują na schemacie elektryczną sieć dystrybucyjną i tylko ta część jest jakiegoś typu TN-S, TN-C itd a linie/kreski które idą od odbiornika symbolizują instalację odbiorczą np. w domu a ta instalacja odbiorcza może być starego typu 2/4 przewodowa -jedno fazowa lub nowa 3/5przewodowa trójfazowa - dobrze myślę??

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    2.Skoro moja instalacja odbiorcza ma dwa przewody (celowo pomijam 3 fazy bo wiadomo na każdej fazie jest podłączona dana część budynku - więc łącznie 4 przewody) i jest podłączona do sieci TN-C to tak czy owak instalacja odbiorcza działa tak samo jak sieć więc jest przedłużeniem sieci typu TN-C.
    W mojej domowej instalacji odbiorczej nie widzę żeby przewód PEN był uziemiony przy domu więc pewnie jest tylko uziemienie przy transformatorze.
    Mam dwa pomysły.
    a) zmostkowanie przewodu PEN z bolcem i tyle roboty. - Wspólne uziemienie całej sieci przy transformatorze.
    b) zmostkowanie przewodu PEN z bolcem oraz przy przyłączu domowym uziemienie PEN. Tak jak poniższy rysunek pokazuje.
    Które rozwiązanie jest dobre a może oba??

(W dalszej przyszłości jak będzie kiedyś robiony remont to się dołoży ten osobny przewód PE ale puki co żeby było bezpieczniej niż teraz to pasuje to rozwiązać z mostkowaniem.)

• #75 06 Gru 2016 23:24
    WojcikW
    Poziom 37  

golec2604 napisał:
    ...
    W mojej domowej instalacji odbiorczej nie widzę żeby przewód PEN był uziemiony przy domu więc pewnie jest tylko uziemienie przy transformatorze.
    Mam dwa pomysły...
    Odpuść sobie pomysły, wezwij elektryka. Swoją wiedzę opierasz na Wikipedii gdzie średnio w zagadnieniach elektrycznych 90% to uproszczenia (celowe ze względu na przystępność i objętość opisu), pozostałe 10% to błędy. Jak bardzo jesteś w błędzie np. z tym uziemieniem PEN tylko przy transformatorze poniżej podaję ilustrację z opracowania dr E. Musiała:
    http://www.kup.piib.org.pl/tl_files/izba/doku...-10-26_Szkolenie-KPOIIB_E.Musial_Konspekt.pdf

• #76 07 Gru 2016 20:10
    golec2604
    Poziom 16  

W poprzednim poście zadałem dwa pytania. Czy wy nie potraficie udzielić odpowiedzi na temat do każdego pytania??

Tylko piszecie wybiórczo i w dużej mierze nie na temat (np. daj sobie spokój itd. To że nie jestem elektrykiem to nie znaczy że nie mogę sie trochę orientować w temacie. Gdybym wiedział to bym tu nie pisał, a że nie wszystko pisze w pewnych źródłach to rodzą sie pytania. Mój kolega jest po zawodówce mechanicznej a pracuje na liniach wysokich napięć. Pokazali mu i powiedzieli jak ma być i wie a na żadne studia ani szkoły elektrycznej nie chodził. Niestety nie mam z nim kontaktu. Widuje sie z nim raz na ruski rok, gdyby było inaczej to bym go zapytał. Zamiast robić jakieś wywody to wystarczy proste zdanie napisać .
    Po tym twoim rysunku widać że przewód PEN jest uziemiony w różnych miejscach, ale nic więcej bo nie znam wszystkich tam symboli i zasad panujących.
    Wystarczyło napisać że PEN jest uziemiony w różnych miejscach i podać jakieś przykłady gdzie występuję to uziemienie.

Jak już wiemy że PEN jest uziemiony w rożnych miejscach to wróćmy do pytań z postu #74 czyli pytanie 1 (pytanie bardzo ważne bo chodzi o to czy dobrze rozumiem) i pytanie 2a , (na 2b już znamy odpowiedź) Tutaj chodzi tylko o instalacje odbiorczą w domu.

• #77 07 Gru 2016 21:16
    Akrzy74
    Admin Elektroenergetyka

golec2604 napisał:
    W poprzednim poście zadałem dwa pytania. Czy wy nie potraficie udzielić odpowiedzi na temat do każdego pytania??

golec2604 napisał:
    Zamiast robić jakieś wywody to wystarczy proste zdanie napisać .

Ad. 1. Źle kolega myśli. Instalacja odbiorcza może być aktualnie wykonana w układzie TN-S.
    Ad.2 Instalacja odbiorcza jest przedłużeniem sieci, ale nigdy nie będzie działała tak jak sieć odbiorcza.
    Przypominam, że w dziale elektryka początkujący nie zajmujemy się projektowaniem instalacji elektrycznej!

golec2604 napisał:
    golec2604 napisał:
    Chciałbym aby ktos z Was wytłumaczył mi zjawisko powstawania napięcia na obudowie.

Ta kwestia jak sądzę została już wyjaśniona, więc czas zakończyć dyskusję.

• #78 07 Gru 2016 21:20
    kozi966

golec2604 napisał:
    1.Tak patrze w te schematy i tak wpadł mi pewien pomysł. Chciałbym się Was upewnić czy dobrze teraz interpretuje schemat.
    Linie/kreski które idą od transformatora symbolizują na schemacie elektryczną sieć dystrybucyjną i tylko ta część jest jakiegoś typu TN-S, TN-C itd a linie/kreski które idą od odbiornika symbolizują instalację odbiorczą np. w domu a ta instalacja odbiorcza może być starego typu 2/4 przewodowa -jedno fazowa lub nowa 3/5przewodowa trójfazowa - dobrze myślę??

Kolego, nam zarzucasz wybiórcze odpowiedzi, a pytania zadajesz tak ogólnikowe, że trzeba je jeszcze doprecyzować...
    Sieć pracuje w jakimś układzie czy to TN, czy to TT albo IT. Sieć niskiego napięcia (ta która kolege interesuje) pracuję w zasadzie w dwóch: TN lub TT.
    Symbol -C (TN-C) wynika tylko z roli jednego przewodu - PEN lub N.
    Więc otrzymując od dostawcy zasilanie w układzie TN, jest to domyślnie układ TN-C.
    Z tego układu może kolega wykonać sobie w domu: TN-C, TN-S, TT. Zwracając uwagę na przekroje, to w mieszkaniu, czy domu, z układu TN-C musi kolega wyodrębnić układ TN-S.
    Więc w nowym budownictwie będzie to instalacja 3/5. W starym, gdzie jeszcze istnieją układy nieklasyfikowane (dziś zbliżone do TN-C) będzie to układ 2/4.
    Więc przyjmij sobie jedną wielką kreskę w połowie tego schematu i przyjmij że strona prawa to twoja instalacja domowa a lewa sieć dostawcy.

golec2604 napisał:

To uziemienie "w domu" lub obok, nie ma znaczenia dla kolegi. To nie uziemienie przy domu definiuje całą sieć.

golec2604 napisał:

Mam dwa pomysły.
    a) zmostkowanie przewodu PEN z bolcem i tyle roboty. - Wspólne uziemienie całej sieci przy transformatorze.

Tego nie rozumiem.

golec2604 napisał:

b) zmostkowanie przewodu PEN z bolcem oraz przy przyłączu domowym uziemienie PEN. Tak jak poniższy rysunek pokazuje.

To też nie jest w twoim zakresie. W twoim zakresie jest uziemienie PEN lub PE w rozdzielnicy w obiekcie a nie przyłączu. Złącze kablowe jest w zakresie dostawcy i czy sobie uziemi, czy nie, to nie twój biznes, nie masz tam dostępu i Ten uziom Tobie w niczym nie pomoże.
    Więc oba rozwiązania, z punktu widzenia instalacji, są do bani.
    W pierwszym będzie to sugerowało układ TT, w drugim TN.

golec2604 napisał:
    Tutaj chodzi tylko o instalacje odbiorczą w domu

Więc rozmawiaj o instalacji a nie sieci dostawcy. Mieszasz pojęcia i schematy. Dziwisz się, że nie rozumiesz. Ja spędziłem ponad 30h na wykładach, żeby zrozumieć sens samych uziemień.

• #79 07 Gru 2016 21:45
    WojcikW
    Poziom 37  

To forum techniczne, należy stosować właściwą terminologię

"...sieci TN-C mogą być stosowane tylko przy ułożeniu przewodów na stałe, a przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al..."

więc nie masz przewodu PEN w mieszkaniu. Z opisu wynika, że to przewód zerowy. Można wykonać tzw. zerowanie, czyli odpowiednie połączenie przewodu zerowego z kołkiem ochronnym, przy czym należy wykonać pomiar IPZ (impedancji pętli zwarcia) i sprawdzić warunek SWZ (samoczynne wyłączenie zasilania). Powinien to wykonać elektryk posiadający wiedzę, świadectwo kwalifikacyjne i oczywiście właściwe przyrządy pomiarowe.

• #80 11 Gru 2016 19:34
    mati_323
    Poziom 10  

Mam instalację 2 żyłową i zero mam podłączone pod neutralny.

• #81 11 Gru 2016 19:46
    zbich70
    Specjalista elektryk

mati_323 napisał:
    Mam instalację 2 żyłową i zero mam podłączone pod neutralny.

Ja też tak mam. Ale sprawdziłem w papierach i mam układ TT.
    Więc poradź kolego mati_323 - czy w tym układzie można "mostkować" tzw. "bolec" ?

• #82 13 Gru 2016 20:17
    golec2604
    Poziom 16  

Do kolegi Akrzy74 Prosze czytaj ze zrozumieniem.
    Ad.1 Czemu mówisz że źle myśle, czytałeś pytanie? tam chodzi czy dobrze interpretuje schemat i tylko tyle.
    Ja to teraz zrozumiałem tak że linie poziome na schemacie to sieć dystrybutora a linie pionowe to instalacja odbiorcza.
    Chyba dobrze, co??

=====================================================================================================
    Do kolegi kozi966

kozi966 napisał:

Więc otrzymując od dostawcy zasilanie w układzie TN, jest to domyślnie układ TN-C.
    Z tego układu może kolega wykonać sobie w domu: TN-C, TN-S, TT. Zwracając uwagę na przekroje, to w mieszkaniu, czy domu, z układu TN-C musi kolega wyodrębnić układ TN-S.
    Więc w nowym budownictwie będzie to instalacja 3/5. W starym, gdzie jeszcze istnieją układy nieklasyfikowane (dziś zbliżone do TN-C) będzie to układ 2/4.

W domu nie moge sobie zrobić TN-C, TN-S, TT bo to oznaczenia sieci dystrybutora. Moge miec w domu instalacje nowoczesna 3/5 przewodową lub starą taką jak mam teraz 2/4 przewodową.
    Mając w domu instalacje 3/5 przewodowa moge sobie ja podłaczyć do sieci: TN-S, TN-C, TN-C-S, TT. Mając instalacje 2/4 przewodowa tez sobie moge podłaczyc do każdej z tej sieci
    ale to troche już niebezpieczniej i niezgodne z przepisami.

Cytat:
    To uziemienie "w domu" lub obok, nie ma znaczenia dla kolegi. To nie uziemienie przy domu definiuje całą sieć.

Ja pisałem że nie ma uziemienia.
    Cytat:

To też nie jest w twoim zakresie. W twoim zakresie jest uziemienie PEN lub PE w rozdzielnicy w obiekcie a nie przyłączu.

Źle to nazwałem, nie rozumiałem pojecia przyłącze. Miałem na myśli uziemienie instalacji domowej.
    U mnie w domu nie ma rozdzielnicy. Idzie kabel napowietrzny (wcześniej były linki napowietrzne) od słupa (wcześniejsze słupy tez
    mają kabel) do domu do zegara i od zegara instalacja domowa zabespieczona topikami (tzw. korki) i tyle, nic wiecej.

Może tak w skrucie i praktycznie jak to wyglada wytłumaczycie gdzie kończy sie sieć dystrybucyjna, gdzie zaczyna i kończy
    przyłącze i gdzie zaczyna instalacja domowa. Tak jak to wyglada po nowoczesnemu.

===========================================================================================================
    WojcikW napisał:
    To forum techniczne, należy stosować właściwą terminologię

"...sieci TN-C mogą być stosowane tylko przy ułożeniu przewodów na stałe, a przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10 mm² Cu lub 16 mm² Al..."

więc nie masz przewodu PEN w mieszkaniu. Z opisu wynika, że to przewód zerowy. Można wykonać tzw. zerowanie, czyli odpowiednie połączenie przewodu zerowego z kołkiem ochronnym, przy czym należy wykonać pomiar IPZ (impedancji pętli zwarcia) i sprawdzić warunek SWZ (samoczynne wyłączenie zasilania). Powinien to wykonać elektryk posiadający wiedzę, świadectwo kwalifikacyjne i oczywiście właściwe przyrządy pomiarowe.

Może i masz racje ale z praktycznego punktu widzenia przewód zerowy instalacji domowej jest podłączony do przewodu PEN sieci dystrybucyjnej.

• #83 13 Gru 2016 20:43
    kozi966

golec2604 napisał:
    W domu nie moge sobie zrobić TN-C, TN-S, TT bo to oznaczenia sieci dystrybutora.

Nieprawda.
    Układ sieciowy to nie to samo co sieć dystrybucyjna, a w szczególności czyjaś własność. Bo ten układ możesz mieć od transformatora który jest na twoim majątku.
    Możesz mieć dwa układy sieciowe IT i TN dla sieci SN przez transformator na sieć nN (z przyłączem na sieci SN).
    golec2604 napisał:
    Ja pisałem że nie ma uziemienia.

Jakie to ma znaczenie, czy kolega ma czy nie? nie rozumie kolega niczego z tego co napisałem.
    golec2604 napisał:
    zabezpieczona topikami (tzw. korki) i tyle, nic wiece

Tablica zabezpieczeń to jest ta kolegi rozdzielnica.
    golec2604 napisał:
    gdzie kończy się sieć dystrybucyjna

Tam gdzie określają granicę eksploatacji warunki przyłączeniowe.
    golec2604 napisał:
    gdzie zaczyna i kończy
    przyłącze

j.w. (o ile istnieje).
    golec2604 napisał:
    gdzie zaczyna instalacja domowa

Instalacja domowa może zacząć się np. od zewnętrznej linii zasilającej, od wewnętrznej linii zasilającej.

Proszę przy okazji poprawić pisownię.

• #84 13 Gru 2016 22:24
    WojcikW
    Poziom 37  

golec2604 napisał:
    ...
    W domu nie moge sobie zrobić TN-C, TN-S, TT bo to oznaczenia sieci dystrybutora. Moge miec w domu instalacje nowoczesna 3/5 przewodową lub starą taką jak mam teraz 2/4 przewodową...

Skąd bierzesz takie bzdurne wypowiedzi? Sam to wymyślasz? Jak nie jesteś elektrykiem, nie znasz się na instalacjach, to nie poprawiaj wypowiedzi innych.

• #85 17 Gru 2016 00:52
    golec2604
    Poziom 16  

Mamy schemat, nawet ten z Wikipedii, wyjaśnijcie mi która część jest siecią dystrybucyjną a która część instalacją odbiorczą?
    ===
    kozi966 prosze napisz to na po chłopsku anie definicjami. Możesz na jakimś przykładzie pokazać gdzie sie poszczególne części kończą i zaczynają.
    Poniżej co cytuje nie sa odpowiedzi do zrozumienia na pytania.
    "Tam gdzie określają granicę eksploatacji warunki przyłączeniowe.
    j.w. (o ile istnieje).
    Instalacja domowa może zacząć się np. od zewnętrznej linii zasilającej, od wewnętrznej linii zasilającej. "

Nic z tego nie rozumiem. Mówiłem zęby na przykładzie podać.

==========

Kolego WojcikW. Sami na tym forum zaprzeczacie sobie.
    Twierdzenie ze: może kolega wykonać sobie w domu: TN-C, TN-S, TT. Jaki to ma sens to zdanie. Wg schematów każdego typu sieci od odbiornika ma iść 5 przewodów [3 fazy] a w przypadku 1 fazy 3 przewody. Zawsze w domu idzie 3/5 przewodów jaka jest różnica skoro ma być 3/5 przewodów.

Sam nawet mówiłeś że w TN-C przekrój przewodów PEN nie powinien być mniejszy niż 10 mm² Cu, widziałeś taki gruby przewód w instalacji domowej?? Więc TN-C nie moge sobie w domu zrobić.

Tak mówicie raz tak raz inaczej, chyba sami nie wiecie co mówić i raczej nie na fachowców od elektryki nie wyglądacie, bo gdybyście sie znali to napisalibyście raz a dobrze wytłumaczone i trzymali sie tego cały czas a tak to widze tutaj zbieżne informacje.

• #86 17 Gru 2016 01:23
    retrofood

golec2604 napisał:

Nic z tego nie rozumiem. Mówiłem zęby na przykładzie podać.

Kolego, skoro po trzech stronach tłumaczeń nadal niczego nie rozumiesz, to polecam szkolę o kierunku elektrycznym. Tam tematyka ta jest ułożona w miarę po kolei, od zagadnień najprostszych po bardziej złożone i na pewno później będziesz się lepiej orientował niż w takim chaosie. Gdybyś był elektrykiem pojąłbyś to od razu, ale nie wszyscy muszą być elektrykami, nie ma takiego obowiązku.
    Dlatego też temat zamykam, gdyż odpowiedzi na Twoje pytania padły już kilka razy, a forum nie jest ani szkołą, ani szkoły nie zastąpi, a bicie piany jest zbędne..

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME