Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo A7600-H - Tablet z MT8382V - martwy po zmianie firmware, jaki układ?

27 Lis 2016 19:48 2145 2
 • Poziom 36  
  Witajcie.
  Kupiłem uszkodzony tablet "Lenovo A7600-H TAB A16GBE-BG" (prod. 2014-06-05) . Poprzedni właściciel podobno wgrał zły firmware - na ile to możliwe nie wiem, bo sprzęt miał uszkodzone USB, ale mniejsza o to. USB naprawiłem, akumulator naładowałem, tablet martwy. Przechodzi test RAM'u pod SP_flash_tool (z załączonym scatterem od MT6582, szczegóły niżej), nie przechodzi testu EMMC (BROM ERROR : S_FT_MEMORY_TEST_FAIL (4048)). Żadna opcja formatowania nie powodzi się (BROM ERROR : S_DL_READ_PT_FAIL (5037)).
  Oczywiście, robiłem wszelkie możliwe kombinacje (inne złącza USB, kable, wyłączenie podpisów sterowników, itp.).

  Moim największym problemem jest fakt, że w Internecie dostępne są firmware do modelu A7600-H, ale w każdym, który dotychczas pobrałem, wskazywany jest następujący model SoC: MT6582 (w pliku scattera). Mój tablet - jak na złość - ma układ MT8382V (sprawdziłem to fizycznie, rozbierając sprzęt).

  SP_Flash_tool nie protestuje przeciwko próbie zaprogramowania tego tabletu scatterem do MT6582, ale całość staje na "Download DA 100%", po prawie minucie wyrzuca błąd "BROM ERROR : S_FT_DOWNLOAD_FAIL (4008)".

  Zasadniczo mam takie pytania:
  - czy macie pomysł, czemu w tym modelu jest układ MT8382V zamiast MT6582? Czy, być może, ich firmware są zamienne?

  - skąd program SP_Flash_tool czyta te informację (zaznaczone ramką na zdjęciu)? Czy to są informacje odczytane z pliku scattera, czy z tabletu?
  Lenovo A7600-H - Tablet z MT8382V - martwy po zmianie firmware, jaki układ?

  - czy błąd 4008 może być spowodowany np. błędnym sterownikiem, czy jest to ewidentnie wina po stronie tabletu (podejrzewam, że jeśli tablet otrzymał zły firmware, może źle adresować eMMC, lub coś w tym rodzaju).

  Liczę, że mając odpowiedź na te pytania, zrozumiem coś więcej. Podejrzewam, że ten Lenovo to jakiś nowszy model i ma inny SoC, dla którego nie znajdę firmware w Interncie... Lub po prostu, sprzęt ma uszkodzoną pamięć eMMC.

  Z góry Wam dziękuję.
 • Poziom 39  
  Ture11 napisał:
  Lub po prostu, sprzęt ma uszkodzoną pamięć eMMC.

  Obstawiał bym właśnie to. Ostatnio miałem podobny problem z MTK i eMMC
  Zrób zdjęcie jak możesz od środka.
 • Poziom 36  
  Dziękuję za odpowiedź. Zdjęcia wykonam przy najbliższej okazji. Pewnie bez wymiany MB nie obejdzie się...  EDIT:
  Witam ponownie,

  Wykonałem zdjęcie środka - zgodnie z kolegi prośbą.

  Lenovo A7600-H - Tablet z MT8382V - martwy po zmianie firmware, jaki układ?

  Co do samego tabletu - wyszło jak zwykle, kupiłem inny z rozbitym ekranem i wyrwanym złączem USB, ponaprawiałem, poskładałem z dwóch jeden i mam sprawny tablet. W skrócie - wymiana płyty głównej.
  Problemem jest tylko to, że wymieniałem płytę główną modelu A7600-H na płytę z modelu A7600-F; ta druga jest "gorsza" - tzn. nie ma modułu 3G, obsługi kart SIM, i czegoś tam jeszcze (nie mogłem dojść, czego).

  Co do mojego pytania, sam sobie odpowiadam, w drugim kupionym modelu procesor również był inny, niż deklarowany w pliku scattera; wygląda na to, że programy nie widzą między tymi układami różnic (nie pamiętam, jaki układ widziałem w A7600-F, nie zrobiłem zdjęcia niestety...).

  Wątek zostawiam otwarty, bo starej płyty głównej nie wyrzucam jeszcze. Może ktoś wpadnie na jakiś pomysł...