Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego

pitt66 27 Nov 2016 23:02 7677 5
  • Chciałbym tutaj opisać szybką modyfikację dość wiekowego odtwarzacza CD Onkyo DX-6810, aby posiadał wyjście optyczne.

Przeglądając serwisówki podobnych modeli (nie znalazłem stricte do tego CD), zauważyłem, że dekodujący procesor to popularny Sony CXD2500Q, następnie chwilę poczytałem o tym układzie i jego wyjściu DOUT, trochę poguglałem - to doprowadziło mnie do wniosku, że da się łatwo dołożyć wyjście optyczne TOSLINK.

Otwarcie odtwarzacza potwierdziło istnienie CXD2500Q, dalsza inwestygacja podłączonych ścieżek pozwoliła określić punkty, gdzie można się łatwo podpiąć z modułem Toslink i to od góry płyty - nie trzeba wyciągać płyty, aby dostać się do druku.

Widok od dołu i z góry:
    Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego

Na początek - to co potrzebujemy:
    - moduł nadajnika Toslink TOTX173A(F) Toshiby (w załączniku specyfikacja) - nadajnik jest w spec. TTL
    oraz elementy wymagane przez sam nadajnik:
    - rezystor 8.2k
    - kondensator 0.1uF

Specyfikacja: TOTX173A..).pdf Download (179.83 kB)

Rezystor i kondensator należy przylutować odpowiednio do modułu w następujący sposób (wycinek specyfikacji):

Z tak wykonanego modułu mamy trzy kabelki (można użyć kabelków z miękkiej skrętki): Input (Dout), Vcc (+5V), GND. Należy je przylutować do płyty głównej do następujących punktów:
    - jumper J232 - Vcc
    - jumper J184 - GND
    - otwór "lewy" brakującego R190 - DOUT -> input
    Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego

Do przelotek (jumperów) można łatwo się dolutować, natomiast, aby się wlutować w otwór brakującego rezystora R190 (oba otwory są od strony druku zalane cyną), dobrze jest ocynować końcówkę kabelka, a następnie lutownicą podgrzać otwór od góry i szybko wsunąć kabelek - mi się tak udało. Jeśli się tak nie uda, to będzie trzeba dostać się od strony druku. Oczywiście nim zaczniemy lutować, dobrze jest sprawdzić miernikiem czy faktycznie są tam: +5V, GND oraz DOUT (a przynajmniej, że ma ok 5V).

Po przylutowaniu można już sprawdzić czy nadajnik działa (świeci na czerwono) no i czy nadaje sygnał. Jeśli tak, to można przejść do wycinania otworu w tylnej ściance aby zamontować TOTX'a na stałe. Ja moduł przykleiłem klejem na gorąco, przy okazji kabelki modułu też ustabilizowałem na płycie.

Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego Modyfikacja CD Onkyo DX-6810 - dołożenie wyjścia optycznego

Standardowe ostrzeżenia:
    - ingerencja powoduje utratę gwarancji (25 letniej :P)
    - w urządzeniu panują napięcia zagrażające życiu lub zdrowiu
    Innymi słowy - modyfikacja na własne ryzyko.

Być może się komuś przyda. Oczywiście jeśli masz inny model (lub markę odtwarzacza!) to trzeba samemu sprawdzić wyprowadzenia CXD2500Q i odnaleźć miejsca gdzie można się wygodnie podpiąć.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    pitt66
    Level 8  
    Has specialization in: it
    pitt66 wrote 30 posts with rating 5, helped 0 times. Live in city Krakow. Been with us since 2012 year.
  • TermopastyTermopasty
    hajy
    Level 21  
    Witam

Z tego co widzę to DX6810 to uproszczona wersja DX6820 która nie ma wyjścia toslink.
    Spojrzałem na twoje zdjęcia, prawie pod miejscem w którym zamocowałeś nadajnik toslink jest miejsce na płytce pod wersje trzypinową takiego nadajnika. Spokojnie możesz tam przepiąć kabelki.
    Pozdrawiam romek
  • TermopastyTermopasty
    Frog_Qmak
    Level 25  
    Super sprawa, proste i skuteczne. A czy mógłby Kolega polecić jakiś popularny i niewymagający moduł odbiorczy, tak, żeby można go było od razu podpiąć pod wzmacniacz?
    pitt66
    Level 8  
    @hajy
    Tak, z tego co widzę DX6810 to uboższa wersja DX6820 i faktycznie wygląda na to, że w miejscu gdzie wskazałeś był oryginalnie montowany nadajnik - prawdopodobnie TOTX178 - taki był w DX6800. Notabene, wygląda na prostszy w obejściu bo nie trzeba dolutowywać C i R. Modyfikację przeprowadzałem jakiś rok temu i nie pamiętam już dokładnie, ale chyba z łatwo dostępnych był tylko TOTX173.
    Nie mogę znaleźć serwisówki do DX6820 ani zdjęć płyty głównej, ale wydaje mi się, że proste wlutowanie w to miejsce nadajnika nie zadziała. Spójrz na pierwsze zdjęcie z wyprowadzeniami - ścieżka z DOUT kończy się ślepo na brakującym R190, zatem należałoby znać wartość R190 i go tam wlutować, i patrząc dalej na ścieżki, należałoby wlutować "przelotkę" pod J214... no i dalej trzeba szukać gdzie jeszcze czegoś brakuje... to już się zaczyna zabawa, łatwiej chyba zrobić wg mojego "patentu". No chyba, że do nadajnika sygnał jest pociągnięty z innego źródła...
    Przydałyby się zdjęcia albo serwisówki DX6820 i DX6810, albo żeby ktoś sprawdził czy pod oryginalnym miejscem na nadajnik jest GND, Vcc oraz DOUT/INPUT (ja już swój skręciłem, póki co nie zamierzam znów zaglądać).

EDIT: dopiero teraz doczytałem, że proponujesz *przypiąć* tam kabelki a nie po prostu wlutować odbiornik - już dziurę zrobiłem i jest jak jest, inni mogą pomyśleć czy by się tam nie usadowić - TOTX173 może nie wejść tam idealnie + trzeba sprawdzić czy aby tam nie ma Vcc i GND.

@Frog_Qmak
    Potrzebny jest DAC - jeśli chodzi o "zewnętrzne" w cenach dla Kowalskiego, to ja używam FiiO D3 - jestem zadowolony (ale audiofilem nie jestem). Na sieci można znaleźć sporo peanów na jego temat (aczkolwiek trzeba uważać bo niektóre wersje były lepsze a niektóre gorsze), np tutaj ktoś zaglądnął do środka: Link. A jeśli pytasz o montażowe, tak żeby np w istniejący wzmacniacz dołożyć jako "moduł" to nie znalazłem.

@herPitek
    A możesz podesłać zdjęcie od góry?

Jeszcze odnośnie tego odtwarzacza, to ostatnio wyłączyłem w nim funkcje "auto-play" po włączeniu zasilania - opis tutaj: link.