Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór długiego przewodu zasilającego do spawarki.

28 Lis 2016 00:35 1644 4
  • Poziom 21  
    Hej,
    zakupiłem spawarkę Bester STA 140 jako małą spawarkę do prac na wyjazdach. Spawarka jest dwufazowa, cos fi 0,5, pobór prądu max 24 A. Chcę do niej założyć długi przewód zasilający, taki ze 30 m by nie bawić się u ludzi z przedłużaczami itd. Zbyt mały przekrój przewodu do spawarki powoduje pogorszenie jakości spawania z powodu dużego spadku napięcia, więc postanowiłem sobie obliczyć jaki przewód będzie dobry. Przewód jaki planuję zastosować OW 3x4 mm². Doprowadzę nim do spawarki 2 fazy do zasilania oraz PE lub PEN na obudowę.
    Ze względu na obciążalność prądową długotrwałą wyszło że wystarczy 2,5 mm², jako że przewód długi, a wartość 24 A była tak na granicy wziąłem kolejny przekrój czyli 4 mm². Następnie policzyłem spadek napięcia wg wzoru:

ΔU%= (200 x In x L x cos fi)/(σ x S x Un)
    ΔU%= (200 x 24 x 30 x 0,5)/(59,6 x 4 x 400)
    ΔU%= 72000/95360
    ΔU%= 0,755 %
    400 V x 0,755/100 = 3,02 V

L= 30 m
    In= 24 A
    cos fi= 0,5
    σ = 59,6 m/Ωmm²
    S= 4 mm²
    Un= 400 V
    Zgodnie z obliczeniami wyszedł mi spadek napięcia 3,02 V czyli bez znaczenia dla spawarki, zwłaszcza że ta została nawinięta na napięcie 380 V, a w sieci zwykle jest ponad 400, więc przewód jest poprawnie dobrany.
    Proszę o sprawdzenie i potwierdzenie czy się nie mylę. Pozdrawiam.
    Dobór długiego przewodu zasilającego do spawarki. Dobór długiego przewodu zasilającego do spawarki.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Przewód fi 4mm będzie odpowiedni. Przewody do spawarki muszą być grube z racji plyniecia wysokiego prądu
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 26  
    łączna długość przewodu 4 mm² w tym przykładzie to 60 m.
  • Poziom 21  
    SQ5AZP napisał:
    łączna długość przewodu 4 mm² w tym przykładzie to 60 m.

Brak znajomości wzorów.
    We wzorze:
    ΔU%= (200 x In x L x cos fi)/(σ x S x Un)
    występuje wartość 200 w liczniku, to 200 tj. 200 % i uwzględnia właśnie długość przewodu razy 2, tak więc do wzoru podstawiamy długość przewodu, a nie łączną długość żył roboczych.
  • Poziom 26  
    Raczej skleroza...
    Dzięki za objaśnienie.