Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alan 9001 - opis modyfikacji

28 Lis 2016 05:04 3153 6
  • Poziom 34  
    Witam. Potrzebuję zamienników tranzystorów do kompletu Q127 Q128 Q129 Q130 tak żeby to chodziło, bo nie ma. Czy muszą być oryginały ? Jak nie, to co stosujecie w zamian szczególnie za C1973 ? C2166 mam jakby co.

Druga rzecz potrzebny opis modyfikacji żeby zrobić jak było. Bo jest demolka z wcześniejszymi uszkodzeniami. Przykładowo wymiana była Q103 na C2570. Zmieniłem na ory C1923 czułość radia zero zmiany, to po co było ? Czy mody będą od Lincolna i co tam jeszcze może być ?

I trzecie ważne może ktoś ma zapisane, albo ma możliwość to zmierzyć, tj. napięcie w.cz. na wejściu PA w punkcie wyjście filtru FL103. Osobno dla AM/FM oraz SSB i osobno dla CW. Bardzo by ułatwiło prace, bo jak mówiłem radio mina pułapka.

Schemat jak dla Lincolna tylko oznaczenia inne.

• AdexAdex
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Zamiast Q129 możesz wstawić np. 2SC2314, 2SC253. Generalnie podejdzie każdy driver ze zwykłego radia 4W. Zamiast Q130 można zastosować np. 2SC1906. Zresztą możesz wstawić każdy tranzystor który pracuje przed driverem.

Hektar Zahler napisał:
    C2166 mam jakby co.

Zamiast niego możesz dać np. 2SSC2075 lub 78 gdybyś nie miał 2166.
  • AdexAdex
  • Poziom 34  
    Witam ponownie.

Z okazji Św. BR powiem, że po długiej i nie wyrównanej walce (he) radio działa z mocą prawie-nominalną.
    Prawie, bo chodzi na tranzystorze typu IRF jako zamiennym dla MRF.
    Możliwą przyczyną słabej mocy i mojego zagubienia się w tym był brak kondensatora w sprzężeniu pre-drajwera :

A teraz najlepsze na schemacie go nie ma.
    I tak się przyglądam po fotografiach, i albo nie dowidzę, albo nie ma go tu w ogóle.
    Zachodzę w głowę jak to możliwe, aby działać tak miało w oryginale, wbrew ogólnie pojętym prawom.

Co ten tranzystor, który zaginął w akcji, takiego cudownego ma w sobie, że "działa inaczej" :?:

Radio uruchomiłem na zamienniku, na tymczasem wydartym z A. 87.
    Bo na żadnym z szuflady nie chciało dawać pałera..
    Robiłem wszystko i w ogóle.

W razie czego schemat.

A teraz parę pytań.

- auto-regulacja utrzymuje moc 15W AM/FM na stałym poziomie w zakresie 26.5...28.5MHz
    - i to było by moje pasmo przenoszenia, bo wyżej moc spada
    - auto-regulacja mocy nie działa przy zmianie napięcia zasilającego, tzn. zależy od zasilaniaz
    - ustawienie limitera CW jest współzależne z ustawieniem limitera AM
    - gałka RF Power działa w zakresie ok. 1/4 całego zakresu mocy
    - wciskając PTT w mikrofonie na pozycji CW na wyjściu antenowym jest 900 mW
    - bardzo trudno ustawić limiter SSB ażeby modulacja była czysta, a jednocześnie głośna, bo zbliżając się do ok. 20W jest przesterowana
    - na CW stabilnie do 27W (niestabilnie do 38W)
    - AM 80% czysty do 16W

Chciałbym upewnić się czy to tak ma być (proszę sprawdzić) żeby zdrowego pacjenta przestroić na CB.

A szczególnie dowiedzieć się co jest z tym nie zbyt dobrze działającym SSB - czy szukać po stronie radia, czy prędzej mojego moda z wymiany końcówki mocy na mosfeta. Na analizatorze, na SSB przesterów nie widać i nie wiem o co chodzi !!

To samo co Emperor Szogun.

Tu ciekawostka - w okręgu na żółto wada.
    Koralik ferro przy czujce na diodzie i spadek wzmocnienia ok. 1/5 - elementu w tych radiach nie ma.

Nadmienię, że obszar PA był zdemolowany i w ogóle połowy elementów brakowalo.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Hektar Zahler napisał:
    - auto-regulacja mocy nie działa przy zmianie napięcia zasilającego, tzn. zależy od zasilaniaz

Jak to mamy rozumieć?

Hektar Zahler napisał:
    - ustawienie limitera CW jest współzależne z ustawieniem limitera AM

Przecież na CW nie ma limitera (kluczowanie samej nośnej). Co ma być limitowane?

Hektar Zahler napisał:
    - bardzo trudno ustawić limiter SSB ażeby modulacja była czysta, a jednocześnie głośna, bo zbliżając się do ok. 20W jest przesterowana
    - na CW stabilnie do 27W (niestabilnie do 38W)

Podejrzewam że powodem jest zastosowanie tranzystora IRF. Ciekawe czy przerobiłeś przynajmniej obwód wstępnej polaryzacji bramki by uzyskać prawidłowy prąd spoczynkowy?

Hektar Zahler napisał:
    Na analizatorze, na SSB przesterów nie widać i nie wiem o co chodzi !!

Coś kolega myli się w zeznaniach. Jeśli na przyrządach masz czysty sygnał to u korespondenta też musi być.

Hektar Zahler napisał:
    Możliwą przyczyną słabej mocy i mojego zagubienia się w tym był brak kondensatora w sprzężeniu pre-drajwera :

Możliwa? Tranzystor w torze nadajnika musi mieć sprzężenie od strony stopnia poprzedzającego oraz stopnia następnego. Na schemacie widać że Q129 ma sterowanie poprzez transformator i C226, z kolei od strony wyjścia też podłączony jest poprzez transformator i C222 do Q128.

Proszę nie pisać że na schemacie czegoś nie ma. Wszystko jest jasne, proste i logiczne. Nie widziałeś stopni sprzężonych transformatorami? Chyba zabrakło podstawowej wiedzy.
  • Poziom 34  
    Wszystko bym wiedział posiadając drugie radio, lub pomiary, o które tu zabiegam.
    Może ktoś jednak będzie maiał okazję przyjrzeć się w Linkolnie czy Szogunie napięciu w.cz. na wyjściu miksera.

Bo okazuje się, że:

- AM działa poprawnie na pół gwizdka (tak na 80%)
    - FM naturalnie z pełną mocą

I by było, ale na SSB nie da się ustawić limitera wyżej 15W.
    Powodem przesterowanie miksera, a przyczyną brak wzmocnienia za mikserem.

I dalej ta sama śpiewka - nie mam ory trazystorów, albo dalej coś nie tak.

PA ustawione ładnie plus anty wzbudzenie IRF-a ładne (jak to w radiach home-made).
    Nie tu problem.
    Teraz jest IRF innego producenta i jest 35W PEP, i lepsze wzmocnienie przy mniejszym prądzie spoczynkowym.
    Zasilacz max. 5A może lekko ponad.
    No, no ciekawe może będą zamienniki do dopałki 747.

Sygnał SSB jest przesterowany już na wyjściu miksera IC105.
    Nie wiem co jest grane, że brakuje wzmocnienia za mikserem - jakie macie sposoby na zdiagnozowanie ?
    Może NJM2203 uszkodzony, tylko jak to zbadać ?
    Drugiego układu nie mam.

Generatorem G4-151 mogę wysterować wszystko aż do Q130 2SC2068 sygnałem 0dbV.
    Dalej już nie mogę.

Jest limiter nośnej CW_PWR.
    Chodziło mi o sprzężenie zwrotne pre-drajwera - jak zabiorę, to moc spada o połowę.
    Na schemacie go nie ma przecież mówię (jak coś, to sory za nie zrozumienie).

Modyfikacje usunięte wszystkie.
    Były od Linkolna.

Desperacko posprawdzałem też te trafa (moja pierwsza myśl), lecz dalej to nie to.
    Dam pomiary jak znajdę czas, bo i tak plecy przez to radio.

ps.
    Słuchaj może to jest wina braku MRF-a ?
    Tylko jak to zbadać ???

Weź pogłówkuj na wolnym czasie jak Cię proszę.
  • Poziom 34  
    Na razie odpuszczam przerabianie PA na mosfeta, bo to nie ma sensu.
    Zostawiłem jak jest połowa mocy AM i SSB w stosunku do oryginału, jest legalnie, jest 12W SSB i jest OK.

Zastanowiło mnie jednak skąd tyle kombinowania na wejściu antenowym odbiornika w Lolku na internecie i w ogóle.
    Jak już mówiłem był wymieniany Q103 i chyba coś w tym jest.

Zdjąłem więc ch-kę częstotliwościową wejścia odbiornika oraz tej potrójnej kaskady filtrów.

Alan 9001 - opis modyfikacji Alan 9001 - opis modyfikacji

Miejsce wpięcia wejścia przyrządu - 1/wejście oraz 2/wyjście potrójnej kaskady filtrów.
    (50-cio omowe wejście przyrządu separuję dla uzyskania pewności odczytu pojemnością rzędu kilka pF)
    Wyjście generatora przestrajanego podłączam do wejścia radiotelefonu.

Alan 9001 - opis modyfikacji Alan 9001 - opis modyfikacji

Woziłem trochę radio w mobilu i wyraźnie "czegoś mu brakuje".
    Teraz widać środek pasma, który wypada w złym miejscu, tj. za nisko, bo gdzieś koło 26.2MHz.
    I nic nie da się z tym zrobić.

A teraz najlepsze.
    Maksymalną czułość radia uzyskuje się kiedy dostrojona kaskada daje minimum w.cz. na ekranie przyrządu pomiarowego.

Jak mam to rozumieć ???

I jak to dostroić (żeby chodziło normalnie w swoim zakresie, tj. 26.5 do 30MHz) ?