Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool AWO/D4513/P - czy to uszkodzony silnik?

esdarek 28 Nov 2016 09:48 642 5
    esdarek
    Level 10  
    Witam
    Nie jestem mechanikiem, a tylko użytkownikiem pralki ze zdolnościami manualnymi. Piorąc ostatnio pralka zaczęła iskrzyć tak że przygasało światło w mieszkaniu. Zdjąłem tylna pokrywę i zauważyłem dwie rzeczy. Silnik jakby miał problemy z ruszeniem. W momencie jak dostawał napięcie bęben się blokował i nie dal się ruszyć w lewo ani w prawo. Jak już ruszył to z komutatora waliły pioruny.

Zdemontowałem szczotki, ale miały jeszcze spory zapas. Na obudowie jednej z nich były jasne ślady iskrzenia. Drucik szczotki był cały. Jak pomogłem bębnowi ręcznie to ruszał. Niestety przy każdej zmianie kierunku sytuacja się powtarzała aż wyświetlał się kod F-6. Myślę, że ten kod z powodu nie obracania się bębna, a nie odwrotnie. Podpowiedzcie proszę czy wymienić silnik czy może to inny problem np. sterownik?
    Pozdrawiam
    Darek
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    esdarek wrote:
    Zdemontowałem szczotki ale miały jeszcze spory zapas.

Ile tego zapasu było, 1cm?
    Jeśli tak to szczotki do wymiany.
    esdarek
    Level 10  
    Z metalowej obudowy wystawało na oko 2,5-3 cm. Gdzieś połowa z tego co wystawało schowała się jak szczotki osiadły na komutatorze. Szczotki były czołowo "przefrezowane" w paski co mnie nieco zdziwiło bo chyba powinny być stosunkowo gładkie?
    mrhari
    VIP Meritorious for electroda.pl
    To wygląda na to że silnik dokonał żywota.
    esdarek
    Level 10  
    Czyli nie martwić się jakimiś sterownikami itp. Wymiana silnika rozwiąże problem?
    falo22
    Level 25  
    A sprawdzałes szczotkotrzymacz czy nie dostał przebicia do obudowy silnika ?