Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2

ghost666 28 Lis 2016 10:48 1413 2
 • 10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2
  Jakkolwiek najciekawszymi prezentacjami na ARM TechCon były te poświęcone bezpieczeństwu małych urządzeń IoT to prezentowano także wiele nowych, ciekawych technologii. Przyjrzyjmy się dziesięciu najciekawszym technologią, jakie wybrali na targach ARM TechCon reporterzy EETimes. Poniżej prezentujemy drugie pięć z najciekawszych nowinek.

  6. Prywatne sieci LoRa zyskują na popularności

  "W sektorze IoT obserwuje się duży wzrost zainteresowania sieciami komórkowymi, ale LoRa zaczyna także się popularyzować" mówi David Smith z firmy Multi-Tech. "Koncepcja sieci LoRa zaczyna się zmieniać - zamiast ogromnych, publicznych sieci, popularne robią się spore sieci prywatne" dodaje Smith. Od rolnictw do McDonalda - wiele firm implementuje LoRa w postaci połączonych sieci prywatnych, ale nie będących publicznymi. Jak zauważa Smith wynika to z rachunku ekonomicznego - firmom bardziej opłaca się stworzyć prywatną infrastrukturę, niż płacić za dostęp do publicznej sieci.

  10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2


  Firma Multi-Tech, aby wspomóc ten trend stworzyła nową, odporną stację bazową, która charakteryzuje się zasięgiem do 15 kilometrów i pozwala podłączyć tysiące punktów w sieci LoRa z siecią WAN. Taka architektura pozwala na tworzenie dużych, prywatnych sieci LoRa np. w obrębie budynku czy całego zespołu budynków i łączyć je poprzez stację bazową z chmurą. Rezultaty tego są bardzo dobre - wykorzystując tej klasy stacje bazowe, można prosto tworzyć i zarządzać sieciami prywatnymi, dedykowanymi dla dużej ilości urządzeń Internetu Rzeczy.

  LoRa Alliance, jak informuje Smith, wspiera tego rodzaju działania i pracuje nad stworzeniem interfejsu komunikacyjnego, który miałby umożliwić komunikację pomiędzy stacjami bazowymi, co pozwoli na łączenie sieci - prywatnych i publicznych - w dużej instalacje. Pozwoli to na pracę aplikacji na znacznym terenie w ramach tak prywatnych jak i publicznych sieci.

  7. Modułowość wspierająca elastyczność technologii

  Stworzony przez Pro Design Electronic system prototypowania ProFPGA umożliwia na tworzenie prototypów skomplikowanych układów SoC i tworzenie oprogramowania dla nich zanim jeszcze fizyczne układy w krzemie będą gotowe. Deweloperzy mają do wyboru układy z jednym, dwoma lub czterema gniazdami na moduły z układami FPGA. Moduły te następnie mogą być dołączone w rozmaite sposoby, dzięki szybkim łączom pomiędzy nimi. Dodatkowo w układ wpiąć można do pięciu dodatkowych modułów rozszerzeń, które pozwalają na dodanie potrzebnych zasobów. W każdy moduł FPGA wpiąć dodatkowo można kilka, spośród 60, modułów I/O, które pozwalają na zapewnienie wymaganej funkcjonalności bez zużywania zasobów FPGA.

  Na konferencji firma Pro Design prezentowała pięć najnowszych modułów FPGA, opartych na układach z rodziny Xilinx Virtex Ultrascale o różnej wielkości i maksymalnej częstotliwości taktowania.

  10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2


  "Prototypowanie z wykorzystaniem FPGA jest o wiele szybsze, niż wykorzystywanie symulacji" powiedział John Hoekstra, przedstawiciel handlowy firmy Pro Design na Amerykę północną. "Nie jest tak szybkie jak finalny układ w krzemie, ale w większości jest wystarczające. Uzyskać można częstotliwości taktowania od 10 do 80 MHz, co programistom już wystarcza, ponieważ możliwe jest zabootowanie systemu operacyjnego w kilka minut, a nie w kilka dni" dodał Hoekstra. Jak podkreślał, kluczową zaletą systemu ProFPGA jest jego elastyczność. Użytkownicy mogą obsadzać płytę dowolnymi modułami z układami FPGA.

  8. Oparta na sensorach sieć Internetu Rzeczy

  Firma Silicon Labs zaprezentowała Thunderboard React - nowatorski system rozwojowy, który ułatwić ma deweloperom tworzenie nowych urządzeń Internetu Rzeczy. Uproszczenie protypowania urządzeń, ma przyspieszyć zmianę pomysłów w gotowe układy, jak mówi dyrektor marketingu z Silicon Labs, Tom Pannell. Zestaw prezentowany przez firmę, oprócz kompletu demonstracyjnych aplikacji, zawiera wszystkie potrzebne deweloperom oprogramowanie i kody: do aplikacji mobilnych, serwerów usług w chmurze etc.

  10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2


  Prezentowana płytka rozwojowa oparta jest o układ Mighty Gecko, ARM oparty o rdzeniu Cortex-M4, który charakteryzuje się bardzo niskim poborem prądu. Na płytce swoje miejsce znalazł też interfejs Bluetooth Smart oraz szeroki zestaw sensorów, takich jak termometr, sensor UV i światła widzialnego, miernik wilgotności, akcelerometr z sześcioma stopniami swobody i sensor Halla. Na płytce zintegrowano także przyciski i diody LED, a cały system wyposażono w mobilną aplikację, która pozwala na zdalny podgląd strumieni danych, nadawanych przez układ i kontrolowanie jej działania. Kody źródłowe do tego systemu dostępne są na GitHubie.

  9. Ultradźwiękowe systemy tworzące wirtualne przedmioty

  Firma Ultrahaptics zaprezentowała na konferencji system tworzenia wirtualnych obiektów z wykorzystaniem ultradźwięków. Dedykowane są one do tworzenia nowatorskich systemów haptycznych i interfejsów.

  System działa wykorzystując macierz nadajników ultradźwiękowych, które mogą generować pola zwiększonego ciśnienia ponad układem w czterech zdefiniowanych punktach. Pozycja punktów odświeżana może być z częstotliwością 20 kHz, co sprawia, że układ wygenerować może iluzoryczny obiekt nad układem, jaki wyczuwalny będzie dłonią.

  Celem twórców systemu, jest stworzenie wirtualnego, wyczuwalnego dłonią obiektu, który miałby pomóc ludziom korzystać z interfejsu. Możliwe jest stworzenie szeregu różnych powierzchni (tekstur), a także wirtualnych przycisków, pokręteł i suwaków - wszytko z wykorzystaniem prezentowanego na konferencji układu Ultrahaptics.

  10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2


  Firma Ultrahaptics oprócz prezentacji samej technologii zaprezentowała też zestaw deweloperski, do jej testowania i przyszłej implementacji w gotowych urządzeniach. Do sprzedaży układ trafić ma w styczniu przyszłego roku. Oprócz samego modułu z macierzą nadajników ultradźwiękowych w komplecie znaleźć będzie można oprogramowanie demonstrujące działanie systemu i stworzone dla C++ API, które pozwoli na dostosowanie systemu do potrzeb konkretnego układu i aplikacji.

  10. Systemy IoT czasu rzeczywistego od Zephyr Project

  Dzięki Zephyr Project, projektanci układów Internetu Rzeczy mogą zaimplementować w swoich urządzeniach system operacyjny czasu rzeczywistego (RTOS) mający wielkość zaledwie 8 kB. System ten charakteryzuje się otwartym źródłem, które zostało napisane przez społeczność skupioną wokół projektu. Dostępny jest on poprzez Linux Foundation na licencji Apache 2.0, dzięki czemu łatwo jest go pozycksać i zaimplementować w swoim systemie. Maureen Helm, architekt oprogramowania dla mikrokontrolerów z NXP, zachwalała na ARM TechCon ten projekt i podkreślała jego podstawowe zalety - modułowość, bezpieczeństwo i położenie dużej wagi na systemu komunikacyjne. "Głównym pomysłem, stojącym za systemem, było stworzenie opartego na bibliotekach systemu RTOS - używasz tylko to, czego potrzebujesz" podsumowała Helm.

  10 nowinek prosto z targów ARM TechCon - część 2


  Podstawowym elementem tego RTOSa jest nanokernel, potrzebujący zaledwie 2 kB przestrzeni, który obsługuje zadania programowe, tak zwane "fibers:", które wykonują się w deterministyczny sposób. RTOS ten może zostać rozszerzony o dodanie wsparcia dla interfejsów komunikacyjnych, co zmieni go w nadal niewielki mikrokernel zajmujący od 50 kB do 900 kB, zależnie od tego jakie protokoły, stosy i sterowniki muszą zostać zaimplementowane w systemie.

  Oprogramowanie oparte na Zephyr RTOS kompiluje się do statycznego pliku binarnego, dzięki czemu zasoby i pamięć przypisane są w stały sposób. "Budujesz swój RTOS i aplikację razem" podsumowuje Helm. Dzięki temu system taki ma większą odporność na ataki z zewnątrz, gdyż nie ma fizycznej możliwości wstrzyknięcia złośliwego oprogramowania do systemu lub modyfikacji kodu układu.

  RTOS ten rozwijany jest w sposób ciągły, podobnie jak inne projekty open source. Pozwala to na wychwytywania i naprawianie bugów w kodzie, a także ciągły rozwój i dodawanie nowych funkcji. Brzmi znajomo? Autorzy pragną, aby ich system stał się odpowiednikiem Linuxa dla mikrokontrolerów.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1330764&

 • Mitronik
 • Mitronik
 • #3 28 Lis 2016 17:27
  ghost666
  Tłumacz Redaktor

  IS napisał:
  Wirtex Uktrascale:) - pięknie:)


  Wkradła się paskudna literówka, chodzi oczywiście o Virtex Ultrascale. Błąd poprawiony, dziękuję za zwrócenie uwagi.