Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AKP241 - Naprawa modułu

28 Lis 2016 13:30 1479 21
 • Poziom 12  
  Witam

  Mam problem z naprawą modułu wyżej wymienionego piekarnika Whirlpool AKP241 857724110514.

  Zaczęło się ponad dwa miesiące temu, poszedł opornik, piekarnik martwy. Wymieniłem standardowo sypiący się LNK + zestaw naprawczy, ale to nie pomogło. Jako, że nie mam schematu, części nie wszystkie są opisane poddałem się i zaniosłem moduł do serwisu, ten po trzech tygodniach oddal sprzęt i stwierdził, że "się nie da" :)

  Następnie poszedłem do najlepszego serwisu w okolicy, po miesiącu jest problem, moduł nie jest naprawiony bo "co chwilę płonie", nie umieją zdiagnozować usterki.

  Czytają to forum doświadczeni fachowcy, proszę mi poradzić co dalej zrobić z tym fantem, macie jakieś solidne serwisy, gdzie mógłbym wysłać pocztą/kurierem taki moduł i być pewnym, ze wróci sprawny a nie usłyszę znów "nie da się"? W mojej okolicy jak widać nie ma już fachowców.

  Ewentualnie skąd zdobyć schemat tego modułu wraz z wykazem części?

  Nowy moduł kosztuje 400zł, nowy piekarnik 700zł, chciałbym to jednak naprawić, jeśli nie, pozostanie kupno innego piekarnika.

  Pozdrawiam
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze

 • Poziom 39  
  Proszę przysłać sprzęt do mnie. Jeśli będzie możliwa naprawa to moduł zostanie naprawiony. Schemat nie istnieje a zdobycie go graniczny z cudem - jeśli już.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 12  
  Nie szukam serwisu, który "może" naprawi bo "może" to już od dwóch miesięcy naprawiają inne serwisy, święta idą :)

  Szukam Magika, który zna temat i to naprawi, ma/ściągnie części, czuje się na siłach, jest kozak etc :)

  Na grafice zaznaczyłem co zostało wymienione przeze mnie, to samo pewnie wymieniały serwisy. Od siebie podejrzewam trafo, ale bez schematu nie mam pojęcia co tam wlutować. Rezystor oryginalnie był 100R 3W, nie dostałem nigdzie takiego u nas na mieście, więc wsadziłem 100R 2W - chyba nie w tym problem, prawda?

  Whirlpool AKP241 - Naprawa modułu

 • Poziom 39  
  Sheol80 napisał:
  Nie szukam serwisu, który "może" naprawi bo "może"


  Jak znajdziesz serwis, który w ciemno lub przy użyciu czarodziejskiej kuli bez uprzedniego obejrzenia modułu stwierdzi co się pali i dlaczego to będziesz "kozak". Szukasz wiatru w polu - szukaj go dalej.
  Jeśli tak Ci się śpieszy - zacznij po kolei od eliminowania uszkodzonych elementów. Wylutować - sprawdzić - wlutować - następny element. Moduł jest bardzo prosty w naprawie ale nikt Ci nie zagwarantuje co jest przyczyną "pożaru". Po drugie nie napisałem iż "może" go naprawię tylko napisałem:
  Piotr2608 napisał:
  Jeśli będzie możliwa naprawa to moduł zostanie naprawiony.

  a to zmienia postać rzeczy.
 • Poziom 12  
  Nie przesadzaj, to prosty układ dla kogoś, kto się tym zajmuje :)

  Nie wymagam cudów, czarodziejskich kuli ani wiatru a fachowca, który zna temat jak napisałem i robi z tym, ma dostęp do części. NASA tego nie składała, tam jest zaledwie kilka elementów, które mogą być wadliwe.

  Dzięki za Twoje chęci.
 • Specjalista AGD
  Sheol80 napisał:
  moduł nie jest naprawiony bo "co chwilę płonie",

  Konkretnie jakie elementy "lecą" za każdym razem, tylko bez ściemniania, konkretnie jakie.
  Sheol80 napisał:
  Rezystor oryginalnie był 100R 3W, nie dostałem nigdzie takiego u nas na mieście, więc wsadziłem 100R 2W - chyba nie w tym problem, prawda?

  Jaki wstawiłeś- węglowy, metalizowany czy drutowy? I jeszcze jedno- skąd brałeś zestaw naprawczy? LNK nie był podejrzanie pisany inną czcionką? Bywały podróby.
 • Poziom 12  
  Nie mój, mój jest obecnie w serwisie jeszcze, na dniach muszę po niego jechać. Grafika pochodzi z google, przedstawia identyczny moduł.

  Za pierwszym razem poszedł wizualnie rezystor, pęknięty (stało się to w nocy, wieczorem piekarnik pokazywał normalnie godzinę, rano był martwy), po wymianie rezystora na 100R 2W i wymianie zaznaczonych elementów poleciał LNK (odleciała górna część). Moduł pod napięciem wtedy wytrzymał około 8-10 sekund, następnie dymek i odleciała górna część LNK.

  LNK brałem ze sklepu w mieście bo nie chciałem czekać aż dostarczą z allegro. Czytałem o podróbach, na jednej z aukcji allegro. Ten kupiony w sklepie miał nadruk ładny, nic nie wydawało się podejrzane czy mające postrzępioną czcionkę etc.

  Wstawiłem rezystor metalizowany 100R 2W 5%, miałem obawy, ale zapewniono mnie, że jest 100% właściwy mimo różnicy w W.
 • Specjalista AGD
  Sheol80 napisał:
  Nie mój, mój jest obecnie w serwisie jeszcze, na dniach muszę po niego jechać.

  :D rozbawiło mnie setnie toto
  Masz w module uwaloną jedną z diod oraz kondensator elektrolityczny przed nią = które? napraw se sam
  Fotografie oryginalnego modułu po tych wszystkich przeprawach, zrobione z obu stron, mile widziane :)
 • Poziom 12  
  Ja bym to rozwalili kupił dobry zasilacz sieciowy na ile woltów tam ma być 12V do przekaźników i 5V do procesora i wstawił. Te wszystkie śmieci spalone (trafo, diody wysokiego napięcia, optotranzystor, rezystory, kondensatory 400V, LNK, tranzystor sterujący, kondensatory dwa większe 12V też można wywalić a ten na 5V wymienić) wywalić i do śmieci podłączyć tylko wejście 230V i wyjście 12V, dodać stabilizator 5V 1.5A do zasilania procesora.

  Ostatnio widziałem dobre zasilacze na 12V, 2.5A po 25zł
  Ten zasilacz 1A (podejrzewam, że transformatorowy będzie lepszy) za 10zł obskoczy sprawę.
  http://allegro.pl/zasilacz-12v-1a-1000ma-oem-prad-zmienny-aa-121abn-i6541874714.html

  I szybka piłka.

  W pralce Wirpool też ten zasilacz się spalił ale wymieniłem LNK i rezystor, dodatkowo założyłem zabezpieczenia przeciwprzepięciowe można by też założyć dławik skompensowany bo w każdej dobrej przetwornicy jest a tu nie widać.

  Miałem założyć zasilacz ale uznałem, że to będzie nieelegancko ale możesz być pionierem.
  Zresztą w pralce w obudowie sterownika ciężko by było to zmieścić i musiał bym ciągnąć kable na zewnątrz.

  Zasilacz trzeba podpiąć: wyjście tam gdzie idą kondensatory 12V dwa większe (napięci 25V), napięcie 5V ( do 5 V trzeba zastosować stabilizator 5V 1.5A) podpiąć, tam gdzie idzie mały kondensator, wejście zasilacza tam gdzie zasilanie sieciowe.
 • Poziom 12  
  Odebrałem dziś moduł. Dwóch fachowców ponoć poległo, dowiedziałem się, że uszkodzony jest procesor, ale nie dowiedziałem się gdzie jest ten procesor :) Może Wy będziecie wiedzieć? :)

  Moduł przetrzymali ponad dwa miesiące (oddany 02.11.2016) zbywając mnie jak sądzę bo po oględzinach nie widzę aby cokolwiek było wymieniane i robione. Twierdzili przypomnę, że moduł "co chwile płonie" a tu nie widać śladu wymian, sam LNK jest ubity dokładnie tak jak był.

  Nie wiem co dalej, spróbuję jeszcze znaleźć jakiś serwis, jeśli nie, sam spróbuję coś zdziałać. Ręce opadają.

  Nie polecam serwisu AGD Econorm z Chrzanowa, szkoda czasu i nerwów.
 • Pomocny post
  Moderator
  Sheol80 napisał:
  dowiedziałem się, że uszkodzony jest procesor, ale nie dowiedziałem się gdzie jest ten procesor Może Wy będziecie wiedzieć?

  :arrow: Kolego szanowny Sheol80 zatem teraz mając moduł spełnij prośbę kolegi peter falk (zapewne już Byś wiedział) lub bym to sam napisał czy narysował :D
  peter falk napisał:
  Fotografie oryginalnego modułu po tych wszystkich przeprawach, zrobione z obu stron, mile widziane
 • Poziom 12  
  No właśnie, wgrałem zdjęcia na dysk i zapomniałem dodać do postu, od rana w biegu i jeszcze po nocce, pomroczność jakaś.

  Fotki w załączniku. Nie widać strat bo oni chyba bez kitu niczego tu nie wymieniali. Widać ślady wymian po pierwszym serwisie.
 • Poziom 12  
  Nie mieli modułu wyświetlacza, więc chyba nie o tym mówili. Na układzie scalonym jest napisane PASAT CD4021BCM lub CD40218CM - nie widać dobrze nawet pod lupą.
 • Pomocny post

  Poziom 39  
  Ten układ CDxxxx nie ma wpływu na eksplozję LNK, raczej pomierzył bym wszystkie diody prostownicze na początek. Eksplozja LNK lub jego uszkodzenie to tak naprawdę najczęściej uszkodzona pierwotna strona zasilania i nie możemy wykluczyć również transformatora. Wadliwy mógł być sam LNK. Warto sprawdzić kondensator filtrujący - najprawdopodobniej 10µF 400V.
  Wartość rezystora 3101 odbiega od fabrycznego, winno być 100Ω 3W a mamy założony 22Ω 3W. Jeśli twierdzisz, że zamontowałeś rezystor 100Ω 2W, oznacza to iż serwis jednak podjął próbę naprawy.

  Drogą dedukcji wykluczam zwarcie po stronie wtórnej zasilania gdyż BYPASS zablokowałby przetwornicę. Nie sądzę też iż serwis nie sprawdził diod (mogę się mylić). Zwarcie kondensatora 10uF 400V wykluczam gdyż paliłby się rezystor "bezpiecznikowy" nie uszkadzając LNK. Zwarcie diod podobnie. Pojawienie się napięcia zmiennego jest opcją też mało prawdopodobną. Pozostaje wylutowanie i sprawdzenie transformatora przetwornicy oraz sprawdzenie czy nie wysechł kondensator 10uF 400V.
 • Poziom 12  
  Faktycznie, umknął mi rezystor, a montowałem na 100% metalizowany 100Ω/2W/ 5%, pierwszy serwis po mnie również zamontował ten sam. Dobrze, ze zwróciłeś uwagę, faktycznie jest jak byk 22Ω.

  Cztery diody obok rezystora pokazują wartość ok 550, dwie diody obok transformatora przetwornicy pokazują ok 440, w kierunku zaporowym prawidłowo nieskończoność, buzzer milczy. Oczywiście odlutowałem po jednej nóżce.

  O transformatorze przetwornicy mówił pierwszy serwis, że jest to najprawdopodobniej powód usterki, ale stwierdzili, że takiego transformatora nie dostaną i nie mają. Natomiast polecili kupić nowy moduł.

  Kondensator był wymieniany. Powiedz o, który dokładnie chodzi bo mam wątpliwości już.

  Rezystor poszedł na początku, po wymianach strzela LNK - to też może być jakaś wskazówka albo zwykły traf.
 • Pomocny post

  Poziom 39  
  Sheol80 napisał:
  Kondensator był wymieniany. Powiedz o który dokładnie chodzi bo mam wątpliwości już.


  Mała wpadka - są dwa kondensatory 4,7uF 400V. Kondensator 2111 i 2112.
  Jak je wymieniałeś lub są sprawne to pozostaje raczej tylko trafo.
  To też hipoteza mało prawdopodobna - ten niebieski kondensator przy LNK.
 • Poziom 12  
  To nie było wymieniane, pomyliłem z czymś innym. To są kondensatory elektrolityczne 2,2µF/400V - napięcie trzymają, pojemność nie wiem, wymienię na nowe, łatwiej będzie niż mierzyć. Niebieski kondensator chciałem wymieniać już za pierwszym razem, ale usłyszałem, że to nie ma sensu bo na pewno jest sprawne. Wymienić można, nic nie szkodzi.

  Pozbieram potrzebne części i zainteresuje się transformator czy faktycznie jest nieosiągalny i zacznę działać. Na dziś dziękuję za pomoc, odezwę się jak wyczerpię otrzymaną dziś wiedzę.
  Edit: 17.01.2017

  Wymieniłem LNK, rezystor i oba kondensatory. Niebieskiego kondensatora nie wymieniałem, mimo, że został też zakupiony. Piekarnik testuję od ok 20 minut, nic się z nim nie dzieje, wszystko pracuje należycie, jedyne co mnie niepokoi to syczenie z modułu.

  Nie wiem czy to buzzer, czy trafo, a może coś innego. Nie mam pojęcia czy przed awarią też syczał czy nie bo nigdy go nie rozbierałem i nie nasłuchiwałem. Syczenie jest ciągłe pod napięciem, ale gdy nie była ustawiona godzina i na wyświetlaczu migała godzina 12:00 to syczenie było zsynchronizowane z migającą godziną (co sekundę). Po zmontowaniu osłon piekarnika i zamontowaniu go we wnęce syczenie jest ledwo słyszalne, praktycznie nie występuje i trzeba się mocno wsłuchać aby je usłyszeć.

  To jest zasilacz, zasilacze lubią syczeć, więc może tak ma być? Co sądzicie?
 • Pomocny post

  Poziom 39  
  Sheol80 napisał:
  To jest zasilacz, zasilacze lubią syczeć, więc może tak ma być? Co sądzicie?

  Ten typ tak ma ;) trochę w tym nadwrażliwości, przetwornica syczy to normalny objaw. Zacząłeś zwracać bardziej uwagę. Na razie jak działa niech działa.
 • Poziom 12  
  Śmiga aż miło, dziękuję Ci bardzo. Postawiłbym giga piwo, ale trochę daleko :] Jeszcze dodam taką ciekawostkę, serwisant w sklepie z częściami dziwił się, że chcę wymieniać kondensatory skoro nie są wybrzuszone :) Może zostawmy to bez komentarza. Sumując, trzy miesiące, trzech serwisantów + ja czwarty jako ślusarz, spawacz z zawodu i same porażki, dopiero tutaj udało się naprawić.

  Dziękuję i mam nadzieję, że będzie już to działać.
  Pozdrawiam

 • Poziom 39  
  Kondensatory dla "laika" to czarna magia, jak nie widzi wybrzuszeń to dla niego taki kondensator jest dobry a tu psikus :) Kondensator może mieć zwarcie lub znaczącą utratę pojemności bez zewnętrznych objawów uszkodzeń. Grunt, że działa :)
 • Poziom 12  
  Piekarnik działa do dziś, oby jak najdłużej. Uszkodzony był jeden z kondensatorów, a może i oba. Z doświadczenia opisanego w tym temacie płynie sporo korzyści, następnym razem będę wiedział komu wysłać sprzęt do naprawy, a i sam zdobyłem nową wiedzę :)

  Pozdrawiam też serwisy z Chrzanowa, Panowie, uczcie się, bo klient przychodzi do Was po pomoc i jej oczekuje, nie idźcie schematami o których u Was usłyszałem, że zestaw naprawczy załatwia sprawę, jak widać nie załatwia.