Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektryczny silnik do napedu łódki

14 Lip 2005 15:31 25997 24
  • Poziom 12  
    Właśnie buduje dzieciakowi taki mini rower wodny z jakiś starych planów i tak sobie wykombinowalem, że napęd nożny mógłbym zastąpić jakimś elektrycznym silniczkiem. Poradzcie mi..czy z pradnicy od malucha wykombinuje cos takiego? Ewentualnie jaki silniczek by sie nadal. Chodzi mi nie o osiagi tylko, zeby to plywadelko powolutku plywalo. Dzieki za porady;)
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witaj.
    To zależy od tego ile będzie ważył ten "rowerek" jeśli jest to delikatna konstrukcja to myśle że wystarczy silnik z nagrzewnicy z 125p lub z wycieraczek. Pozatym jeśli zastosujesz silnik o dużym poborze prądu to bedziesz potrzebował konkretnego zasilania na akumulatorze to nie popływa zadługo.
    Widziałem taki "pontono-kajak" na silniczek z nagrzewnicy i aku chyba 45Ah i musze powiedzieć że nawet sie to spisywało dobrze, 2 młode osoby czyli około 100kg na pokładzie mogły tym pływać około 7 - 9 godzin z prędkością że prawie spacerową . Sam pływałem na tym po sosinie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Waga pływadła z dzieciakiem na pokładzie nie przekroczy 50-60 kg, też myslałem o silniczku od wycieraczek.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Przy wykozystaniu silnika z wycieraczek mozesz zrobic cos w rodzaju napedu "pletwowego" tzn. ruchoma pletwa bedzie sie poruszac jak pletwa ogonowa ryby ... nie jest to optymalny naped . Przy wykozystaniu innego silnika mozesz zastosowac srube jak w statkach czy lodziach tylko odpowiednio mala by dzieciak nie wyjecial z lodki . Mozna sie odwazyc wykonyc taka srube samemu lub kupic gotowa do silnikow spalinowych o mocy mniejszej niz 5 KM ( 5 PS , 5 HP ) . Jesli potrzebujesz takiego "ustrojstwa" pilnie ... to wejdz na moj priv i dogadamy sie bo mam przekladnie z mocowaniem i sruba ( trzy smigielka ) do silnika spalinowego gdzie mozesz spokojnie podlaczyc rowniez silnik elektryczny po malej przerobce mechanicznej .

Pozdrawiam - Piotr
  • Poziom 38  
    A mnie się wydaje, że najlepszym rozwiązaniem był by, nie tyle silnik co cała wiertarka akumulatorowa łącznie z uchwytem, w który można uchwycić oś śruby (podobnir jak mieszadło do farb) i łącznie z regulacją i zmianą kierunku obrotów. Jeden komplet oryginalnych akumulatorów powinien wystarczyć na ok. 1 - 2 godzin pływania. Dwa, pozwolą na ładowanie przemienne i praktycznie, pływanie cały dzień.
  • Poziom 34  
    Mardors, gdyby Ci się udało zdobyć silnik wentylatora chłodnicy od poloneza (od łady krótszy). Wtedy i Ty byś tym popływał... ;)
    Silniki typu wiertarka, rozrusznik itp. nie są tu najlepsze, gdyż są konstruowane do pracy krótkotrwałej z dużym obciążeniem.
  • Poziom 17  
    Jeśli waga całego zestawu razem z osobą na pokładzie nie przekroczy 50 - 60 kg to spokojnie możesz zastosować silnik z nagrzewnicy 125P lub tak jak pisał kolega wcześniej wentylator do chłodnicy polonez fiat itp.
    Wcale nie trzeba kupować śruby, wystarczy samemu odpowiednio wyciąć i powyginać kawałek blachy w tym "pontono-kajaku" co pisałem wcześniej śruba jest średnicy nie większej niż 12cm jeśli Cie interesuje dokładniej średnica śruby to daj znać to sie dowiem.
    Pozdrawiam i życze powodzenia
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Śruba zabezpieczona ze wszystkich stron (palce).
    Akumulator - jeśli kwasowy, to koniecznie w hermetycznym pojemniku.
    "Hebelek" odcinania zasilania - najbezpieczniejszy podobno mocowany w pasie...
    Mardors się chyba rozmyślił... ;)
  • Poziom 34  
    Ale masz taki silnik? Bo to by było dokładnie to, czego potrzeba. Pełny hermetyk, sama śruba nie byłaby problemem.
    Dla dzieciaków należy koniecznie osłonić śrubę oraz zabezpieczyć akumulator i odcięcie prądu, jak pisałem wyżej...
  • Poziom 12  
    silnika nie mam ...dlatego kombinuje:), czekam za silniczkiem z nagrzewnicy 125P. Zaladuje i z obacze jakie beda efekty.
  • Poziom 34  
    Moim zdaniem za słaby. Ma jednak pewną zaletę - z biodra 2 "biegi".
  • Poziom 2  
    Witajcie,
    z zainteresowniem przeczytałem Wasze pomysły na napęd łódki. Zamierzałem kupić jakis mały silniczek przyczepny do mojej łódeczki, ale ceny szokujące a za sowiecką myśl techniczną z lat 70/80 "salut" 2KM dać kilkaset PLN, nie uśmiecha mi się. Może faktycznie trzeba pokombinować i zrobić coś własnym sumptem?! Piotr, "SAPER3791" jeśli dysponujesz jeszcze tą kolumną od silnika ze śrubą, to był bym zaineresowany?!
    0692 211 863 Marek
  • Poziom 12  
    Nie mam jeszcze tego silniczka od nagrzewnicy..ale mam dwa silniczki od dmuchawy z malucha...co o tym sadzicie, zeby dac te dwa male motorki - dwa silniczki dwa smigielka?
  • Poziom 17  
    Witaj. Pomysł dobry tylko że 2 silniczki to 2 razy większy pobór prądu. Ja na twoim miejscu najpierw sprawdziłbym jak to bedzie pływać na jednym silniczku.
    Życze powodzenia i pozdrawiam.
  • Poziom 15  
    Jestem w trakcie robót. W swojej konstrukcji wykorzystałem silniczek od skutera elektrycznego 14A
    Czy będzie odpowiedni?
    Jak zrobić śrubę?

Dodano po 1 [minuty]:

Jeszcze jedno, czy zamiast biegów może być potencjometr?

Dodano po 15 [minuty]:

Jak przełączać przód - tył w silniczku elektrycznym?
  • Poziom 38  
    Nie da się odpowiedzieć rzetelnie na te pytania z prostego powodu - nie wiemy jaki masz silnik. To, że jest on od skutera, niczego nie wyjaśnia bo były tam stosowane silniki prądu stałego i były też silniki z przetwornicą. Jeśli jest to silnik prądu stałego to wystarczy zamienić bieguny zasilania i silnik będzie kręcił w drugą stronę. Przy przetwornicy nie będzie to takie proste jeśli w ogóle da się to zrobić. Zamist biegów nie może być potencjometr ale może być układ elektroniczny działający podobnie.
  • Poziom 15  
    Elektryczny silnik do napedu łódki

to ten silniczek model ms1020
    Voltage 24vdc
    Rated spide 2750RPpM
    Rated current 14A
    Output 250W
  • Poziom 10  
    W temacie "Silnik z wiertarki akku do napędu łodzi" bardziej szczegółowo opisałem swój zrealizowany pomysł na taki napęd.
    wszystko się sprawdza i jestem zadowolony z efektów (mając na uwadze niewielką moc silnika)
  • Poziom 15  
    Jak zrobić ten układ elektroniczny?
  • Poziom 38  
    Nie da się tego powiedzieć bo nie wiemy jaki to jest silnik.
  • Poziom 15  
    na prąd stały

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze jedno czy ktoś wie jak zrobić stelaż do silnika
    żeby przymontować do pontonu?
  • Poziom 10  
    Witam chciałbym kontynuować temat odnośnie napędu elektrycznego. Chciałbym tylko dodać i zarazem poprosić o pomoc i pomysły w zbudowaniu układu, którego akumulatory ładowane byłyby z baterii słonecznych. Moja łódka jest trochę większa jej waga sięga około 80 kg + 2 osoby po 70 kg co w sumie da 220 kg. Aktualnie myślę, że chyba da radę silnik od wentylatora chłodnicy (z poloneza). Przyznam, że nigdy czegoś takiego nie budowałem więc będę wdzięczny za każda pomoc.
  • Poziom 38  
    W zasadzie silnik od wentylatora da radę tylko czy wystarczy Ci taka moc? Może to się okazać zbyt mało i łódż będzie poruszać się za wolno. Drugi problem to chyba ten silnik jest z przetwornicą a jeśli tak to nie będzie możliwości regulacji tak obrotów jak i kierunku. Problem ładowania słonecznego to w zasadzie kilka niedogodności. 1 - co zrobić w pochmurny dzień? 2 - jak będzie słonecznie to ładować akku czy pływać? i 3 - bateria słoneczna słono kosztuje.
  • Poziom 10  
    Problem ładowania słonecznego to w zasadzie kilka niedogodności. 1 - co zrobić w pochmurny dzień? 2 - jak będzie słonecznie to ładować akku czy pływać? i 3 - bateria słoneczna słono kosztuje.

Właśnie tego się obawiałem, że nie wystarczy ;/ może jakieś propozycje ? Co do ładowania słonecznego to (1) w pochmurny dzień pływać z akumulatorów (chodzi mi o zasięg kilku h), (2) Jak będzie słonecznie to pływać i ładować :) , (3) dostałem od znajomego dwie takie baterie które dają po 12V (nie wiem jaki prąd muszę sprawdzić). Pozdrawiam.