Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Uzwojenia trafa impulsowego

Wysokonapięciowy 28 Nov 2016 17:29 1239 5
 • #1
  Wysokonapięciowy
  Level 9  
  Witam.
  Chciałbym się dowiedzieć , ile zwoi powinno mieć uzwojenie sterujące transoptorem na poniższym schemacie
  oraz gdybym chciał zmienić wartość napięcia wyjściowego zasilacza na 28V, to na jaką wartość powinienem zmienić wartość rezystora R6.
  Co do trafa impulsowego to już kiedyś nawijałem i korzystałem wtedy ze strony schmidt-walter power supply i wyszło całkiem przyzwoite (proszę o opinie na ten temat jeśli ktoś korzystał z tej strony i nawijał trafo impulsowe z taką ilością zwoi i trafem jak jest podane przez stronę).

  Uzwojenia trafa impulsowego

  Częstotliwość wykorzystana przez ze mnie w tym układzie to 132KHz
  Trafo będę nawijał prawdopodobnie na rdzeniu Etd 34 (oczywiście dla flybacka ze szczeliną w środkowej kolumnie).
  Zasilacz będzie obciążony mocą ok 120W , ale i tak zrobię go w opcji open frame , bo czuję , że może się w miarę grzać .
  Wykonuję go ponieważ jestem początkującym a schemat nie wydaje się być skomplikowany.
  Proszę o wszelkie porady i odpowiedzi , dziękuję. :)
 • Helpful post
  #2
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Wysokonapięciowy wrote:
  ile zwoi powinno mieć uzwojenie sterujące transoptorem na poniższym schemacie
  Transoptor jest sterowany z uzwojenia wtórnego, bo pracuje w układzie sprzężenia zwrotnego. może idzie ci o uzwojenie pomocnicze zasilające tranzystor transoptora przez diodę D2? Zajrzyj do datasheetu...

  Wysokonapięciowy wrote:
  gdybym chciał zmienić wartość napięcia wyjściowego zasilacza na 28V, to na jaką wartość powinienem zmienić wartość rezystora R6.


  Znów odeślę do datasheetu, ale generalnie zapewne bez zmian.
 • #3
  Wysokonapięciowy
  Level 9  
  Nie jestem zbyt dobry w angielskim , ale z tego co wyczytałem to napięcie na tym pinie ma wynosić podczas normalnej pracy 5,8V a podczas spoczynku 4,8V , a reszta napięcia zostanie odłożona na rezystorze Re podłączonym do źródła(wewnątrz scalaka) , prąd jest ogr. źródłem prądowym.
  Wnioskuję , że napięcie które na dawać uzwojenie wtórne sterujące tranzystorem optoelementu (przepraszam ,że źle to napisałem wcześniej , jestem początkującym , więc na początku trochę błędów będę popełniał) musi dawać co najmniej 6 V , ale przyjmę , że powinno 10V .

  Napięcie wyjściowe ustalane jest diodami zenera , które po napięciu przebicia zaczynają przewodzić prąd , który jest ograniczony rezystorem R6( tu również odbywa się sterowanie diodą optoelementu)
  Jeśli się mylę to proszę o poprawienie.

  Więc , już z moich drobnych obliczeń dla rdzenia Etd 34 o Al 153 , napięcia wyjściowego 48V , prądu 5 A , uzwojenie pierwotne powinno mieć 50 zwoi , wtórne 8 zwoi (nap. 48 V) i pomocnicze ( że tak nazwę )sterujące diodą optoelementu 3 zwoje .

  Proszę o opinie na temat strony schmidt walter ponieważ nie wiem czy sprawdzi się ona przy projektowaniu transformatora na takie moce przy flybacku , jeśli nie ma opinii to proszę o program który był przez was testowany i mógłym użyć go do obliczenia trafa imulsowego(ilości zwoi i przekładni na danym rdzeniu)
 • #4
  _lazor_
  Moderator of Designing
  https://ac-dc.power.com/design-support/pi-expert/pi-expert-suite/

  PI expert nie jest taki zły przy projektowaniu prostych flybacków, dodatkowo jest biblioteka z rdzeniami, które można nabyć w ferysterze (jeśli ta biblioteka nadal jest aktualna):
  http://feryster.pl/polski/download.php?lang=pl

  Co do Pana doktora Waltera to bardzo miły człowiek, strona którą stworzył jest bardzo dobra a książka jeszcze lepsza.
 • #5
  Frenk15
  Level 13  
  W tym przypadku trudno będzie znaleźć odpowiedz jeśli ktoś tego nie testował. Może okaże się , lepiej będzie 2 zwoje na tym sterującym.
  Ale jeśli na schemacie jest kondensator 50V to by wskazywało, że to nie będzie napięcie 230/(50/3)V*1.4=13.8V*1.4=19.32V. bo wtedy by dali kondensator 25V , stąd lepsze by było może 4 zwoje, żeby ładowało kondensator przynajmniej do połowy do 25.76V albo więcej.
  Jest tam też elektrolit 10V to może jednak 2 zwoje bo 1 będzie na pewno za mało?

  Dla mnie jest jedno zagadkowe dlaczego przetwornice fly-back są jedynie do 250W. (Ostatnio strona Waltera nie działa zgłasza błąd serwera)

  W dokumentacji sterownika TOP242 nie doszukałem się jaki prąd ma Mosfet. Z mocy 250W i wypełnieniu 50% sądzę, że 1.09A*4=4A a może prąd średni 250W/230V=1.09A?

  Nie mogę też naleźć ile wynosi "default current limit", bo pin X ma umożliwiać ograniczenie tego prądu w zakresie 30% do 100%.
  Dla rezystora 12k 69% (Jakie inne rezystancje dla 30%-100%).
  Wygląda, że spadek napięcia wywołanego prądem mierzony jest na Mosfecie załączającym.

  Czy stosuje się w praktyce sterowniki, które mogą sterować wypełnieniem w zależności od napięcia wyjściowego, do przetwornicy pracującej w warunkach nieustalonych (Zmienne napicie wyjściowe).
  Myślałem o układzie LT555 w którym napięcie ładowania kondensatora było by sterowane przez wzmacniacz operacyjny i było by zależne o wyjścia, czas rozładowania kondensatora pozostałby stały (ładowanie rdzenia transformatora).
  W takim układzie nie trzeba by ogranicznika prądu wejściowego.
 • #6
  Wysokonapięciowy
  Level 9  
  Witam.
  Użytkowniu _lazor_ dziękuję za opinię.

  Po konsultacji z doświadczonym elektronikiem, dowiedziałem się ile ma być zwoi (myślałem , że prędzej się dowiem tu ) powinny być 2-3 , bo transoptor wytrzymuje 35V a scalak potrzebuje 5.8V.
  Frenk15 wrote:

  Jest tam też elektrolit 10V to może jednak 2 zwoje bo 1 będzie na pewno za mało?

  Dla mnie jest jedno zagadkowe dlaczego przetwornice fly-back są jedynie do 250W. (Ostatnio strona Waltera nie działa zgłasza błąd serwera)

  Co do elektrolita jest on na 10V , bo z datasheetu można się doczytać tak jak pisałem we wcześniejszym poście ,że na tym pinie napięcie wynosi przy pracy 5.8V .

  Fly-backi są do 250W wg mnie ponieważ , zasilacze w tej topologii dobrze działają przy wysokich napięciach na wyjściu i niskich prądach , poza tym jakieś pfc by się przydało przy większych mocach , choćby bierne.