Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bascom AVR - Zliczanie impulsów zewnętrznych

MICHAŁ6201 28 Lis 2016 17:55 708 4
  • #1 28 Lis 2016 17:55
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Witam

Mam sygnał z pinu PCF8583 (INT), który zmienia swój stan na przeciwny co sekundę.

Chciałem napisać program, który zacznie liczyć impulsy (stan niski) doprowadzony z wyjścia PCF8583 do nogi procesora, jak policzy np. 5 takich impulsów, to zaświeci led.

Pierwotnie miało to służyć do opóźnienia włączenia podświetlenia w LCD, ale użyłem Waitms i osiągnąłem swój cel, także nic tam nie będę zmieniał już i jest bardzo dobrze jak na moje potrzeby.

Ale teraz chciałem się przyjrzeć temu zagadnieniu, aby wiedzieć jak to można zrobić, tak na przyszłość. Doczytałem w internecie, że takie liczenie impulsów zewnętrznych robi się poprzez Timer.

Nie za bardzo to rozumiem na jakiej zasadzie to miałoby liczyć te impulsy. Wcześniej myślałem, że dam zmienną której wartość początkowa to 0, następnie porównam ją do stanu 0 na końcówce INT z PCF8583 i Incr zmienna, ale to tak też nie działa.

Spróbowałem teraz sklecić swój program liczący te impulsy w z użyciem Timer0, ale już się przekonałem, że nie działa i chciałem Was prosić o podpowiedzi jak to zrobić i po co w ogóle Timer do liczenia pojedynczych sygnałów z zewnątrz?

Oczywiście nie miałby on liczyć tych impulsów w nieskończoność, tylko start programu, raz zliczyć 5 takich impulsów, zaświecić led i koniec liczenia.

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

0 4
  • Pomocny post
    #2 28 Lis 2016 19:05
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 28 Lis 2016 19:39
    MICHAŁ6201
    Poziom 16  

Kod działa w 100% tak jak chciałem.
    Problem rozwiązany i będę wiedział na przyszłość jak to rozwiązać.
    Jak zwykle Podziękowania dla Kolegi Niveasoft

0
  • #4 03 Gru 2016 15:24
    ASMnauka_
    Poziom 14  

A czy nie prościej byłoby tak ?

Kod: vbnet
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Kolego niveasoft, proszę jeżeli istnieje taka możliwość przedstaw adeptowi
    mikrusa przykład ze sprzętowym rozwiązaniem problemu.
    Niechaj uczy się od początku, by to mikrus pracował za niego. ;)

0
  • #5 03 Gru 2016 16:00
    373522
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów