Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Enkoder i dziwne wskazania

28 Lis 2016 21:53 1194 18
  • Poziom 24  
    Witam podłączyłem dzisiaj enkoder i zaczęły się problemy. Jak zmierzyłem miernikiem napięcia to między 24V DC - A i 24V DC - B jest 12V i między 24V DC - INDEX jest 24V to na mierniku z zakresem napięcia stałego.
    Podłączyłem oscyloskop i co widzę jak podłączyłem tylko jeden kanał pod oscyloskop to strasznie szarpie i słabo widać przebieg albo amplituda przebiegu jest za mała.
    Jak podłączyłem dwa kanały do oscyloskopu to wszystko widać idealnie. Kanał A, B i index wszystko widać super.

Co może być tego przyczyną. Enkoder pracuje blisko maszyny ze szczotkami.
    Ma przewód ekranujący ale nie wiem, gdzie go podłączyć bo nie ma szyny uziemiającej. Mogę ten ekran podłączyć do masy zasilacza czyli minusa?
    Co jest grane?

Dodano po 19 [minuty]:

Enkoder push - pull.

Dodano po 1 [godziny] 25 [minuty]:

Podciągnąć wyjścia (A, B, INX) enkodera rezystorami do 24 V DC?
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 31  
    Pytanie pomocnicze - czy Ty masz z tego enkodera wyprowadzone 3 przewody (A,B,Z) i masę czy może 6 przewodów? Jeżeli wyjście jest asymetryczne (wątpię) to w pobliżu silnika zobaczysz śmietnik. Zwykle enkodery mają wyprowadzone linie symetryczne A+/A-, B+/B-, Z+/Z-.
    Przy PP rezystor nie jest potrzebny. Ale potencjał ekranu powinien zostać wyrównany z potencjałem zera/masy urządzenia, do którego enkoder będzie połączony. Przy czym (jakie jest zadanie) ten enkoder jest wykorzystywany?
  • Poziom 24  
    Mam wyprowadzone 5 przewodów. VCC, GND, A, B, INDEX, i ekran.
    Do informacji o kierunku obrotów i prędkości obrotowej.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 31  
    Co do zastosowania enkodera to miałem raczej na myśli urządzenie, które będzie wykorzystywało z niego sygnał.
    Nie bardzo tylko rozumiem dlaczego mierzysz napięcia pomiędzy VCC a linią sygnałową (dlaczego 24VDC<-> A a nie np. A<-> GND)? Chyba, że źle zrozumiałem to co napisałeś.
    Z ekranem jest tak, że musisz go podłączyć (w zasadzie) eksperymentalnie (czasami jednostronnie czasami dwustronnie). Potencjał musi być wyrównany, ale w którym miejscu się podłączyć to już ciężko jest jednoznacznie określić. Czasem też trzeba zapewnić przepływ prądu w ekranie (szczególnie prądów pojemnościowych).
    Mogę tylko podpowiedzieć, że da się to zrobić obserwując sygnał Z. Nie może tam być żadnej "sieczki". Ja podłączając układy z falownikami często kładę dodatkowy (ciągły, gruby) przewód wyrównujący potencjał dla wszystkich urządzeń w układzie (drugi koniec do PE).
  • Poziom 24  
    A ten przewód wyrównujący (gruby) to gdzie podłączałeś jeden koniec? Bo jeden do PE.
    Czy przewód 1x10mm2 Cu to gruby?

Jeśli chodzi o kanały A i B to wydaje mi się, że jest ok. Są impulsy przesunięte w czasie. Na oscyloskopie były szumy bo sondy ktoś uszkodził;l

Natomiast nie podoba mi się zachowanie indexu. Impuls na oscyloskopie widać. Przy mniejszych prędkościach raz jest raz nie ma przy wyższych jest cały czas ale jak mierzę napięcia przy wyłączonym silniku (enkoder się nie obraca) to:
    VCC-INDEX = 24V, GND-INDEX=0V i cały czas mam wejście do PLC aktywne albio nieaktywne. Uszkodzone wyście INDEX?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Nie należy popadać w skrajności. Do elektroniki sterującej wystarcza 2.5mm2. Kłopot zaczyna się przy większych mocach zainstalowanych urządzeń.
    Drugi koniec przewodu wyrównującego potencjał to obudowy urządzeń i masy, ekrany. Tylko, że tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi gdzie się wpiąć. Czasem punkty masowe/ekranowe muszą zostać odizolowane (np. wymogi jakiejś normy) i wtedy trzeba uważać. Przy dużych konstrukcjach warto jest sprawdzić rezystancję "masy" pomiędzy "nadajnikiem" (np. enkoder) a odbiornikiem (np. falownik) i dołożyć jakieś wyrównanie w przypadku dużych wartości. Tylko, że znów to nie jest rozwiązanie w każdym przypadku. Bo jak utworzysz pętle masy to zamiast polepszyć jeszcze pogorszysz.
    Co do sygnału Z to jest to zwykle bardzo krótki impuls (10-20us, tylko przy przejściu przez indeks) i przy źle ustawionym oscyloskopie (przypadkowe wyzwalanie) nic nie zobaczysz. Najlepiej wyzwalać zboczem (i uwzględniając to co napisałeś "GND-INDEX=0 - zboczem opadającym).

Natomiast nie rozumiem tego:

Cytat:
    jak mierzę napięcia przy wyłączonym silniku (enkoder się nie obraca) to:
    VCC-INDEX = 24V, GND-INDEX=0V i cały czas mam wejście do PLC aktywne albio nieaktywne. Uszkodzone wyście INDEX?

Co znaczy aktywne / nieaktywne wejście? Sterownik wykrywa wiele razy zbocze indeksu? Używasz do tego przerwania?
  • Poziom 24  
    Aktywne wejście = cały czas jedynka logiczna jest na wejściu gdzie jest podłączony index i cały czas wejście jest aktywne. Lampka się na sterowniku świeci.

Przerwania będą używane.
    Co do pętli masy. To może tak wystąpić w układzie, że w tej samej szafie sterowniczej wystąpi pętla masy, kiedy wszystko będzie dobrze pospinane połączeniami wyrównawczymi?

Enkoder wysłany do serwisu, jak przyjdzie to dam znać.
    PS. Pomiar oscyloskopem oczywiście przy zboczu narastającym.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Indeksu raczej nie zobaczysz na standardowym wejściu PLC. Wejście (w PLC) musi być skonfigurowane jako szybkie. Poza tym to jest impuls 5-10us więc jak to ma wyć widoczne?
    Co do oscyloskopu: jeżeli masz ustawione zbocze narastające (ja bym ustawił opadające albo alternatywnie oba) to i tak pozostaje pytanie jakie jest typ wyzwalania (auto, normal, single?) i jaką ustawiłeś podstawę czasu?

Co do pętli masy to nic nie jest oczywiste. Jeżeli popodpinasz wszystkie punkty oznaczone symbolem uziemienia to teoretycznie powinieneś wyrównać potencjały w całym układzie. Niestety jest wiele urządzeń np. z izolowaną (w 100%) masą (delikatna elektronika) i tu może się już pojawić spory kłopot.
    Poza tym, jeżeli np. zmierzysz rezystancję i okazuje się, że pomiędzy dwoma punktami masowymi jest np. 10 ohm to można spróbować zmniejszyć rezystancję takiego "przejścia" dodatkowym przewodem. Z tym, że to już jest ostateczność i raczej rodzaj "partyzantki" (nie polecam, jeżeli nie jesteś do końca pewien co robisz). I wtedy może się narobić więcej szkody niż pożytku.
    Inny przykład: masz 4 urządzenia i masy łączysz każda z każdą - nie sądzę żeby ktoś tak to robił celowo, ale jest to możliwie (w akcie desperacji :-)). W takim pajączku można znaleźć wszystko (oczywiście wszystko co jest zbędne :-)).

A dlaczego enkoder pojechał do serwisu? Wkurzyłeś się i zaliczył glebę :-)
  • Poziom 24  
    Cytat:
    Indeksu raczej nie zobaczysz na standardowym wejściu PLC. Wejście (w PLC) musi być skonfigurowane jako szybkie. Poza tym to jest impuls 5-10us więc jak to ma wyć widoczne?

Jak nie zobaczę? A jak silnik będzie obracał się 60 obrotów na minutę to też nie zobaczę? W moim przypadku czy enkoder się obracał czy nie zawsze była "1" logiczna i aktywne wejście, gdzie licznik nie działał.
    Cytat:
    A dlaczego enkoder pojechał do serwisu? Wkurzyłeś się i zaliczył glebę :-)

Nie, po prostu jeden impuls na obrót to jeden impuls na obrót a nie zawsze aktywne wyjście.
    Z jednym impulsem na obrót to zwykły licznik coś powinien zliczyć. Skoro po podłączeniu kanału A zliczał impulsy ale je gubił a tutaj nic a nic.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Na wejściu PLC jest (zwykle) "montowany" filtr cyfrowy 10ms (standardowe wejście PLC) a impuls z indeksu trwa 10us i sterownik nic nie "zobaczy" -> tak ma być (filtracja zakłóceń). Jeżeli wejście indeksu skonfigurujesz jako szybkie/przerwaniowe albo podłączysz je do szybkiego licznika to będą zliczane impulsy.
    Prędkość ma znaczenie, ale i tak (zwykle) to będzie bardzo krótki impuls.

A jaki to jest sterownik? I może podaj typ enkodera (bo w sumie to jest dużo różnych urządzeń a ja opisuję jakiś popularny standard, który się może mieć nijako do Twojej rzeczywistości :-))
  • Poziom 24  
    Kolego ja rozumiem, że nic nie "zobaczy" ale nawet jak enkoder się nie obraca to wejście sterownika jest aktywne. Nawet jak wał obrócę ręką powolutku to cały czas mam 1 na wejściu gdzie jest podłączony kanał index. A moim zdaniem powinno raz być a raz nie. Jak podłącze kanał A lub B pod sterownik pod ZWYKŁY licznik to zlicza cokolwiek a tutaj nic a nic.
    S7-1200 a enkoder jakiś TAIWAN 2048/imp.
  • Poziom 31  
    elektronikq napisał:

Raczej zanegowane. Czyli sygnał przy pełnym obrocie znika a nie się pojawia.
  • Poziom 24  
    Pittt napisał:
    elektronikq napisał:

Raczej zanegowane. Czyli sygnał przy pełnym obrocie znika a nie się pojawia.

Zależy jak masz wejście ustawione w PLC. Ja mam source, więc cały czas jest sygnał.

Jeśli ktoś ma enkoder i mógłby to podłączyć to proszę sprawdźcie czy przy wolnym obracaniu enkodera zwykły licznik coś zlicza?
  • Poziom 24  
    Pittt napisał:
    Odwróć na tranzystorze.

Nie wiem co mam odwrócić. W wejściu typu SINK kanał index jest nieaktywny cały czas.
    Poczekam co powiedzą w serwisie i dam znać.
  • Poziom 31  
    elektronikq napisał:
    Zależy jak masz wejście ustawione w PLC. Ja mam source, więc cały czas jest sygnał.

Upewnij się czy nie znika tak jak gdy go mierzyłeś woltomierzem.
  • Poziom 31  
    Cytat:
    enkoder jakiś TAIWAN 2048/imp

Niestety to nie wiele mówi. Bo jeszcze są warianty enkoderów programowalnych i tam po prostu wyjście indeksu może zostać zablokowane (mało-prawdopodobne).
    A jak Ty ten enkoder podłączyłeś do PLC? W zasadzie przy podłączeniu jednego wejścia nie ma znaczenia, w którą stronę popłynie prąd (SINK/SOURCE). Jeżeli sygnał indeksu względem masy(enkodera) przyjmuje stan niski to wejście nie powinno być aktywne. Ale oczywiście zależy względem której masy wszystko jest podłączone w PLC :-). Obwód wejść może mieć inną masę niż zasilanie PLC.
    Rozumiem, że enkoder ma masę podpiętą do COM/1M a sygnał do wejścia np. I0.0? Wtedy wejście nie powinno być aktywne przez cały obrót i powinna pojawić się szpilka (0V -> +24V -> 0V) przy przejściu przez Index.
    Jak już wróci z serwisu podepnij go do wejścia związanego z licznikiem szybkim, odblokuj HSC w konfiguracji PLC, napisz krótki program, w którym wstawiasz bloczek CTRL_HSC z ustawionym na stałe wejściem EN (i przypisaną instancją aktywnego sprzętowo licznika) a następnie obserwuj zmienną IW1002 przy kręceniu enkoderem (prawdopodobnie IW1002, trzeba sprawdzić czy na pewno wejście IW1000 jest związane z wybranym licznikiem - a da się to sprawdzić przeglądając wszystkie zakładki konfiguracji sprzętowej).
  • Poziom 24  
    Witam Kemot. Okazało się, że wszystko jest ok. Impuls index trwa ok 20us i krócej niż cykl programu dlatego albo było 0V albo 24V. Tak jak pisałeś. Myślę, że po podłączeniu do HSC będzie ok. Inaczej sobie wyobrażałem działanie sygnału index. Sprawdzę co i jak i napiszę.
  • Poziom 24  
    Z Hsc nie było problemu i sygnał Index był czytany.