Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transformator impulsowy do stroboskopu

laserowski1 14 Jul 2005 16:31 4144 11
 • #1
  laserowski1
  Level 10  
  Dużo na forum mówi się o stroboskopach – mam trochę dziwny kłopot natury organizacyjnej – nie mam transformatora impulsowego. Zwiedziłem już pół Krakowa i nadal nie znalazłem, gdzie można cos takiego nabyć by był OK do domowego stroboskopu?
  Pozdrowienia, początkujący.
  P.S. Proszę, nie piszcie, że „było” i „co ja tu robię” tylko po prostu odpowiedzcie na temat.
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • #2
  maciej_333
  Level 36  
  Ja wykorzystałbym przerobiny transformator W.N. od telewizora. Trafo takie oczywiście musi być starego typu. A przewijamy w nim uzwojenie pierwotne. Drugim sposobem, którego nie polecam to nawinąc to trafko samemu na rdzeniu i karkasie od np. trafa odchylania z telewizora. Należy oczywiście wtedy policzyć odpowiednio uzwojenia i zrobić odporną na przebicia izolację (jest to bardzo trudne w domowych warunkach).
 • #3
  laserowski1
  Level 10  
  Trochę się już rozjaśnia ;)
  1) Ile zwoi należy nawinąć w sposobie pierwszym?
  2) W dziale WIZUALNE jest taki krótki opis stroboskopu dyskotekowego: http://www.elektroda.net/wizualne/stroboskopdysk.html , autor pisze w wykazie elementów:
  Quote:
  TR1 - transformator impulsowy - można kupić gotowy prawie wszędzie

  gdzieś indziej (w innym opisie) znalazłem też symbol takiego tranfka: ZTR32, jest to tylko abstrakcja czy rzeczywiście można kupić taki element??
  Nie znam się na tym, ale w sklepie powiedzieli mi żebym coś pokombinował z starterem do świetlówek – czy to właściwy trop?

  I tu jeszcze zdjęcie transformatorka ZTR32:
  Transformator impulsowy do stroboskopu
 • Helpful post
  #4
  maciej_333
  Level 36  
  Jak kupisz ZTR32 (nigdy o tym nie słyszałem) to go zastosój i wykonaj prostą przetwornicę impulsową z jego użyciem. W pierwszym sposobie to już zależy jakie napięcie zapłonu ma palnik. Ja bym trochę pokombinował i się zastanowił. Zwoi musi być na pierwotnym ok. 100 zapewne, a średnica drutu to ok. 0,3mm. Przetwornicę łatwo zrobić. Jako klucz zastosujesz np. tranzystor polowy IRFZ44, jako generator sterujący kluczem dasz NE555 i dobierzesz właściwe wypełnienie przebiegu sterującego i częstotliwość. Klucz należy sterować seriami impulsów oczywiście, więc NE555 będą dwa. Układ jest banalny, a palnik dołączysz do wtórnego uzwojenia transformatora W.N. Taki transforamtor dostaniesz wszędzie za zero złotych.
 • Helpful post
  #5
  mleczarz
  Level 15  
  ZTR32 do kupienia w TME z tego co pamiętam i jego parametry są podane na ich stronie.
 • #6
  laserowski1
  Level 10  
  I znów mam pustkę w głowie.
  Znalazłem jeszcze w internacie coś takiego:
  http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?show=ZEMJ0 pozycja „Transformator impulsowy TZ-1 do stroboskopu dyskotekowego”, tylko żeby coś takiego dało się kupić nie przez Internet. :( :( Wtedy mógłbym nie robić żadnych przeróbek tylko po ludzku wlutować (bo można go lub (ZTR32) zaastosować jako Tr1 do stroboskopu z linka powyżej... i będzie chodić, prawda?)...

  Postaram się zdobyć TR WN (choć jeden taki już wylądował w lampie plazmowej) a drugiego telewizora nie mam.

  Quote:
  Układ jest banalny, a palnik dołączysz do wtórnego uzwojenia transformatora W.N.  Banalny, ale nie dla początkującego. Musiałbym mieć schemat by montować całość na żywca, nie używając głowy
 • #7
  maciej_333
  Level 36  
  Idz do jakiegoś serwisu RTV i powiedz o co chodzi i napewno Ci dadzą odpowiedni powielacz, czyli trafo W.N. Układ jest podobny do lampy plazmowej tyle, że trafo ma więcej zwojów na pierwotnym, i generator generuje przebieg z przerwami, czyli jednym NE555 sterujesz drugi taki sam scalak. Jako zabezpieczenie przeciwprzepięciowe użyj najlepiej diody impulsowej i kondensatora np. 330nF/250V. Takie trudne ?
 • #8
  laserowski1
  Level 10  
  Pogubiłem się…
  1)Czyli jeśli robię wszystko tak jak na http://www.elektroda.net/wizualne/stroboskopdysk.html to też musze koniecznie dawać te NE555 i tranzystor kluczujący czy mogę po prostu zastąpić te dwa elementy (tr impulsowy z przezwojonym tr WN)?? Jak dawać to jak? Bardzo proszę o opis, co zrobić z kolejnymi nóżkami timerów – będę bardzo wdzięczny, bo orientuje się tylko, że:
  1dynki do masy
  8emki do +9V (o takie napięcie będzie trudno, bo całość jest zasilana z kontaktu)
  3ka pierwszego 555 do 4ki drugiego 555 (lub 3ki nie wiem czy ma pracować jako astabilny czy monostabilny)
  3ka drugiego 555 do bazy IRFZ44
  2)Czy jak do http://www.elektroda.net/wizualne/stroboskopdysk.html dam ZTRa 32 jako tr zapłonowego bez żadnych dodatków wszystko będzie chodzić?

  Proszę się nie dziwić, że chcę żeby to było jak najprostsze w budowie, zwyczajowo każdy dodatkowy element zwiększa prawdopodobieństwo, że całość nie będzie działać – a tego bardzo nie lubię.
 • Helpful post
  #9
  maciej_333
  Level 36  
  Można robić jak mówiłem z timerami, lub tak jak w tych schematach. Wtedy jako trafo imulsowe można dać trafo W.N. od TV po przezwojeniu zamiast tego które jest na schemacie. Podpinamy takie trafo W.N. jednym wyprowadzeniem pierwotnego do masy, drugim zaś na kondensator C3. Z wtórnym (wysokonapięciowym, zalanym) postępujemy podobnie tzn. jednowyprowadzenie do masy, drugie na blaszkę palnika. Z ZTR32 robisz tak samo.

  Trafo W.N. w tym układzie wykonujemy tak: rozbieramy trafo od telewizora całkowicie, wywalamy prostownik W.N., odwijamy pierwotne, a wjego miejsce nawijamy 200 zw. drutu o średnicy 0,3mm. Tak dużo zwojów nawijamy, by mieć jakieś pole do manewru. Oznaczato, że musimy wykonać parę odczepó np. co 50 zw. Po zmontowaniu układu uruchamiamy wszystko na ostatnim odczepie (największej liczbie zwojów). Jak coś będzie nie tak to zmiejszamy liczbę zwojów odczepem. Oczepy lepiej dać gęsto szczególnie na końcu. W ten sposób dobierzemy liczbę wzojów i napięcie na wyjściu.

  Jak jesteś leniwy, to możesz nawet spróbować wykorzystać istniejące uzwojenie pierwotne i doświadczalnie dobrać ilośc użytego uzwojenia.
 • #10
  laserowski1
  Level 10  
  Wreszcie wszystko jasne,
  Bardzo dziękuję za pomoc i wyrozumiałość dla
  Quote:
  lewego
  , mam nadzieję, że wszystko będzie chodzić OK. 8-)
 • #12
  D4ni3l_89
  Level 2  
  Mam pytanie. Ile transformator Tr1 ma nóżek?
  Robie peirwszy raz uklad i koles w elektronicznym dal mi element, ktory ma 3 nozki. A zdaje mi sie, ze na schemacie sa 4? Prosze o odpowiedz.