Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dwustronna pcb a wylewka masy

29 Lis 2016 18:41 1716 8
 • Poziom 5  
  Witam. Jestem tutaj nowy, więc witam serdecznie wszystkich użytkowników. Jestem początkujący w projektowaniu PCB i zabrałem się za zaprojektowanie pierwszej dwustronnej płytki. Napotkałem na pewien problem, którego nie byłem w stanie rozstrzygnąć wyszukiwarką, dlatego postanowiłem założyć ten wątek. Problem polega na tym, że nie wiem jak powinienem zrobić poligon na dwustronnej płytce PCB - a dokładniej - nie wiem czy z dwóch stron powinna być masa. Rozumiem, że każda PCB jest inna, jednak zastanawiam się do czego dążyć jeszcze przed rozpoczęciem samego projektowania. Czy wylewka powinna być z dwóch stron? Jeśli tak, to czy z dwóch stron powinno to być GND? Znalazłem informacje, że GND z dwóch stron może się zachowywać jak kondensator (czy również tak będzie jeśli warstwy będą połączone w kilku miejscach ?) A może polygon powinno się wylać z jednej strony, a na drugiej zostawić ścieżki sygnałowe których nie udało się zrealizować na spodniej warstwie + ścieżki łączące rozlany polygon? Dodatkowo mam pytanie odnośnie ekranowania - jeśli zostawię miejsce na ekran dla modułu wpiętego "na kanapkę", to ekran powinien być z dwóch stron płytki ? Czy powinienem połączyć ekran z GND? Jeśli tak, to w jaki sposób - w jednym punkcie ? Przepraszam za ten natłok pytań, ale na prawdę nie byłem w stanie znaleźć jednoznacznych odpowiedzi. Pozdrawiam

  Dodano po 26 [minuty]:

  Chciałbym jeszcze dodać, że płytkę będę wytrawiać najprawdopodobniej w domu, więc rozlanie dwóch polygonów znacznie zmniejszyło by zużycie kwasu. Zależy mi jednak na tym, aby od początku łapać poprawne nawyki w projektowaniu i aby płytka była w jakiś sposób odporna na zakłócenia, albo aby przynajmniej nie zakłócała samej siebie.
 • Computer Controls
 • Poziom 38  
  Zacznij od odpowiedzi na pytanie do czego to ma być płytka? Inaczej będzie to wyglądać dla urządzenia radiowego gdzie np 2.4GHz leci po płytce a inaczej dla urządzenia migającego diodą które po prostu ma być małe.
 • Computer Controls
 • Poziom 5  
  Raczej mam na myśli płytkę na której maksymalne częstotliwości będą dochodzić do 30-40 MHz. Jeśli chodzi o polygon o który pytałem, to chodzi o to, że nie wiem co lepiej zrobić gdy zostanie spora nieużywana powierzchnia na jednej warstwie - wylać polygon tak jak na drugiej i je ze sobą połączyć czy zostawić warstwę niczym niepokrytą. Jeśli chodzi o rozmiar, to nie chcę polygonu "na siłę" - jak powiedziałem, chodzi o niewykorzystaną powierzchnię (niestety nie mam możliwości zrobienia płytki jednostronnie). Jeśli chodzi o moje wątpliwości, to zastanawiam się jakie rozwiązanie jest najbardziej poprawne i polecane, oczywiście biorąc pod uwagę, że nie na pewno nie ma jednego słusznego i uniwersalnego.
 • Poziom 38  
  Są miejsca gdzie ta wylewka będzie zalecana a są miejsca gdzie lepiej żeby jej nie było. Pokaż projekty płytek z wylewką i bez niej to coś się wymyśli. Ciężko odpowiedzieć nie wiedząc w którym miejscu chcesz ją zrobić.
 • Poziom 5  
  Jak nadmieniłem wcześniej, nie mówię o jakimś konkretnym projekcie płytki, tylko przymierzam się do projektowania i chciałbym wiedzieć jaka metodologia jest właściwa. Na potrzeby wyjaśnienia, załóżmy, że chciałbym zaprojektować płytkę z samym mikrokontrolerem, ale rozkład wyjść byłby na tyle niestandardowy, że musiałbym zrobić ścieżki na drugiej warstwie. Ścieżki te jednak nie zajmowały by całej powierzchni, tylko jakąś część (np. byłyby bardziej skupione na jednej stronie, a druga byłaby prawie cała wolna). W związku z tym, powinienem tą pustą przestrzeń wypełnić ? I jeszcze ponawiam pytanie odnośnie tego ekranowania, jeśli np chciałbym zamontować jakiś moduł który ma własną antenę PCB i chciałbym uniknąć zakłócania pracy mojej płytki przez tę antenę, to czy jeśli mam miejsce na dwie warstwy ekranu, to taki powinienem zrobić? Rozumiem, że ciężko odpowiedzieć na tak nie do końca sprecyzowane pytania, ale z góry dziękuję za chęci i odpowiedzi.
 • Poziom 5  
  Czy mogę prosić o pomoc?
 • Poziom 5  
  Nie chciałbym zaśmiecać forum, jednak jeśli chodzi o postawione przeze mnie pytanie odnośnie dwuwarstwowych pcb i pól masy, to chyba znalazłem satysfakcjonujące mnie odpowiedzi na anglojęzycznych stronach. Nie mogę jednak znaleźć, albo nie wiem jak szukać jeśli chodzi o to, czy na prawie całkowicie jednorodnej wylewce masy (poza np padami elementów przewlekanych oraz kilkoma ścieżkami które nie przecinają mocno wylewki) tworzą się pętle masy ? Czy tak duże obszary mogą być traktowane jako pętle, czy tyczy się to tylko wąskich ścieżek lub jakoś wydzielonych obszarów? Dalej również nie wiem jak powinno się postępować z ekranami o które spytałem w pierwszym poście. Pozdrawiam
 • Poziom 38  
  Pole masy nie "pocięte" ścieżkami nie tworzy "pętli masy". A tak w ogóle - przeszkadzają Ci te pętle? W niektórych przypadkach są wręcz pożądane.

  Chcesz ekranować antenę PCB? Nie będzie prawidłowo działać - w opisach modułów z takimi antenami jest wyraźnie powiedziane - żadnej masy pod anteną.