Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Whirlpool 6516/P - Nie działa i nie świecą kontrolki

stiff12 29 Lis 2016 19:17 807 11
  • #2 29 Lis 2016 20:18
    Piotr2608

Poziom 37  

Na tym module zaznaczony jest jako R020, wartość 33Ω
    Po drugie kod paskowy rezystorów się kłania :)

Moderowany przez TONI_2003:

0
  • #3 30 Lis 2016 19:28
    stiff12
    Poziom 19  

Kod paskowy znam, ale tam są czerwone paski, czyli 22Ω. Rezystor jest uszkodzony, po wymianie sterowanie powinno wrócić prawda?

0
  • #4 30 Lis 2016 19:47
    Piotr2608

Poziom 37  

I prawda i nie prawda.
    Jeśli uszkodzony jest ów rezystor to i prawie na 100% uszkodzony jest układ scalony LNK304 - wymień go, ma najprawdopodobniej zwarcie.
    Dla mnie te paski są pomarańczowe ale to nie ma znaczenia.

1
  • #5 30 Lis 2016 20:05
    stiff12
    Poziom 19  

Ok, rozumiem. Dam podstawkę pod układ, by nie przegrzać. Dzięki, odpowiem.

0
  • Pomocny post
    #6 30 Lis 2016 22:23
    TONI_2003
    Moderator

Piotr2608 napisał:
    Na tym module zaznaczony jest jako R020, wartość 33Ω
    Kolejne bajki...
    Piotr2608 napisał:
    Jeśli uszkodzony jest ów rezystor to i prawie na 100% uszkodzony jest układ scalony LNK304 - wymień go, ma najprawdopodobniej zwarcie.
    To trzeba najpierw sprawdzić...

stiff12 napisał:
    Dam podstawkę pod układ, by nie przegrzać

Wymień rezystor na 22Ω bo taki tam jest, a układ scalony LNK304 przed wymianą sprawdź porządnie tak jak na fotce :D

0
  • #7 30 Lis 2016 22:53
    Piotr2608

Poziom 37  

TONI_2003 - nie przesadzaj z tymi bajkami udowodnij mi iż się mylę. Zdjęcia oglądam na tym samym monitorze, na autora zdjęciu jest wyraźnie kolor pomarańczowy na Twoim czerwony (co potwierdza komisja siedząca obok złożona z Pań). Obie wartości rezystancji są poprawne przy założeniu mocy rezystora wynoszącą 2W.
    Rozpiętość wartości rezystancji dla tego rezystora wynosi od 10Ω do 47Ω.

Na zdjęciu masz identyczną przetwornicę gdzie rezystor ma wartość 10Ω

0
  • #8 01 Gru 2016 08:23
    TONI_2003
    Moderator

Piotr2608 napisał:
    Po drugie kod paskowy rezystorów się kłania

Głównym motywem bajki są te słowa (tam skierowane do kolegi stiff12)... Ja zamieściłem wycinek, fragment fotki kolegi stiff12, a poprawność mej wersji stwierdziła Twoja komisja :D
    Piotr2608 napisał:
    na Twoim czerwony (co potwierdza komisja siedząca obok złożona z Pań).

Jednak tym razem to ja te same słowa skieruję do Ciebie (do cytatu poniżej) bo brak już słów by dotrzeć do Twego ego.
    Piotr2608 napisał:
    Na zdjęciu masz identyczną przetwornicę gdzie rezystor ma wartość 10Ω

Wartość rezystora wstawionego przez (fabrykę) nie podlega dyskusji, a co Ty tam wkładasz to już inna sprawa i to nie tylko chodzi o jego wartość. Nie mieszaj w głowach tych dla potomności... Przyjmij do wiadomości, że na Twoim zdjęciu również wartość jego wynosi 22Ω co przy mojej pomocy Twoja komisja oceni...
    PS.
    Popraw teraz i na przyszłość albowiem nie tak brzmi mój nick...
    Piotr2608 napisał:
    Toni

0
  • #9 01 Gru 2016 09:31
    Piotr2608

Poziom 37  

No właśnie, to co wsadziła fabryka to jedno a uwidoczniony kolor paskowy to drugie. Fabrykę można poprawić, rezystor ten pełni rolę zabezpieczenia - topliwy rezystor RF według noty katalogowej.
    Trzy jego funkcje:
    - ogranicza prąd startu przetwornicy do bezpiecznego poziomu
    - tłumi prąd różnicowy
    - dział jako bezpiecznik (w czasie zwarcia powinien się przepalić otworzyć obwód, bez emisji dymu)

Co ważne zalecany rezystor powinien być drutowy a nie węglowy - zalecenia twórcy przetwornicy LNK.

0
  • #10 01 Gru 2016 11:38
    ROBSON33
    Moderator AGD

Dość tego.
    W w/w płycie zastosowany jest rezystor 22Ω a Kolega Piotr2608 za chwilę zarobi następne ostrzeżenie :|

Pragnę zaznaczyć że zarówno TONI_2003 jak i Ja przerzucamy (naprawiamy) te moduły cały czas i to w dużych ilościach.

I nie chodzi tu o to że moduł będzie zarówno pracował na rezystorze 22Ω jak i 33Ω lecz o ton wypowiedzi jak również zachowanie na forum.

0
  • #11 01 Gru 2016 21:23
    stiff12
    Poziom 19  

Panowie nie chciałem wywołać takiej burzy o rezystor i ten układ. Faktycznie ma on wartość 22 Ω (nawet na zdjęciu kolegi co pisze, że 10 Ω). Taki też założyłem (i pod układ podstawkę, gdyż mogę tam kiedyś wrócić) i nic więcej nie wymieniłem, gdyż po pomiarach diod i kondensatorów nie miałem nic podejrzanego.
    Pralka ruszyła i działa. Nie będę sobą i szukam przyczyn: pralka pracowała u teściów klienta w łazience 8 lat, teraz wylądowała w kotłowni obok pieca gazowego i wielu urządzeń. Zauważyłem znaczne spadki napięcia w tym pomieszczeniu i niewykorzystaną listwę przeciwprzepięciową, terrarium z jaszczurami i pralkę załączono przez listwę - czas pokaże co będzie.
    Dziękuję Panom. :D

0