Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja centralnego ogrzewania dwu obiegowa nie działa prawidłowo

specjal ford 30 Lis 2016 00:22 1308 5
  • #1 30 Lis 2016 00:22
    specjal ford
    Poziom 12  

Witam wszystkich mianowicie mam problem z nową instalacją ogrzewania , a więc do rzeczy instalacja wykonana jest na warsztacie samochodowym, niby prosta otwarta dwu obiegowa , ponieważ pierwszy obieg działa na pięć pomieszczeń 75 żeberek aluminium G500 , w jednym jest dołożona nagrzewnica wodna o mocy 20kw ponieważ jest tam jedno stanowisko naprawcze w którym ma być szybkie dogrzanie,
    natomiast drugi obieg zasila tylko dwie nagrzewnice wodne wulcano v45 zamontowane na hali o powierzchni 100m2 , zasila to wszystko piec o mocy 25kw na paliwo stałe , każdy obieg ma własną pompę obiegową 25/60 180 brak jakichkolwiek elektroniki oprócz prostego sterownika dmuchawy i jednej pompy w zupełności wystarczy , w tym zamiarze chodziło oto aby odłączyć np.hale jak niema potrzeby , schemat podaje niżej jak to jest zrobione, a co się dzieje to już pisze , gdy po uruchomieniu ogrzewania na obiegu z grzejnikami wszytko działa normalnie , może nie do końca bo słychać przelewanie w grzejnikach ale wszystkie wraz z nagrzewnicą działają i pieca nie zagotuje , ale powietrza ciężko się pozbyć do końca , no cóż nowa instalacja niech pohula , grzejniki odpowietrzone bynajmniej , ale gdy uruchomię drugi obieg z nagrzewnicami no to zonk zero grzania pompa drugiego obiegu chwile coś tam pchnie i powietrze słychać, w ogóle ciepło nie idzie na nagrzewnice,jeśli uruchamiam ogrzewanie od ostudzenia zerowego tylko na nagrzewnice bez pierwszego obiegu no to się odpowietrzy no i działa , tyle że tak do około 55 stopni na piecu powyżej gwałtownie rośnie temperatura i pewnie by ją zbił nagrzewnicami lub utrzymał podwyższając obroty dmuchawy , ale przy tym skoku zanika dojście gorącej wody a gdy w tym czasie otworze pierwszy obieg , aby zbić temperaturę to dzieją się cuda wianki , tylko naczynie wyrównawcze ratuje sprawę , Zaznaczam ze przy tych próbach piec jest rozpalany delikatnie po jednym drewienku tak dla bezpieczeństwa ,
    wiem że jest duży problem z powietrzem w układzie tylko z kąt się bierze ? nagrzewnice na drugim obiegu są położone najwyżej mają automatyczne odpowietrzniki drugi obieg też ma w najwyższym punkcie odpowietrznik , grzejniki miały automaty ale na chwile obecną odpowietrzenie jest ręczne ,naczynie położonej jest około 2m nad najwyższym punktem grzewczym wpięte na wyjściu z pieca . Na dzień dzisiejszy z tego co wyczytałem na forum i według norm to jest żle bo według norm powinna być rura minimum 1 cal a jest 1/2 na dodatek z zakrętami , no ale cóż w budynku mieszkalnym mam podobnie i nic się nie dzieje,pojemność to 15l wg wzoru , na granicy jak po bandzie taki mi doradzono. będzie to przerobione, ma mi pomóc znajomy macher dać większe naczynie , właściwie dołożyć drugie i wpiąć w dwa obiegi nad pompami i to mi sie juz nie podoba, co do całej instalacji jeśli chodzi o przekrój rur to raczej wielkością nie pałają ale do wymuszonego obiegu powinno hulać.
    Od pieca są calowe na odległość 3 do 4 m , póżniej pex 20 , zasilanie grzejników tak zwane gałązki 16 powrót do pieca 3/4 , odległości nie są duże najwyżej drugi obieg 2,5m wysokość odległość 8m reszta w okół pieca do 7m ostatni grzejnik ,instalacje wykonałem sam może i dobrze bo już kilku macherów było i każdy co innego sugeruje a każde przeróbki czy materiał kosztuje.
    Rysunek jest sporadycznie szybko zrobiony , jak trzeba zdjęcia to porobię , jeśli chodzi o pompy to maja zawory z filtrem ustawione jak trzeba. Jest to dla mnie bardzo pilne.
    n1/n2/n3 to nagrzewnice u góry na powrotach ponieważ woda wchodzi od dołu są odpowietrzniki brazowe kreski
    Instalacja centralnego ogrzewania dwu obiegowa nie działa prawidłowo Instalacja centralnego ogrzewania dwu obiegowa nie działa prawidłowo

0 5
  • #2 30 Lis 2016 07:20
    gersik
    Poziom 31  

Czy nagrzewnice masz na pewno dobrze podpięte? Według instrukcji nagrzewnic wloty są po jednej stronie a po drugiej jest odpowietrzenie i spust. pokaż jak je podłączyłeś. Oprócz złego podpięcia naczynia zbiorczego instalacja wydaje się być prawidłowa. Na zasilaniu kotła zaraz za śrubunkiem jest kolano. Zdemontuj je i zamiast niego daj trojak. Górę trojaka połącz rurą 1" z naczyniem zbiorczym a tę małą zlikwiduj. Brak zaworów zwrotnych za pompami.

0
  • #3 03 Gru 2016 23:55
    specjal ford
    Poziom 12  

Witam problem częściowo opanowany pozmieniałem częściowo rury bo do zasilania nagrzewnic była za cienka, reszta tak jak piszesz Panowie więc tak do nagrzewnic poszedł plastik 40 bezpośrednio na hale powrót wykorzystałem wcześniejsze zasilanie pex 20 prosto do pieca wszystko idzie górą zasilanie nad stropem, powrót pod stropem , a rura powrotna jest w dół do pieca tak jak na zdjęciu wyglądają te powroty , za pompami zawory zwrotne sprężynkowe, dodatkowo w w piony do każdego obiegu zostały wpięte dodatkowe rurki do góry z automatycznymi odpowietrznikami i jeden taki na piecu ,teraz jakoś to fajnie hula zostały jeszcze grzejniki non stop tam coś tego powietrza się zbiera ciężko tak ręcznie się tego pozbyć :angry: bo i tak jest wciągane w instalacje, natomiast grzejniki są gorące :) myślę że higroskopijne będą wyłapywać to powietrze, tak bynajmniej w domu pozbyłem się tego problemu, natomiast zostaje mi jeszcze jeden problem :mellow: rura powrotna z góry od drugiego obiegu Tzn.nagrzewnic jest centralnie pionowo w pieta za piecem w powrót i co się dzieje w chwili gdy normalnie pracuje sobie obieg z grzejnikami temperatura zadana nie wysoka no bo piec wielkością przewyższa grzejniki więc jakoś trzeba utrzymywać w miarę możliwości ale wymkną się z pod kontroli temperatura rośnie jakieś 65c i rośnie [ brak klapki mechanicznej między dmuchawą a piecem będzie zastosowana było to powodem niekontrolowanym wzrostem temperatury zostanie zamontowana] w tym momencie włączam drugi obieg aby zbić temperaturę i dzieje się coś dziwnego rura powrotna od nagrzewnic pionowo za piecem robi się bardzo gorąca od dołu a powrót u góry jest jeszcze zimny musi potrwać długi okres czasu za nim to ruszy trwa to moim zdaniem za długo :mellow: robi się tam jakaś chyba kawitacja , czy jest na to jakiś sposób? czy coś tam zamontować czy to jakoś przerobić? powietrza niema w układzie, to jedyny sposób na opanowanie pieca jak coś pójdzie nie tak a paliwa jest np. trochę zasypane ten czas jest niebezpieczny bo w tym momencie gdy temperatura wskoczy powyżej 85c więc para wodna z pieca zapowietrzy cały układ no i klapa, oczywiście tak całkiem żle nie było aby zagotować wode ale na granicy wytrzymałości, czas ten mogę określić na 5 do 8 minut jak to już ruszyło to temperatura moment spada wiadomo, na razie sterownik do pieca jest prosty dmuchawa i jedna pompa na próby będzie
    choć nie ukrywam ze w tym etapie przypomina to sterowanie parowozem <_< i tu tez mam pytanie co tu zastosować za sterownie aby móc np.punkt 1 sterować piecem i pierwszym obiegiem w razie przekroczenia uruchomił się drugi obieg, punkt 2, dwa obiegi na raz [ tu zapewne wystarczył by sterownik dmuchawa ,pompa CO i pompa CWU] punkt 3, sterować drugim obiegiem i piecem, tu raczej nagrzewnice nie dopuszczą do przekroczenia temperatury chociaż różnie bywa :mellow: więc na wszelki wypadek niech by uruchomił się pierwszy obieg, moje pytanie co tu zastosować lub jak to można rozwiązać zapewne lepiej znacie takie możliwości rynkowe

zastosowanie dwóch sterowników prostych dmuchawa pompa CO i CWU nie bardzo rozwiąże problem trochę skomplikowane sterowanie lub jak można je spiąć? no i cena takiego urządzenia jak jest dostępne była adekwatna :) żebym nie musiał zatrudniać palacza :D bo taniej by było B) jakieś proste rozwiązanie potrzebuje,no i co z tym pierwszym problemem zrobić? gdy od rozpalenia pieca ruszają oba obiegi nic się nie dzieje , bynajmniej nie zauważyłem :mellow: jeśli stratuje tylko drugi z nagrzewnicami też nic, a póżniej uruchomię pierwszy też nic, tylko na odwrót tak jak napisałem na początku . Pytań trochę dużo, ale myślę że spokojnie mi coś wymyślicie, mam nadzieje że w miarę możliwości i zrozumienia to opisałem

0
  • #4 04 Gru 2016 11:04
    Zbigniew Rusek
    Poziom 33  

Nagrzewnice są źle podpięte. Zasilanie powinno być od góry nagrzewnicy a powrót od dołu. Jak jest odwrotnie, to może nie działać (zwłaszcza bez pompy, na grawitacji).Jeszcze jedno (związane z uwaga moderatora). Za długie zdania. Trzeba pisać krótsze zdania, oczywiście znaki przestankowe, wielkie litery na początku zdania.

0
  • #5 04 Gru 2016 21:00
    roman 18
    Poziom 18  

witajcie,kolego rusek od kiedy nagrzewnice podpinamy tak jak piszesz? pozdrawiam

0
  • #6 17 Gru 2016 23:44
    specjal ford
    Poziom 12  

Problem leżał w odpowietrzeniu rozległej instalacji i za małych średnicach rur do nagrzewnic.
    Mam pytanie poszukuje przełącznika obrotowego 0-1-2-3 w obudowie 1 faza, na zasadzie łączenia jednego bieguna z pozostałymi trzema coś na zasadzie łącznika biegów, lub jak pospinać cokolwiek, bo od tych nazw z neta to głowa boli a schematy programu połączeniowego mają się nijak, po prostu chodzi mi o łączenie jednego bieguna po kolei z pozostałymi

0