Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki kondensator dobrać??

30 Lis 2016 06:51 1851 48
  • Poziom 4  
    Witajcie
    Chciałbym Was prosić o pomoc.
    Złożyłem sobie układ głośnika bluetooth, zasilanego z baterii. Wszystko ładnie gra, jednak na pełnej głośności układ jest zbyt obciążony i całość się wyłącza. Podejrzewam że potrzeba kondensatora.
    Tylko jaki i w które miejsce go wlutować.
    Oto mój układ:
    3 baterie 18650 kazda ok 2000 mah 4,2V --> Ładowarka Li-Ion PROTECTED TP4056 1A 5V uSB -->STEP-UP microUSB 1A 2-28V (tutaj napięcie wyjściowe ustawione na 12V) --> Wzmacniacz YDA138-E 2x8W/8ohm, oraz moduł bluetooth z sd, usb i radiem jak na zdjeciu poniżej --> od wzmacniacza leci połączenie do 2 głośników 8W 8ohm

Do ładowarki mam podpięte jeszcze 2 diody informujące o stanie ładowania i gniazdo micro usb ale to chyba nie obciąża układu znacząco.

Jaki kondensator i gdzie go mogę dodać?
    Pozdrawiam

• W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 43  
    Akumulatory z odzysku prawdopodobnie bardzo już zużyte, stąd ten efekt. Kondensator tu raczej nie pomoże a jedynie wymiana akumulatorów na inne.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Leonkrwawy napisał:
    3 baterie 18650 kazda ok 2000 mah 4,2V

Nowe czy z odzysku?

Leonkrwawy napisał:
    STEP-UP microUSB 1A 2-28V (tutaj napięcie wyjściowe ustawione na 12V)

USB - czyli przystosowana do zasilania 5V, a ty zasilasz akumulatorami Li-Ion o rzeczywistym napięciu rzędu 3,7V.
    Czemu tak?

Leonkrwawy napisał:
    Wzmacniacz YDA138-E 2x8W/8ohm

Nawet gdyby miał 100%sprawności to potrzebowałby 1,5A na zasilaniu.

Leonkrwawy napisał:
    Podejrzewam że potrzeba kondensatora.
    Tylko jaki i w które miejsce go wlutować.

Potrzeba mądrego doboru komponentów - ta przetwornica się nie nadaje.
    Jeśli chcesz próbować uratować sytuację kondensatorem to możesz dać 4700µF/16V i włącz go za przetwornicą.
  • Poziom 4  
    Baterie są z odzysku ale naładowane do 4.2V, więc liczyłem że nadają się do pracy.
    Przetwornica
    Parametry elektryczne :
    Uwe(in): 2-24(max.26)VDC;
    Uwy(out): 5-26(max.28)VDC
    Imax: 2A (zalecany ciągły >1A)
    Sprawność: max.93%
    Dlatego jej użyłem skoro na wejściu może być 2-24V,
    Jak wróce z prace zrobię pomiary jak to wygląda.
  • W2 Usługi badań i pomiarów
    Leonkrwawy napisał:
    Baterie są z odzysku ale naładowane do 4.2V, więc liczyłem że nadają się do pracy.

Liczyć to można, ale pomiar napięcia bez obciążenia niewiele mówi o stanie akumulatorów - Obciąż je prądem rzędu 4A i zobacz jak spadnie.
  • Pomocny dla użytkowników
    Nie ma tam charakterystyki. Trzebaby wiedzieć na jakim układzie jest zbudowana, to wtedy można coś więcej powiedzieć. Jak nie odczytasz jego oznaczenia, to zmierz po prostu prąd przy maksymalnej głośności i pomyślimy. Zmierz też pobór prądu z ogniw.

jdubowski napisał:

Leonkrwawy napisał:

Liczyć to można, ale pomiar napięcia bez obciążenia niewiele mówi o stanie akumulatorów - Obciąż je prądem rzędu 4A i zobacz jak spadnie.

Są tam 3 ogniwa połączone równolegle. Nawet jeśli są kiepskie, to wspólnie powinny bez problemu oddać prąd rzędu kilku A.
  • Poziom 4  
    Dowiedziałem się że jest to układ B6285Z Jaki kondensator dobrać??
    Sensowną sprawność masz więc poniżej 1A na wyjściu. Sprawdź czy układ się mocno grzeje przy maksymalnej głośności. Jeśli tak, to prawdopodobnie włącza się mu zabezpieczenie termiczne i dlatego całość się wyłącza.
    Pomierz prądy i sprawdź czy się grzeje i będziemy wiedzieć więcej.
  • Poziom 4  
    Wygląda to następująco.
    Głośność w głośniku na maksymalnym poziomie, w telefonie 1 kreska przed maksymalną głośnością i gra bez problemu. Głośno.
    Napięcie na wyjściu z przetwornicy 12.06V. Jak wrzucę na maksymalną głośność w telefonie to wszystko wywala.
    Później dopóki nie podłącze ładowarki do głośnika to nie da się go włączyć w ogóle.
    Przetwornica w ogóle się nie grzeje.
    Co do prądu...
    Przede wszystkim jest mi wstyd bo nie umiem zmierzyć prądu. Wiem, że mierzy się go liniowo, ale próbuję przykładam i nic. Pomożecie?
    Najpierw popraw błędy ortograficzne, bo czytać nie mogę.
    Jeśli mierzyłeś prąd na tym zakresie to prawdopodobnie spaliłeś 200mA bezpiecznik w mierniku. Podłącz czerwoną końcówkę do gniazda 10A i zmień zakres na 10A. Wtedy mierz.
  • Poziom 4  
    Przepraszam, czasem takie dziwactwa mi z klawiatury wyskakują.
    Czyli mam spalony bezpiecznik bo przykładam do baterii i dalej i niema odczytu :(
  • Poziom 43  
    Jeżeli nie ma też pomiaru napięcia to bezpiecznik w mierniku się przepalił.
  • Poziom 4  
    Przylozylem miernik do+ baterii i do + nast modulu. Ale na ekranie jest 0, niewiem napewno cos robie nie tak. Wieczorem pozycze ok kolegi inne urzadzenie i sprawdze jeszcze raz :)
  • Poziom 4  
    Bezpiecznik mi poleciał w multimetrze. Jutro kupię kilka na zapas, wszystko pomierzę i dam znać.
  • Poziom 4  
    Hmm, nie wiem. Robiąc pomiary mam wynik 0.00, więc albo multimetr jest zepsuty albo ja jakimś cudem robię to źle.
    O 14 wymienię bezpiecznik i się wszystko okaże :)
  • Poziom 32  
    Amperomierz włączamy w obwód szeregowo - woltomierz odwrotnie - by zmierzyć prąd musisz przeciąć (nie musisz fizycznie - możesz wirtualnie - zsuń wsuwkę kabelka koloru czerwonego, podepnij do czarnego w multimetrze ustawionym na zakres 10A a czerwony kabelek od multimetru wetknięty w gniazdko 10A podepnij do akumulatora - użyj klipsów/krokodylków by mieć wolne ręce).

Co do problemu, dodanie kondensatora może pomoc jeśli przetwornica jest przeciążana chwilowo.
  • Poziom 4  
    Wymieniłem bezpiecznik. Amperomierz działa. Niestety nie mam krokodylków więc muszę sobie jakoś radzić.
    Oto pomiary:
    1. Elektrody przyłożyłem do + na wejściu przetwornicy i + na wyjściu przetwornicy, odczyt 1,96 - 2.05 A
    2. Elektrody przyłożyłem do + na wejściu przetwornicy i + na wejściu wzmacniacza, odczyt 1,83 - 2.10 A

To jedyne miejsca w których zdołałem zrobić pomiar (chciałem zmierzyć natężenie przy baterii tzn. przyłożyć elektrodę do + baterii i do + wejścia w ładowarce, ale nie ma odczytu)...
    Czy te informacje coś wprowadzają?
  • Poziom 4  
    Zmierzyłem jeszcze napięcie i natężenie, gdy głośnik jest podłączony do ładowania.
    Podczas głośnej muzyki, podczas dużego basu, w przetwornicy na wyjściu napięcie spada chwilowo do +11.86V i wtedy głos się urywa. Natężenie pozostaje takie jak wcześniej.
    Więc może ten kondensator na wyjściu?
    Leonkrwawy napisał:
    Elektrody przyłożyłem do + na wejściu przetwornicy i + na wyjściu przetwornicy, odczyt 1,96 - 2.05 A

Czyli zrobiłeś zwarcie na przetwornicy i prąd płynął bezpośrednio z akumulatorów do wzmacniacza. Daje to jednak powien obraz o jakich wartościach rozmawiamy.
    Leonkrwawy napisał:
    Elektrody przyłożyłem do + na wejściu przetwornicy i + na wejściu wzmacniacza, odczyt 1,83 - 2.10 A

A to nie to samo co poprzednio? Przecież wzmaniacz zasilasz z przetwornicy.

Leonkrwawy napisał:
    To jedyne miejsca w których zdołałem zrobić pomiar (chciałem zmierzyć natężenie przy baterii tzn. przyłożyć elektrodę do + baterii i do + wejścia w ładowarce, ale nie ma odczytu)...

Masz przyłożyć jedną końcówkę do + baterii, a drugą do + na wejściu przetwornicy.

Niemniej prąd pobierany przez uklad jest raczej zbyt duży dla tej przetwornicy. Sprawdziłeś czy się ona grzeje przy odtwarzaniu muzyki? Na Allegro są przetwornice step-up z prądem do 5A i moim zdaniem taką powinieneś zastosować by się nie martwić o prąd.

P. S. Czy, się wydaje, czy te Twoje akumulatory są różne?
  • Poziom 4  
    Tak sprawdzałem. Po odtwarzaniu muzyki przez około 30 minut. Przetwornica była zimna, wcale się nie zagrzała.
    Czy mógłbyś mi polecić jakąś konkretną przetwornicę?

Co do akumulatorów, to może być tak że są one różne, gdyż kupiłem je używane, od dziadunia które je regeneruje.
    Zmierz ten prąd chociaż poprawnie.
    speedy9 napisał:
    Masz przyłożyć jedną końcówkę do + baterii, a drugą do + na wejściu przetwornicy.

Oczywiście rozłączając najpierw połączenie między akumulatorami i przetwornicą :D
  • Poziom 38  
    speedy9 napisał:
    Zmierz ten prąd chociaż poprawnie.

To co kol napisał, a tu masz pokazane jak podłączyć miernik. "Robc" to Twój wzmacniacz, "A" to Twój miernik.
    speedy9 napisał:
    P. S. Czy, się wydaje, czy te Twoje akumulatory są różne?
    Leonkrwawy napisał:
    Co do akumulatorów, to może być tak że są one różne, gdyż kupiłem je używane, od dziadunia które je regeneruje.

I pomierzyłeś ich parametry, zwłaszcza przed połączeniem? Bo wyglądają jak wyjęte z kubła na śmieci.

Leonkrwawy napisał:
    Podczas głośnej muzyki, podczas dużego basu, w przetwornicy na wyjściu napięcie spada chwilowo do +11.86V i wtedy głos się urywa.

Jak się zachowuje napięcie na akumulatorach?