Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka instalacji elektrycznej i właściwe uporządkowanie przewodów

30 Lis 2016 07:30 1476 18
  • Poziom 5  
    Powracam do tematu rozdzielnicy jaką zamierzam zrobić w budynku gospodarczym.
    Źle zacząłem, ale szybko zostałem sprowadzony na ziemię.
    Tamten temat skasować by należało.

Na wstępie podkreślam, że podłączenie do sieci wykona osoba z właściwymi kwalifikacjami.

Na forum tym zamierzam dowiedzieć się jakie elementy zakupić, żeby to wszystko było zabezpieczone należycie.

Więc...
    Przewód zasilający budynek gospodarczy, zamiast wydłużać, zastąpić chcę nowym.
    Stary kabel, jak się okazało przy zaglądnięciu do skrzynki jest 4 x grubości (dość gruby ale zużyty), linka i nie zamierzam go zostawić.

Nie wiem jak np. wyliczyć grubość, zabezpieczenia itp. więc liczę na życzliwość i wiedzę forumowiczów.
    Zamieszczę załącznik z ogólnym zarysem i może jakieś informacje mi znane na chwilę obecną.

Potrzebna mi informacja jaki przewód wkopać jako zasilający ten punkt w gniazdo 3 fazowe(nieczęsto, ale jednak obciążane jak dotychczas) oraz oświetlenie pomieszczeń i i kilka gniazd 220V.
    Ważne też jest w czym to wszystko przyzwoicie połączyć.
    Rozważałem zakup jakiejś rozdzielnicy tego typu jak w załączniku
    (nie wiem tylko czy elektryk będzie w stanie tam coś poza kablem zasilającym zamontować,a potrzebne będzie miejsce na dwa grube 5x4mm2 i co najmniej jeszcze dwa 3x2,5mm2)
    Całość zabezpieczyć odpowiednio należy i tu też sam nie wybiorę dobrze.

Jeśli można na tym forum umieszczać linki do zakupów to najlepiej konkretnego artykułu , bo sam to nakupuje zaraz niepotrzebnie.

Na szkicu zasilanie jest na zielono
    Wyprowadzenie do drugiego budynku niebieskim
    Pozostałe to oświetlenie i gniazda tego pierwszego budynku.

Udzielę informacji na każdy temat tak jak będę w stanie.

poprawiłem //kozi966
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 31  
    przemekdrzemek napisał:

Na wstępie podkreślam, że podłączenie do sieci wykona osoba z właściwymi kwalifikacjami.

I jej ( osobie ) pozostaw wszelkie działania.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 23  
    Takiej budowlanki nie możesz zastosować.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Trzeba zmierzyć IPZ w punkcie przyłączenia... Generalnie dużo prościej byłoby zakupić 5x16 YAKY lub YAKXS. Rozdzielnica pokazana na zdjęciu się nie nadaje. Jest zbyt mała. Należy w niej założyć rozłącznik izolacyjny, wyłączniki różnicowo-prądowe i zabezpieczenia nadprądowe. W tym przypadku po jednym na obwód. Każdy obwód oprócz oświetlenia traktowałbym jako dedykowany.
    Oczywiście nie zapominamy o szynie wyrównawczej i należy przemyśleć zabezpieczenie przepięciowe.
    Kabel na jego początku należałoby zabezpieczyć rozłącznikiem bezpiecznikowym.
  • Poziom 35  
    Przekrój przewodu zależy od obciążenia jakie będziesz potrzebował.
    Będzie spawarka, ogrzewanie na prąd lub jakiś silnik?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    kosmos99 napisał:
    Przekrój przewodu zależy od obciążenia jakie będziesz potrzebował.

Gdyby było to prawdą, to kładlibyśmy aluminiowe 2x1,5 do gniazdek. Kolega z każdym postem robi coraz większe gafy. Impedancja pętli zwarcia, warunki pracy, charakter obciążenia, sposób ułożenia... etc., dla kolegi to błahostka. Proponuję nie wypisywać fanaberii.
  • Poziom 35  
    pol102 napisał:
    Gdyby było to prawdą, to kładlibyśmy aluminiowe 2x1,5 do gniazdek. Kolega z każdym postem robi coraz większe gafy. Impedancja pętli zwarcia, warunki pracy, charakter obciążenia, sposób ułożenia... etc., dla kolegi to błahostka. Proponuję nie wypisywać fanaberii.

To jak kolego chcesz zaproponować przekrój przewodu nie znając obciążenia?
    Według mnie to o moc powinno być pierwsze pytanie, wtedy określimy przekrój minimalny i dopiero wtedy można obliczyć czy reszta warunków będzie odpowiednia, jeśli nie, to przekrój zwiększamy.

pol102 napisał:
    Gdyby było to prawdą, to kładlibyśmy aluminiowe 2x1,5 do gniazdek.

Do gniazdek właśnie, akurat kładzie się przewody o przekroju 2,5mm^2 ze względu na obciążenie. Naprawdę różnica (IPZ, spadku napięcia) w kilkumetrowym obwodzie wykonanym przekrojem 1,5mm^2, a 2,5mm znacząca nie będzie.
    Więc nie rozumiem odwracania kota ogonem.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 5  
    poprawiłem trochę szkic i najprościej chce przedstawić stan obecny (dodam że to połączenie wykonane jest niechlujnie i stwarza zagrożenie, nawet do prowizorki nie można porównać).
    Kabel czerwony jest dość nowy po wejściu w następny budynek przed rozgałęzieniem na dwie linie zamontowano bezpieczniki. Tylko ten kabel pozostanie z całości podłączenia, reszta do naprawy i rozbudowy.

Obciążenia dużego nie powinno być za wyjątkiem piły od czasu do czasu...
    Głównie oświetlenie jest jedynym odbiornikiem.

Kable zamówię w tym tygodniu jeszcze.
    Po rozmowie telefonicznej ze znajomym elektrykiem zamierzam kupić 5x4mm2 na zasilanie, resztę okablujemy jak większość domu 3x2,5mm2.

Postaram się jeszcze sprawdzić jutro przed pracą jaki silnik jest w pile i policzyć odbiorniki, bo żarówek lamp i lampeczek jest troche.

Postaram się rozrysować schemat jakie obwody, czy punkt docelowo mi potrzebne i jeśli ktoś zechce, naniesie (jak dziecku narysuje) naniesie zabezpieczenia z dokładnymi nazwami i symbolami (bez poprawnej nazwy i parametrów zakupy nieudane mogą być, ponieważ obsługa sklepu też zazwyczaj nie zna sie na towarze jaki sprzedaje,itp. )

Mój znajomy elektryk poważnie choruje i naprawdę, nie chcę go dodatkowo obciążać jeszcze zakupami.
    Telefonicznie zgodził się na wykonanie przeze mnie części prac.
    Doborem skrzynki zajmę się w trakcie okablowywania, narazie wymiary skrzynki mi wystarczą, ponieważ podłączenie i tak dopiero jak całość będzie gotowa i zaakceptowana przez elektryka.

Przyznam się, że rysunek techniczny potrafię wykonać i odczytać jednak schematów elektrycznych (takich według obowiązujących zasad) nigdy tak do końca nie uczyłem się za bardzo rysują jak rysuję. Bardzo często przy drobnych naprawach stosuje proste rysunki obwodów i trzymam się ich...
    Jednak zamontowanie jakiegoś włącznika krzyżowego to nie to samo co w tym wypadku i na pewno wiele jeszcze pytań padnie z mojej strony na forum.

Poza przypadkami postów wytykających mi moje niekompetencje i brak wiedzy, pojawiają sie także pomocne rady, wskazówki i zawsze cenne różnorodne opinie doświadczonych elektryków.
    Czytałem wiele postów zakładanych przez samozwańczych elektryków i ich szalonych projektów jakie nieodpowiedzialnie tworzą bez jakiejkolwiek wyobraźni...
    Bardzo bym prośił o nie stawianie mnie w jednym szeregu z jakimiś szaleńcami, dla których obcy jest strach i nawet miotła może stanowić poważne zagrożenie.
    Ja nikomu ne ubliżam, ani nie szydzę z tego czy tamtego.
    Jak ktoś nie widzi sensu udzielenia mi pomocy o jaką się zwracam, poprostu może sobie darować wpis nic nie wnoszący do tematu.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    przemekdrzemek napisał:
    Po rozmowie telefonicznej ze znajomym elektrykiem zamierzam kupić 5x4mm2 na zasilanie, resztę okablujemy jak większość domu 3x2,5mm2.

Ja z matematyki jestem słaby ale: YKY5x4 to jakieś 7,16zł/mb... YAKY5x16 to 5,65zł/mb... i taniej, i lepiej... Gniazdo 3F 16A to faktycznie 5x2,5 może starczyć... może. Nie znamy IPZ.
  • Poziom 5  
    Co do pomiarów i wyliczenia przekroju to mój wszystko wiedzący teść chyba uznał, że nie trzeba nic liczyć… :crazyeyes:
    Sam zamówił kable i nic nie wiedziałem o tym do chwili powrotu z pracy… Wchodząc do domu o 3 rano potknąłem się o pudło dostarczone przez kuriera. No do cichych to wejście do domu nie należało…
    Czyli kable już mam. Trochę grubszy, jednak jeśli tylko pieniądze były powodem doradzania 5x2,5mm to nie problem raczej.
    Zapas na przyszłość ewentualnie będzie(elektryk zresztą też proponował 4mm)
    YDYżo5x4mm2 30metrów (dodatkowa długość na wszelkie załamania zachowując kąty 90stopni, aby nie naciągać, linie proste i kąty łatwiej zaznaczyć i nawet właściwie jest zlokalizować w razie potrzeby, nadwyżkę odetnę na koniec)

Teść finansuje przedsięwzięcie i pomimo dobrej kondycji finansowej często do wydanej kwoty np.1000zł żałuje dołożenia 10zł na jakiś ważny element całości. W tym wypadku nie widział również potrzeby zakupu jakichś rur, peszli, czy jakichś mocowań do kabla i zabezpieczenia go w ziemi.

I dobrze, bo resztę sam wolę kupić.

Kabel w większości poprowadzę bez problemu wykopanym na co najmniej 60cm głębokim wykopie, jednak całość chciałbym zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym bardziej niż wymagana folia, piasek warstwami,itp.

Jakich mogę użyć do tego np. rur i elementów załamań..?
    także mocowania solidne by się pewnie przydały aby nic nie dyndało sobie nie potrzebnie
  • Poziom 35  
    przemekdrzemek napisał:
    YDYżo 5x 4mm2 30 metrów

Ten przewód nie nadaje się do ziemi, ziemny to YKY i nie musisz go dawać w peszlu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Jak już kolega zwróci ten przewód, to akurat powinno starczyć na kabel YAKY5x16 i korpoflexa ;)
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    przemekdrzemek napisał:
    Kabel w większości poprowadzę bez problemu wykopanym na co najmniej 60cm głębokim wykopie, jednak całość chciałbym zabezpieczyć przed uszkodzeniem mechanicznym bardziej niż wymagana folia, piasek warstwami,itp.
    Kable niskiego napięcia zakopuje się na głębokości min. 70 cm. Nad nimi powinna być folia oznacznikowa też w odpowiedniej odległości. Zachęcam do zapoznania się z normami PN-76/E-05125 lub N-SEP-E-004.
  • Poziom 5  
    Błędnie zrozumiałem jakiś wpis lub instrukcję.

Folia służy jedynie do oznakowania.

Szukając norm PN-76/E-05125 lub N-SEP-E-004 znalazłem co nie co pomocnego na innych stronach.
    Dowiedziałem się np. że
    od płotu i fundamentów odległość min. 0,5m,
    wykop na 0,8m ( 0,1m piasku, kabel, 0,1m piasku, 0,15m rodzimego gruntu, folia ostrzegawcza niebieska, reszta gruntu) wszystko ubijane warstwami,
    jeśli w wykopie ma być bednarka to daje sie ją 0,1m poniżej piasku,
    kabel można również układać w rurach np dVK Arot średnica od 50 do 110 w zależności od długości i załomów trasy kablowej, wtedy można zrezygnować z piasku.

Ktoś napisał To takie najważniejsze wymagania i zalecenia. A tak naprawdę mogę robić robić jak się żywnie podoba :shocked!: . Nikomu nic do tego. Bynajmniej do czasu aż będę potrzebował czyjejś pieczątki.
    Podane normy podają wiele wskazówek nawet takiemu laikowi jak ja…
    Dowiedziałem się min;
    • przepusty kablowe należy wykonywać z rur stalowych lub z PCW , PEHD
    • głębokość umieszczenia przepustów kablowych w gruncie, mierzona od powierzchni terenu do górnej powierzchni rury, powinna wynosić co najmniej 70 cm
    • wprowadzenia kabli do rur powinny być uszczelnione smołowanymi szmatami, sznurami lub pakułami, masą silikonową uniemożliwiającymi przedostawanie się do ich wnętrza wody i chroniącym je przed zamuleniem. .

Ciekawa i pomocny materiał jednak czasochłonny w zrozumieniu dla osoby nieznającej różnych fachowych określeń jakie zawiera.

Czy zastosowanie rur i przepustów na odcinku zakopanym w ziemi będzie dobrym rozwiązaniem ?

Dodano po 2 [minuty]:

Dzięki wielkie TWK :spoko:

Dodano po 4 [minuty]:

Może komuś się przyda kilka prostych porad z załącznkiów
  • Poziom 5  
    pol102 napisał:
    Jak już kolega zwróci ten przewód, to akurat powinno starczyć na kabel YAKY5x16 i korpoflexa ;)

YKYżo a nie jak napisałem rano...coś pokręciłem przedtem.

Pewnie pisząc rano jeszcze spałem...

Nadaje się czy koniecznie wymienić?

Dodano po 14 [minuty]:

Nie mam pomysłu jak pokonać około 3 metrowy odcinek grubego betonu pokrytego kostką granitową. Tam wykop ani też podkop jest niemożliwy, mogę co najwyżej bruk rozebrać, ale wykuć cokolwiek będzie bardzo ciężko.
  • Moderator Elektrotechnika
    przemekdrzemek napisał:

Ktoś napisał To takie najważniejsze wymagania i zalecenia. A tak naprawdę mogę robić robić jak się żywnie podoba. Nikomu nic do tego.

Nie bierzesz pod uwagę dość istotnej sprawy za Twoją ignorancję w razie tragedii płacą wszyscy obywatele tego kraju płacący podatki pora byś zrozumiał że nie po to są normy i zalecenia byś robił jak chcesz. Na drodze też możesz robić co chcesz nie przestrzegając Kodeksu drogowego? Kto później płaci za Twoją głupotę?
  • Poziom 5  
    Kolego Topolski Mirosław zacytowałeś mój cytat jakiegoś tam autora... Trochę zbyt dosłownie to odebrałeś, ponieważ ja raczej żartobliwie napisałem.

Topolski Mirosław napisał:
    przemekdrzemek napisał:

Ktoś napisał To takie najważniejsze wymagania i zalecenia. A tak naprawdę mogę robić robić jak się żywnie podoba. Nikomu nic do tego.

Nie bierzesz pod uwagę dość istotnej sprawy za Twoją ignorancję w razie tragedii płacą wszyscy obywatele tego kraju płacący podatki pora byś zrozumiał że nie po to są normy i zalecenia byś robił jak chcesz. Na drodze też możesz robić co chcesz nie przestrzegając Kodeksu drogowego? Kto później płaci za Twoją głupotę?

Poraz kolejny podkreślam, że sam niczego nieniebezpiecznego nie zrobię. Chcę się czegoś nauczyć na przyszłość...

Gdybym nie brał pod uwagę "tego, czy tamtego" wówczas ne było by tematu. Dawno już bym kopał...lub nawet wykop nie byłby do niczego potrzebny. 8-)

Do wiosny bedzie zrobione wszystko właściwie.

Pozdrawiam.