Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie GWC dwuczłonowym - jak to rozwiązać?

30 Lis 2016 14:38 1482 5
 • Poziom 10  
  Witam bywalców.

  Mam zagwozdkę ze sterowaniem GWC - od jakiegoś czasu szukam sterownika, który poza wyborem źródła świeżego powietrza
  (powietrze "przeciągnięte" przez GWC / powietrze z czerpni zewnętrznej - w sumie dwie przepustnice z których jedna jest otwarta a druga wtedy zamknięta)
  wybierałoby dodatkowo, w odstępach czasowych, jedną z dwóch przepustnic członów GWC.

  Zależy mi na takiej pracy:
  - kiedy system pobiera powietrze z zewnątrz (korzystniejsza temperatura) zamknięte są obie przepustnice GWC a otwarta przepustnica czerpni zewnętrznej;
  - kiedy system pobiera powietrze przez GWC zamknięta jest przepustnica czerpni zewnętrznej, a przepustnice dwóch członów GWC otwierają się naprzemiennie w odstępach 12 godzinnych.

  Można by to w miarę prosto rozwiązać przy czterech przepustnicach (zewnętrzna i GWC otwierana/zamykana sterownikiem GWC, a dwie przepustnice poszczególnych członów GWC odrębnie sterowane czasowo) ale zastanawiam się czy nie dałoby się zastosować tylko trzech przepustnic w układzie jaki opisałem wyżej...
  Producenci sterowania do tego ustrojstwa jeszcze chyba czegoś takiego nie przewidzieli...
 • Poziom 20  
  Już dawno coś takiego opracowano.
  Termostat różnicowy do GWC masz np tutaj:
  http://allegro.pl/inteligentny-regulator-sterownik-sterowanie-gwc-i6626590383.html
  Wybiera korzystniejsze źródło ciepła/chłodu z czasowym opóźnieniem testowania GWC co pozwala na zbadanie temperatury panującej w GWC. dodatkowo jeśli masz dwuczłonowy GWC to można zastosować układ czasowy tak jak chcesz z odstępem 12H lub tak jak Ci odpowiada. Wyżej wymieniony sterownik świetnie się sprawuje przetestowany w boju.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Z Twojej wypowiedzi wynika, że można zastosować wyżej wspomniany sterownik przy wykorzystaniu trzech przepustnic?
 • Poziom 10  
  Z braku odpowiedzi wnioskuję, że proponowane przez ciebie rozwiązanie jest typowe dla "pół GWC", bo jak to inaczej nazwać ;-) Niestety masowo buduje się takie połówki, bo są o 50% tańsze i do tej masy projektowane są sterowniki. Nie znalazłem takiego którym można obsłużyć "normalne" czyli dwuczłonowe GWC. Jak pisałem wyżej takie rozwiązanie jakie podajesz wymaga na trzech rurach czterech przepustnic z siłownikami, co wydaje się nieracjonalne :-)
 • Poziom 10  
  Powoli, ale dotarło do mnie, że Twoje rozwiązanie da się jednak pogodzić w takim układzie jak opisałem na początku (z trzema przepustnicami) - poza prostym wyłącznikiem czasowym trzeba jeszcze użyć kilku przekaźników - jeden z nich sterował będzie przepustnicami GWC z użyciem wyłącznika czasowego.

  Tymczasem zmieniłem preferowane rozwiązanie na trzy wentylatory z zaworami zwrotnymi zamiast przepustnic, ale zasada jest ta sama. Dzięki

 • Poziom 37  
  Występują przepustnice "w trójnikach" (przełączające) miałbyś wtedy 2 siłowniki i dwie przepustnice, wyszłoby taniej.