Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool WBE 3375 NFC TS - Długo pracuje, gorąca sprężarka

ManiekUZ 30 Nov 2016 17:48 5190 25
 • #1
  ManiekUZ
  Level 12  
  Witam serdecznie,  sprawa wygląda tak, że w/w lodówka pracuje różnie od ok 1 godziny do 4-6 bez przerwy. Lodówka została przetransportowana ok. 40km na przyczepie w pozycji leżącej (opinie na ten temat są różne). Leżała na lewym boku patrząc od frontu. Po dotarciu na docelowe miejsce stała 3 dni i została uruchomiona. Zgodnie z instrukcją czekałem 4-6 godzin do momentu kiedy "nabierze" prawidłowej temperatury.
  W trakcie wychładzania chłodziarka miała temperaturę pokojową, natomiast w miarę szybko wychłodziła się zamrażarka. Po paru godzinach również chłodziarka nabrała odpowiedniej temperatury.
  Na chwilę obecną jest podłączona drugą dobę i objawy nie ustępują. Sprężarka jest tak gorąca, że nie można dłużej przytrzymać na niej dłoni. Skraplacz w trakcie pracy jest letni i to nie w całym zakresie lecz miejscowo (w porównaniu do starej chłodziarki). Wewnątrz nie zaobserwowałem kropelek lodu, lecz tylko i wyłącznie kropelki wody.
  Jeśli się już wyłączy po tak długim czasie to dość długo trzyma temperaturę, jednak parokrotne otwarcie drzwi po niedługim czasie uruchomi ponownie sprężarkę.

  Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy? Po głowie chodzi mi tylko ubytek czynnika chłodzącego lub gdzieś coś się zapchało (pytanie dlaczego).
  W trakcie przenoszenia nic nie zostało uszkodzone, zahaczone itp. Jeszcze tydzień temu działała rewelacyjnie.

  Pozdrawiam
  Łukasz
 • #2
  jaszczur1111
  Level 33  
  Przyczyną jest wyciek czynnika chłodzącego.
 • #3
  ManiekUZ
  Level 12  
  Ok czyli moje przypuszczenia się potwierdziły. Pytanie dlaczego tak się stało? Przecież ani nie wpychalem rąk do układu ani nic nie uszkodzilem. Możliwe jest ze po rozmrozeniu coś się rozszczelnilo? Czy transport mógł w tym mieć znaczenie?
 • #4
  jaszczur1111
  Level 33  
  Nie transport a postój. Choroba współczesnych lodówek.
 • #5
  ManiekUZ
  Level 12  
  A to ciekawe. Rozumiem, że brak ciągłego przepływu czynnika w którymś momencie rozszczelnił układ. Pytanie tylko gdzie to rozszczelnienie się znajduje :/
  Samo nabicie czynnika chyba nie załatwi sprawy? Raczej trzeba usunąć usterkę...
 • #6
  szypek72

  Home appliances specialist
  Dobrze kombinujesz. Napełnienie bez lokalizacji i uszczelnienia mija się z celem.
 • #7
  ManiekUZ
  Level 12  
  Przyjechał do lodówki fachowiec. Nabił na nowo gaz i niby sytuacja się polepszyła bo na ściance chłodziarki odkłada się lód, po czym się skrapla o odpływa. Jednakże lodówka nadal wychładza się dość długo. Skraplacz z tyłu zrobił się gorący w trakcie jej pracy czyli ok. Fachman nie wymieniał filtra. Zauważyłem, że wentylator nie obraca sie po zamknięciu drzwi. Co może być tego powodem? Co ja boli? Wg mojego fachowca źle zrobiłem, że wiozlem ja na lewym boku patrząc od przodu.
 • Helpful post
  #8
  jaszczur1111
  Level 33  
  Źle zrobiłeś napełniając tą lodówkę. Oczywiście nie wymieniony odwadniacz to błąd w sztuce. Ciekawe czy założył chociaż zawór Schreedera do wielokrotnego napełniania. Nie obracający się wentylator, to uszkodzenie samego silnika albo wyłącznika drzwi. Najprawdopodobniej problem z napełnieniem powróci najdalej przy rozmrażaniu albo nawet o wiele wcześniej. Nie brak obiegu czynnika w czasie postoju, tylko wzrost ciśnienia po stronie niskiego ciśnienia. Bezpieczniej wieźć na plecach. Sam sposób przewozu nie ma wpływu na wyciek. Może za to być przyczyną uszkodzenia przyłącza zasilania wewnątrz sprężarki.
 • #9
  ManiekUZ
  Level 12  
  Odziwo czynnik się trzyma. Musiałem ja wyłączyć bo znowu pracowała non stop. Efekt po napełnieniu jest taki ze w niedługim czasie zaczyna być chlodniej w chłodziarka, ale rurka zasilająca jest cała oszroniona podczas pracy. Tak samo zimna jest sprężarka bo wielogodzinnej pracy. Skraplacz gorący po całej przestrzeni. Wcześniej byl zimny. Podejrzewam, że za dużo jest czynnika w układzie i stad te dolegliwości. Zawór jest założony. Wentylator jest sprawny ale przy włączonym szóstym zmysle nie działa.

  Edit: przy kolejnym podejściu wentylator zaskoczył. Czy rurka zasilająca powinna być ciepła, zimna czy tez całkiem oszroniona?
 • #10
  jaszczur1111
  Level 33  
  To jest rurka powrotna z parownika do sprężarki. Widoczny objaw-za dużo gazu. Możesz ostrożnie upuścić, naciskając zaworek na 2 sek. i czekaj na efekty. Potem znów aż dojdziesz do stanu, w którym szron powoli zacznie się cofać. Uważaj, bo w pierwszej chwili, będzie go więcej. Na efekt trzeba czekać ok 2 min., cały czas w czasie pracy. Pamiętaj, że nie mając butli z gazem, nie masz odwrotu. Jak wypuścisz za dużo.... :!:
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  jaszczur1111
  Level 33  
  Przepraszam, ale ja nie zielenieję na widok aluminiowej kapilary tylko wymieniam odwadniacz. Jak - tajemnica zawodowa. A swoją drogą ta może być chromowana i da się polutować tradycyjnie. Trzeba delikatnie zeskrobać wierzchnią warstwę, by być pewnym. Panie adminie, proszę o trochę pokory i dokształcenie się w kwestii łączenia alu/miedź.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  ManiekUZ
  Level 12  
  Admin zaszalał.... To jest miedziana rurka pokryta warstwa alu. Nie wymieniał bo nie miał filtra przy sobie. W moim regionie ciężko o fachowca ze sprzętem z górnej półki. Ten fachowiec działa od lat, robi jak robi ale nikt nie mówi złego słowa na jego temat. Parę lat wcześniej nabijał gaz w innej mojej lodówce i również bez wymiany filtra, i również nabił go za dużo. Lodówka śmiga po czas dzisiejszy. Odnośnie mojej to została odkupiona, niestety wyszło z nią jak wyszło. Jeszcze dwa tygodnie temu śmigała jak nowa więc nie widzę powodu dla którego miałbym ją wyrzucić. Jeśli admin szasta pieniędzmi na lewo i prawo to nikt mu nie zabrania kupowania nowych sprzętów ot cała prawda. Żyjemy w chorym kraju gdzie każdy stara się podratować ile się da.
  Dzięki jaszczur1111 za dobre rady. Upuszczam selektywnie w dużych odstępach czasu na wyłączonej maszynie. Szron pomału zanika.

  Edit:
  Chyba się za szybko cieszyłem. Upuszczam gaz juz od 5 dzień i dalej szroni. Wygląda to tak, że po uruchomieniu pracuje ok 10 do 20 min i zaczyna wychodzić szron. Potem lodówkę wyłączam czekam aż całość odtaje i się rozpręży i upuszczam gaz. Ostatnie upuszczanie to dobre parę sekund. Tracę powoli cierpliwość. Maszyna chłodzi mrozi super ale oszrania tę rurkę.
 • #15
  ManiekUZ
  Level 12  
  Halo forumowicze. Udało mi się zejść do odpowiedniej ilości gazu ale problem jest identyczny jak przed napełnieniem czyli dół mrozi góra jest ciepła. Przy delikatnie większej ilości gazu chłodziarka ładnie chłodziła ale rurka przy kompresorze była ciągle oszroniona. Dodatkowo pojawiły się odgłosy pierdzenia (przeciskania sie) czynnika w tylnej ściance.
  Jakie są objawy przypchanego filtra, lub zapchanego całkowicie? Jak również jak objawia się zapchana kapilara.
 • Helpful post
  #16
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #17
  jaszczur1111
  Level 33  
  Jak naciskasz palcami na tylną ściankę w komorze chłodzenia, to czy przypadkiem nie ustępuje pod naciskiem, jakby była nadmuchana od spodu? Jeśli tak to rzeczywiście złom. Z tym, że takie rzeczy ustala się przed napełnieniem w trosce o kieszeń klienta.
 • #18
  ManiekUZ
  Level 12  
  Skryn dziękuję za troskę ale próbuje próbuje. Glupi byłem, że w ogóle ja odkupiłem jako używaną. Na to wychodzi, że jak się kupi nowa lodówkę i podłączy do prądu to nie można jej już rozlaczać bo będzie się działo to co teraz u mnie.
  Pianka jest dość twarda nie ma efektu jej zamoknięcia. Chłodziarka raz chłodzi fajnie, a raz gorzej. Trzyma dość długo teperaturę. W chłodziarka temp. rzędu 7 stopni, a w zamrażarce poniżej -20 przy ustawionym termostacie na pierwszy poziom (najnizszy). Nie jestem w stanie logicznie zrozumieć dlaczego to ustrojstwo nadaje się na złom w momencie kiedy jedynie został uzupełniony gaz. Co do tej tylnej ścianki to były strzały jakby pianka peczniała od lodu (tuż nad sprężarką). Teraz jest podłączona i jak zacznie chłodzić to trochę pojęczy i chodzi dość długo.
 • #19
  jaszczur1111
  Level 33  
  Obecne objawy wskazują na 100% sprawny sprzęt. + 7 w chłodziarce i -20 w zamrażarce to prawidłowo. Dźwięki zawsze jakieś będą. To jest układ dynamiczny. Cienka i stosunkowo słabo tłumiąca izolacja temu sprzyja. Rozumiem, że dźwięki są inne niż przed napełnieniem. To też zrozumiałe.
 • Helpful post
  #20
  User removed account
  Level 1  
 • #21
  ManiekUZ
  Level 12  
  Skryn wyjaśnij mi raz, a konkretnie co jest nie tak z tymi współczesnymi lodówkami? Wewnątrz system rurek jest wykonany z aluminium (to one pękają?) Pytanie dlaczego pękają? Przykładem może być moja lodówka, czyli dla przykładu chodzi przez 4 lata i zostaje wyłączona na tydzień czasu. Po tygodniu już nie funkcjonuje. Dlaczego? (jak stracę cierpliwość to dokonam sekcji)
  Jeszcze sprawa uciekającego gazu. Skoro u poprzednich właścicieli działała ok. i gaz zdołał uciec w trakcie paru dni to u mnie nic nie uciekało gdzie praktycznie przez 7 dni co dziennie wychładzałem ją i rozmrażałem.
  Jaszczur1111 może i masz rację ale wg mnie jednak coś jej brakuje do pełnej sprawności. Najbardziej martwi mnie fakt, że dość długo trwa proces wychładzania od momentu załączenia sprężarki (jakoś 1h czasu). Nie jestem szpecem ale chyba taki proces powinien trwać max. 0,5 h. Skraplacz z tyłu jest ciepły ale nie gorący i nie w całym zakresie (po dłuższej pracy temperatura jest niewyczuwalna). Wewnątrz, tylko w górnej części przy wentylatorze robi się szron.
  Proszę o wyrozumiałość ale chciałbym poznać odpowiedź na pytanie dlaczego powinno się wymieniać filtr (np. przy wymianie gazu)?
 • Helpful post
  #22
  nares
  Home appliances specialist
  ManiekUZ wrote:
  zostaje wyłączona na tydzień czasu. Po tygodniu już nie funkcjonuje. Dlaczego?

  To może ja odpowiem, za kolegę Skryna ;)
  Prawo fizyki, o rozszerzalności gazów się kłania - im wyższa temperatura w układzie, tym wyższe ciśnienie w nim, a zatem, możliwość pęknięcia układu, lub szybszy ubytek czynnika, przez już istniejącą perforację. Współczesne układy chłodnicze lodówek, są bardzo "delikatne" i dlatego większość rozszczelnień ma miejsce po rozmrożeniu i kilkudniowym postoju, gdy na układ działa wyższe ciśnienie.
 • Helpful post
  #23
  jaszczur1111
  Level 33  
  Nares, wyjąłęś mi to z ust. Coś mi się wydaje, że pan monter użył R-134A albo innego gówna zamiast R-600A.
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  ManiekUZ
  Level 12  
  Dobra panowie. Juz daje sobie spokój. Chyba dokonam sekcji z czystej ciekawości.
  Proszę mi jednak powiedzieć czy powodem takiego stanu rzeczy może być zator czy tylko i wyłącznie nieszczelność? Ciekawi mnie to bo w momencie ucięcia rurki przez fachowca dość długo i sporo ulatywał czynnik.
 • #26
  jaszczur1111
  Level 33  
  Niewłaściwy (być może gaz) + nie wymieniony odwadniacz. (jeśli tylna ściana wewnątrz twarda)