Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator Meratronik K937 naprawa.

zdzisiek1979 01 Gru 2016 00:11 2715 10
  • #1 01 Gru 2016 00:11
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Witam.
    Znów się wpakowałem w kolejne ustrojstwo jakie chce wprowadzić na stan swego warsztaciku.
    Kupiłem generator-wobulator K937 wkładki E445 generator i E446 modulator.
    Problem taki że generator w.cz generuje połówkę sinusa a raczej coś na jej kształt. Dodatnia część a ujemnej brak. Sprawdziłem zasilacz i jedno z napięć +24V jest na poziomie 33V uszkodzony tranzystor BC177 zastąpiłem go BC557B zasilacz działa.
    Przeszedłem do naprawy generatora.
    Znalazłem uszkodzony tranzystor PN918 ( 600MHz )na schemacie są inne 2N918 z racji że nie mam tranzystora w.cz to podstawiłem BC547B na próbę chociaż by sprawdzić zakresy 1MHz.
    Po tym zabiegu droga przez mękę by wsadzić rdzenie w cewki udało się złożyć go i po odpaleniu mam ładny sygnał sinosuidalny.
    Ale teraz co dalej. Nie widzę efektu modulacji sygnału. Normalny sinus. Na AM i FM.
    Generator 1kHz działa sinus na wyjściu z generatora jest.

I tu sedno tego czego potrzeba mi.
    Potrzebuje jak ktoś ma taki generator by mógł pokazać fotki przebiegów AM i FM oraz z funkcją wobulacji. Nie mam punktu odniesienia czego mam się spodziewać na wyjściu w.cz. Regulacja dewiacji na FM działa zauważam zmianę. Ale modulacji brak.

I jeszcze kwestia zamiennika PN918 co by podstawić.

Wdzięczny bym był za fotki przebiegów. Nie wiem po prostu czego się po nim spodziewać na oscyloskopie.

Podejrzewam ze brak modulacji związany jest z brakiem podawania sygnału modulacji z generatora E446. W wolnej chwili pójdę tym tropem.

No a miał być sprawny :D

0 10
  • #2 01 Gru 2016 07:41
    Rysiek2
    Poziom 33  

Mam gdzieś w warstwie "późny Gierek" DTR jeśli potrzebujesz daj znać.
    W zamierzchłych czasach sprzedałem dwa takie kombajny z likwidacji zakładu i do dziś nie mogę odżałować.

0
  • #3 01 Gru 2016 10:38
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Dzięki za odzew.
    Instrukcję podstawową mam. Poniekąd była jeszcze jakaś specjalna dotycząca uruchomienia po naprawie IU-229 pewnie jej nie masz :D ja też dotyczy kalibracji.

Dziś sprawdzę czy generator w.cz dostaje sygnał 1kHz do modulowania.

Ale nadal nie doszukałem się jak powinny wyglądać przebiegi w sprawnym ustrojstwie.

0
  • #4 01 Gru 2016 11:24
    Rysiek2
    Poziom 33  

zdzisiek1979 napisał:
    Poniekąd była jeszcze jakaś specjalna dotycząca uruchomienia po naprawie IU-229 pewnie jej nie masz

Pamiętam, że była to dość gruba foliowa (szara lub niebieska) teczka. Ale zawartości nie pamiętam.

0
  • #5 01 Gru 2016 14:29
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Posiedziałem nad nim i :
    Z modulatora E446 sinus wychodzi do generatora.
    Nie wiem czy to nie wina mojej podmianki tranzystora ale nic lepszego nie miałem. Obecnie mam pierwszy zakres wiec <1MHz. Ale efektów brak.
    W generatorze jest tranzystor polowy E300 na bramce jego jest sygnał taki :
    Generator Meratronik K937 naprawa. zaś na węźle C247/246 i L208 mam taki :

Dodatkowo na bramce powinno być -1.3V a mam 0V.

Na wyjściu ( gnieździe ) mam takie sygnały.
    AM Generator Meratronik K937 naprawa.
    A na FM
    Generator Meratronik K937 naprawa. Generator Meratronik K937 naprawa.

Płytka nie ma opisów. Podmieniłem tranzystor na BC T208

Mam problem z namierzeniem tranzystora bo PN918 ew. 2N918 ( na schemacie ) to tranzystor na 600MHz.

Ma ktoś jakiś pomysł? Zamienniki są, ale nie dostępne.

1
  • #7 20 Gru 2016 00:20
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Wracam do tematu.
    Kupiłem tranzystory 2N918 producent mi nie znany ale trudno.
    Po wlutowaniu sygnał wygląda nie ciekawie.
    Nie mam zdjęcia, ale mniej więcej tak się rysował.

Jestem w szoku bo kasa poszła w błoto. Podejrzewam że podróbki. Nie wiem co myśleć o tym.
    Mam jeszcze kupione BF370 i na razie na BF370 działa normalnie. Sygnał nie jest zdeformowany.

Nie wiem co teraz począć.

Dodatkowo poluzowały mi się rdzenie ferrytowe i potrzeba będzie kupić częstotliwościomierz jakiś tani do kalibracji.

23.50zł poszło na 2N i nie wiem co z nimi zrobić. Nóżki niby złocone.

Jeszcze musiałem wymienić przebitego FET i mam modulację na AM ale nie wiem jak głęboką ustawić.

Jednym słowem koszmar.

Stawiam na 100% że dobrze wlutowałem 2N. Pierwotnie był PN918 w TO-92 a ten jest chyba w TO-72 cztery nóżki ale nóżka obudowy jest łączona na PCB z bazą wedle schematu.

0
  • #8 20 Gru 2016 06:32
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Standardowo przy naprawie K937 wymieniam wszystkie elektrolity rzędy 2,2 4,7 10uF lub mierzę ich ESR i pojemność.
    Czasami można trafić na podróbki tranzystorów ale...
    Można by spróbować zrobić jakiś układ do przetestowania tego kupionego tranzystora. Masz w innym miejscu PN918, więc można by porównać ich "działanie".
    Możesz też spróbować kupić MPS918 - są na aliexpress lub tu http://markhindes.easywebstore.co.uk/MPS918_A1VDNH.aspx
    Popatrz jeszcze tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic529811.html

0
  • #9 20 Gru 2016 21:16
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Powiem ci tak. Mam już dość tego wszystkiego.
    Kupiłem pięć sztuk tych 2N dostałem 4 sztuki 2N i jednego jakiegoś dziwnego bez jakichkolwiek oznaczeń wyprowadzenia długie obudowa TO-18 ( trzy nogi ) tak jak by ktoś bezmyślnie brał z pudełka i pakował do wysyłki a co jest w pudełku to ładuje i OK i tak mam jakiegoś nieznanego potwora.

Co do podmiany na próbę, wiesz jakie druki są trwałe. Nie chcę już grzebać.
    Myślałem nad zamianą dwóch w generatorze niższych zakresów 100kHz - 25MHz na BF370 i jednego bym miał w zapasie ale ...
    Ten BF370 ? Działa na nim. Na razie testuję na krótko czy nie upali się. Sygnał sinus jest OK na ile mi pozwala oscyloskop zobaczyć.

Pozostanę przy tym BFie. Trudno.

Kondensatory 2.2uF wymienię na nowe. Podejrzewam ze takie małe pojemności to już trupki choć Elwa potrafi zaskoczyć.
    Teraz z kupnem kondensatorów to też szok. Kupiłem z zastosowaniem do zasilaczy impulsowych :D teraz to już nie wiadomo co kupować.

Pewnie moje z aliexpressu.

Dziwne z tymi tranzystorami. Głupi BC działał normalnie.

0
  • #10 03 Maj 2017 20:15
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Trochę czasu upłynęło.
    Podjąłem próbę kalibracji skali. Wyszło jak wyszło d... nie urywa mam rozrzut i niestabilność częstotliwości. Nic nie poradzę.

Ostatnio, wczoraj padł kondensator filtr zasilania. Usunąłem go i tyle.
    Wymieniłem gniazda na panelach i wymieniłem gniazda wyjść X Y to takie przejściówki na panel. Miałem lutować ale by zachować oryginalne wtyki BNC kupiłem przelotowe nowe i wstawiłem. Srebro się mści.

Co dalej. Nie wiem. Ile mogłem tyle zrobiłem.
    Dzisiaj popełniłem sondę E426 ale stwierdziłem ze jeszcze działa na sondzie od V640.

Ale do rzeczy.
    Obecnie nie mam nic gdzie bym mógł go wypróbować wiec wpadłem na głupi pomysł by sprawdzić na filtrze jakiś z wylutu znalazłem.

6.5MHz i takie mam efekty przy częstotliwości 6.5MHz przy innych prawie kreska.

Generator Meratronik K937 naprawa. Przy wyłączonym kluczowaniu tak Generator Meratronik K937 naprawa.

Duży wpływ ma na kształt jak kręcę dewiacją.
    Przy zmianie częstotliwości Generator Meratronik K937 naprawa. Generator Meratronik K937 naprawa.
    A tu sama sonda. Generator Meratronik K937 naprawa. Generator Meratronik K937 naprawa.

Wyszedłem z założenia że lepiej zrobić przewód do dolutowania niż krokodylek czy haczyk.

Układ testowy.

Głównie chodziło mi o to czy nie zniszczyłem diody germanowej.
    Z powyższego wynika chyba ze działa.

Tranzystor pozostał BF370. Filtr usunąłem. Potencjometry nie pryskałem.

0