Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Carel 1Tool - BMS - Modbus Slave

motosznapa 01 Gru 2016 07:34 957 8
  • #1 01 Gru 2016 07:34
    motosznapa
    Poziom 10  

Cześć!
    Mam pytanie ponieważ nie potrafię skonfigurować transmisji Modbus Slave w sterowniku Carel PCO3. Mam dodatkową kartę RS485.
    W programie dorzuciłem zmienne: COM_PROTOCOL_BMS gdzie przypisałem wartość 3 oraz zmienną do adresu i prędkości.
    W konfiguracji zmiennych, które chciałbym udostępnić w zakładce Networks zaznaczyłem BMS, wybrałem index itd.

Efekt jest taki że komunikacja działa, sterownik Carel odpowiada na pytania Modbus Master ale wszystkie rejestry są równe 0.

Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak mapować zmienne, albo co trzeba jeszcze zrobić aby zmienne były dostępne w protokole Modbus Slave.

0 8
  • #2 04 Gru 2016 20:34
    Slwka
    Poziom 12  

Będę rozgryzał ten sterownik w przyszłym tygodniu.. dam znać jak poszło u mnie...

0
  • #3 08 Gru 2016 19:53
    motosznapa
    Poziom 10  

Jakieś wieści?
    Ja próbowałem na wszystkie możliwe sposoby, pomysły mi się skończyły i nie potrafię tego skonfigurować.
    Nawet przeszło mi przez myśl, że mój sterownik nie obsługuje Modbus Slave. W helpie pisze od jakiej wersji biosa jest wspierany Modbus i moja jest niższa. Jednak dlaczego sam sterownik odpowiada na pytania Modbus Mastera, ale nie mapuje zmiennych na rejestry Modbusa?:/

0
  • #4 08 Gru 2016 21:35
    namok
    Poziom 25  

motosznapa napisał:
    W helpie pisze od jakiej wersji biosa jest wspierany Modbus i moja jest niższa.
    Myślę że to wyjaśnia sprawę. Sprawdzałeś czy da się wgrać nowy firmware?

0
  • #5 08 Gru 2016 22:12
    motosznapa
    Poziom 10  

namok napisał:
    Myślę że to wyjaśnia sprawę.

Właśnie nie do końca... Sterownik daje możliwość wybrania dwóch rodzajów protokołu Modbus Slave:
    1. Modbus Slave (3) - wszystko jasne i tu faktycznie wersja mojego Biosa jest niższa niż napisano w instrukcji
    2. Modbus Slave Extended (33) - tu nie wiem co znaczy extended ale zgodnie z helpem mój bios powinien go obsługiwać.

namok napisał:
    Sprawdzałeś czy da się wgrać nowy firmware?

Oprogramowanie przewiduje taką możliwość, ale nie mam nowszego pliku wsadowego... Ktoś wie gdzie można takie coś znaleźć? na ksa.carel nie widzie...

0
  • #6 18 Gru 2016 00:28
    dazinek19
    Poziom 10  

1. Z jakiego Biosu w sterowniku korzystasz ?
    2. Boot musi byc 4.03
    3. Wszystko co opisałeś na samym początku wystarcza. Możesz jeszcze zmienna "BMS_EXTENSION" ustawić ale nie jest to wymagane.
    4. Pamiętasz o przesunięciu rejestrów przy odczycie ? Zależne od konfigulacji. Może źle odczytujesz rejestry ?

Pisz na priv to pogadamy

Dodano po 12 [minuty]:

Przełącz na zakładkę "Foglio" Tam zobaczysz co daje Extensed - najkrócej mówiąc liczba rejestrów ulega znacznemu zwiększeniu ale wszystko pokazane jest w załączniku

0
  • #7 18 Gru 2016 08:56
    motosznapa
    Poziom 10  

dazinek19 napisał:
    1. Z jakiego Biosu w sterowniku korzystasz ?

BIOS - 4.06

Generalnie z tego co pisze w Helpie to w przypadku mojego sterownika powinien działać tylko Modbus Slave Extended (30). A jeszcze gdzieś wyczytałem ze musi być co namniej 512 RAM, ten warunek też spełnia mój sterownik...

Próbowałem z zmienną BMS_EXTENSION z parametrem 0 i 1. Bez zmian.
    Przy odpytywaniu Modbusem próbowałem wszystkie przesunięcia możliwe jakie wyczytałem w dokumentacji i bez zmian...

Wnioskuje, że coś jeszcze muszę zrobić o czym nie wiem.
    Pytania:
    1. W "drzewie programu" mamy coś takiego jak "Modbus Line". Czy to musi być konfigurowane?
    2. Czy musi być coś konfigurowane w zakładce Network?[/quote]

0
  • Pomocny post
    #8 18 Gru 2016 15:33
    dazinek19
    Poziom 10  

1. Zmienio Biosa na nowszy. Stanowczo za stary. Najnowszy jest 6.4 - na ksa masz wszystkie. Jeśli nie masz dostepu do Biosu na ksa tzn masz niski poziom uprawnien.
    2. ". W "drzewie programu" mamy coś takiego jak "Modbus Line". Czy to musi być konfigurowane? " --> Nie musi. To jest taki łatwiejszy konfigurator dla portów. Wybierasz port np BMS1 i konfigurujesz liczbe bitow stopu, liczbe bitow danych w ramce oraz konfigurujesz z jakimi urządzeniami bedzie się łaczyło. Nigdy z tego nie kożyustałem ale podobno działa. Ja zawsze konfugurowałem rejestry te o korych była mowa.
    3 . Czy musi być coś konfigurowane w zakładce Network? -- > to jest do komunikacji pLan. Jak łączysz sterowniki po pLanie i chcesz by sterowniki wymieniały dane.

Nie moge wyslac Ci biosa bo rozszerzenie jest podejrzane. Pisz na priw to na emaila wysle

0
  • #9 02 Sty 2017 08:11
    motosznapa
    Poziom 10  

Podsumowując na przyszłość.
    Problemem z Modbus Slave'em był tylko i wyłącznie "stary" Bios. Po zmianie Biosa na nowszy wszystko działa prawidłowo.
    Wielkie podziękowanie dla kolegi dazinek19

0