Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy da się przerobić antenę Telmor ASR 860 by odbierała Mux 8?

xmat69 26 Gru 2016 14:46 6216 64
  • #31 26 Gru 2016 14:46
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Ta stara czerwono/ceglasta wersja asr to bardzo udany model.
    Nie jestem zwolennikiem chowania anten zewnętrznych pod dach. One są przystosowane do pracy na zewnątrz (jak sama nazwa wskazuje).
    Ideałem dobrego odbioru jest jak anteny "się widzą". W pomieszczeniu jest tyle czynników zakłócających i osłabiających sygnał, że "głowa mała". Z tego samego względu nie proponuję anten tzw. pokojowych.
    Podejrzewam, że gdybyś umieścił ją na dachu a nie wewnątrz domu(strych) to mogłaby "zadziałać" bez dodatkowych elementów.

• #32 26 Gru 2016 15:31
    Fotodetektor

Poziom 30  

TELMOR_PL napisał:
    Ta stara czerwono/ceglasta wersja asr to bardzo udany model.

I właśnie tu się nasuwa pytanie dlaczego już nie robicie tej wersji pasywnej i aktywnej skoro taki udany. Zmiany poszły w złą stronę. Przy okazji graniczenie pasma. Nawet zasilacze do anten były lepsze nie wnikając w szczegóły techniczne.
    Czy to związane ze zmianami w firmie ?!

• #33 26 Gru 2016 16:59
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Witaj,
    zmiany w firmie nie mają z tym nic wspólnego. Nowe modele też są udane i zaczęły wchodzić do produkcji znacznie wcześniej.
    Rzecz w tym, że tamta wersja była projektowana w czasach analogu i ubogą wręcz "flotą" anten nadawczych,... wszystkich. Potrzeba było anteny szerokopasmowej i na tyle dużej, by możliwym był odbiór ze znacznych odległości. Stąd też oprócz biernej były wersje z przedwzmacniaczami, czyli ASR-P15 i P25 (15 i 25 dB). Należy pamiętać, że model ten pojawił się blisko 20 lat temu.
    Teraz w większości przypadków nie ma sensu stosowania takich "petard". Do nadajników lub ich doświetleń są znacznie mniejsze odległości, więc potrzeba było anteny nieco odchudzić i w zależności od lokalnych warunków, dostosować czyli ubogacić w różne "gadżety".
    Teraz, oprócz wyrównywania poziomów sygnałów (powinno być standardem), faktycznym zagrożeniem jest coraz gęstsza sieć nadajników LTE i zakłócenia spowodowane mocnym sygnałem oraz możliwy brak synchronizacji w sieciach SFN.

• #34 26 Gru 2016 17:33
    Fotodetektor

Poziom 30  

TELMOR_PL napisał:
    Należy pamiętać, że model ten pojawił się blisko 20 lat temu.

...i bardzo dobrze je się montowało ;)

TELMOR_PL napisał:
    faktycznym zagrożeniem jest coraz gęstsza sieć nadajników LTE i zakłócenia spowodowane mocnym sygnałem oraz możliwy brak synchronizacji w sieciach SFN.

A to jest lub zaczyna być duży kłopot ;)

• Pomocny post
    #36 27 Gru 2016 23:34
    Jerzy Cieślański
    Poziom 19  

Antena ASR-860 ma: mniejszy wibrator na zakres UHF i większy na zakres VHF, oba przykręcone razem śrubami do wspólnych zacisków zasilania, w pozycji do pracy w tej samej polaryzacji odbieranych sygnałów (poziomej lub pionowej w zależności od pozycji przykręcenia całej anteny do masztu antenowego). Aby uzyskać możliwość pracy wibratora VHF w polaryzacji pionowej przy zachowaniu pracy wibratora UHF w polaryzacji poziomej, można spróbować wygiąć wibrator VHF do odpowiedniego kształtu tak jak na załączonym odręcznym rysunku poniżej tego wpisu.
    link;Tu dla ciekawskich nieco o ASR-860 z przedwzmacniaczem i bez

Aby wygiąć wibrator należy odkręcić dwie śruby mocujące wibrator UHF i VHF do kuli z tworzywa sztucznego w której znajduje się: (przeznaczony do tego typu anten) symetryzator antenowy lub przedwzmacniacz antenowy. Obie połówki wibratora VHF (to ten większy, na rysunku zaznaczony na niebiesko) ostrożnie aby nie przełamać aluminiowego drutu, prostujemy do postaci pręta a następnie ponownie wyginamy do kształtu narysowanego czerwonym długopisem.

Czerwone wymiary nowego kształtu wibratora są przybliżone i mają pomóc w gięciu przy zachowaniu tej samej długości drutu. Następnie mocujemy oba wibratory (UHF w pozycji nie zmienionej i nowo wygięty VHF w pozycji vertykalnej. Mocując oba wibratory w uchwycie śrubowym wibrator UHF mocujemy po tej po stronie śrubki aby był bliżej reflektora niż wibrator VHF.

Lepszym pomysłem tj. bez zmieniania kształtu pierwotnego wibratora VHF jest zamienienie go nowym wibratorem wykonanym z dokupionego drutu aluminiowego (o tej samej średnicy pręta) wg. kształtu podanego na obrazku dla pozycji vertykalnej (czerwony długopis).

Inny niby możliwy sposób gięcia to "na chama". Nie odkręcamy śrubek mocujących wibratory. Oba ramiona wibratora VHF z grubsza wyginamy do kształtu eliptycznego jednocześnie przeginając lewe ramię do góry a prawe do dołu. Staramy się aby oba ramiona po przegięciu były symetrycznie tego samego, kształtu eliptycznego. Wielce prawdopodobne jest jednak w tym sposobie, wyrwanie śrubek mocujących wibratory do nośnika wykonanego przecież z tworzywa sztucznego jeśli nie zastosujemy gięcia z inteligentnym użyciem dwóch par kombinerek (szczypiec uniwersalnych).

Po przykręceniu śrubek mocujących wibratory, oba ramiona wibratora VHF przeginamy końcami zewnętrznymi w stronę stacji nadawczej tak aby były na całej swej długości równo odległe od siatki ekranu anteny. Po takim wygięciu do przodu wibratora VHF względem wibratora UHF, w zasadzie nie będą potrzebne koszulki izolacyjne widoczne na rysunku a zapobiegające zetknięciu ramion obu wibratorów. Po zakończeniu doginania, jeszcze raz sprawdzamy pewność dokręcenia śrubek mocujących części wibratorów.

Podany kształt wygięcia i rozmiary dla tego kształtu wibratora VHF są przybliżone i nie wyliczone ani nie sprawdzone doświadczalnie z wykonaniem koniecznych pomiarów. Może Telmor sam wpadnie na taki pomysł i odpowiedni specjalista taką zabawę przeprowadzi dla pożytku użytkowników tych anten dobierając odpowiedni kształt i wymiary wibratora VHF aby zachować odpowiednie warunki dopasowania na wyjściu-wejściu anteny i dedykowanego przedwzmacniacza.

Innymi słowy tak przegięte wibratory VHF mogą nie gwarantować zachowania impedancji falowej założonej do stosowanych przedwzmacniaczy antenowych w tym typie anten i powodować ich wzbudzanie się i wytwarzanie zakłóceń. Znacznie mniej podatne na tę niedogodność jest stosowanie zamiast przedwzmacniacza antenowego,- symetryzatora antenowego.

W przypadku zbyt silnego sygnału, np. blisko silnego nadajnika, przedwzmacniacz antenowy może ulec przesterowaniu dla tego, w takich warunkach, stosuje się anteny z symetryzatorem antenowym zamiast przedwzmacniacza. Do anteny ASR-860 musi to być symetryzator dedykowany do tej anteny, link; jak podaje kol. Irek 75Ω/75Ω a nie typowy 300Ω/75Ω, najpowszechniejszy do anten symetrycznych o impedancji wejściowej 300Ω. Taki dedykowany symetryzator do ASR-860 nie występuje w sklepach samodzielnie a tylko z anteną. Jeśli mamy typowy szerokopasmowy symetryzator bifilarny dwunitkowy na rdzeniu ferrytowym 300Ω/75Ω, to przez odpowiednią zmianę połączenia końcówek jego uzwojeń, otrzymamy symetryzator 75Ω/75Ω.
    Link; Opis symetryzatora 75/75Ω

W przypadku gdy już mamy używaną antenę ASR-860 z dedykowanym przedwzmacniaczem antenowym, a chcemy zastąpić go odpowiednim symetryzatorem, możemy wykorzystać taki symetryzator występujący na wejściu wspomnianego przedwzmacniacza antenowego. Przewód koncentryczny doprowadzony na wyjście dedykowanego przedwzmacniacza anteny ASR-860 przesuwamy(na płytce) w stronę wyjścia symetryzatora wejściowego tak aby pominąć układ wzmacniający przedwzmacniacza i dołączyć go bezpośrednio do wyjścia symetryzatora. Ekran koncentryka łączymy do masy płytki przedwzmacniacza a odlutowaną od wejścia na układ wzmacniający końcówkę symetryzatora dolutujemy do żyły wewnętrznej koncentryka. Połączenia i długość odsłoniętej żyły wewnętrznej powinny możliwie być jak najkrótsze, najlepiej nie więcej niż 2mm. Aby delikatne połączenia nie uległy zerwaniu od możliwych w trakcie montażu naprężeń przewodu należy go odpowiednio solidnie umocować do płytki.

Teoretycznie, wibrator VHF w tej pozycji (wygięty końcami do przodu anteny) przed reflektorem parabolicznym tej anteny powinien zachowywać się jak przed reflektorem płaskim i powinien zapewniać zysk energetyczny co najmniej na poziomie 3dBd (w fabrycznej pozycji horyzontalnej G=6dBd).

Erata: Ale jak zauważył kol. Irek: dla fal spolaryzowanych pionowo reflektor tej anteny w zasadzie jest przezroczysty (pręty reflektora siatki są tylko poziome, brak elementów "pionowej siatki") więc wygięty do polaryzacji pionowej wibrator VHF będzie miał zysk pionowy dookólny na poziomie tylko 0dBd (ok.2,15dBi) czyli dipola półfalowego.

Ciekawostka: w takim położeniu ramion wibrator VHF powinien działać, jako-tako, zarówno dla sygnałów spolaryzowanych pionowo jak i dla sygnałów spolaryzowanych poziomo.
    Czy da się przerobić antenę Telmor ASR 860 by odbierała Mux 8?

Aby uniknąć zakłócania DVB-T w górnym pasmie UHF przez sygnały LTE800MHz warto z anteną szerokopasmową zastosować link; odpowiedni filtr dolnoprzepustowy względnie pułapkę częstotliwości dla LTE800.

W przypadku trudnych warunków odbioru, dużej odległości od nadajnika i przy niskim poziomie natężenia pola sygnału DVB-T można pokusić się na samodzielne wykonanie anteny typu Yagi-uda np. dla muX-8 według wymiarów podanych w poniższym linku:
    Wymiary anten 7- i 11-elementowych na zakres VHF

• #37 04 Wrz 2017 20:00
    ogromny77
    Poziom 12  

Niby taka dobra ta antenka (mam tą z niebieskim paskiem) wymieniłem wzmacniacz na symetryzator i dosłownie 0 sygnału. Przewód triset 113 sprawdzony stara siatka zardzewiała dawała radę a to cudeńko techniki NIE

• #38 04 Wrz 2017 20:32
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Poproszę o więcej informacji np. data produkcji/zakupu, powód wymiany wzmacniacza na symetryzator, lokalizacja również byłoby bardzo wskazana.

• #39 04 Wrz 2017 20:59
    ogromny77
    Poziom 12  

Piechowice Ul Żymierskiego 66, antena kupiona jakieś dwa lata temu, symetryzator dałem głównie po to by się pozbyć zasilacza, myślałem, że jak stara siatka z symetryzatorem dawała radę to ta też powinna dać radę. Odbieram (odbierałem) ze Ślęży

• #40 04 Wrz 2017 21:07
    _kli_
    Poziom 32  

ogromny77 napisał:
    Odbieram (odbierałem) ze Ślęży

A dlaczego nie z - odległych o 8 km - Śnieżnych Kotłów?

• #41 04 Wrz 2017 21:39
    ogromny77
    Poziom 12  

Za bardzo pod górę są śnieżne kotły i to zalesioną, nie całe 100m mam pod ostrą górkę

• #42 04 Wrz 2017 22:00
    _kli_
    Poziom 32  

A z odbicia od okolicznych wzgórz? Prawdopodobnie sygnał silniejszy i łatwiej osiągalny niż z odległej o 80 km, leżącej za górami Ślęży.

• #43 04 Wrz 2017 22:06
    ogromny77
    Poziom 12  

Testowałem nie ma szans przynajmniej u mnie, szczerze mówiąc to ta antena mnie zaskoczyła bardzo negatywnie.

• #44 04 Wrz 2017 22:18
    _kli_
    Poziom 32  

ogromny77 napisał:
    Testowałem nie ma szans przynajmniej u mnie

Na pasywnej siatce także?

• #45 04 Wrz 2017 22:52
    ogromny77
    Poziom 12  

Na pasywnej i ze wzmacniaczem tez, według dvbt eu jest biała plama. Mapa, mapą ale sam kręciłem anteną na około. Na starej czy był wzmacniacz czy nie ze śnieżnych sygnał mocno skakał.

• #46 05 Wrz 2017 07:56
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Z pustego to i Salomon nie naleje,... jeśli brak sygnału (biała plama) to nawet najlepsza konstrukcja anteny nie pomoże. To po pierwsze.
    Trochę dziwne, że kolega chciał zebrać sygnał z odległej o 80 km Ślęży na antenie biernej (sam symetryzator) skoro warunki lokalizacji kiepskie. I co to za tłumaczenie: " symetryzator dałem głównie po to by się pozbyć zasilacza". U znajomych w Borach Tucholskich do nadajnika w Trzeciewcu jest 120 km. ASR ze wzmacniaczem (classic) hula aż miło, a dookoła las.
    Sądząc po mapie rzeczywiście miejsce do odbioru bardzo niekorzystne. "Byłem" na Żymierskiego na googlach. Na nieco wyższym domu nr 92 (3 piętra) anteny kierunkowe skierowane są na Ślężę, siatki również. Tyle że tam jest o wiele wyżej. Kolega jest nieco niżej i domek piętrowy bardziej schowany. Bez miernika nie ma co szukać.

• #47 05 Wrz 2017 08:15
    ogromny77
    Poziom 12  

Telmor masz racje w pełni się zgadzam. Tylko jedno ale stara siatka ten sam maszt na symetryzatorze z...la lepiej niż ze wzmacniaczem, kupiłem na rynku nowa siatkę tylko szybko się rozleciała. Kupiłem niby porządna antenę za symetryzator dałem prawie tyle co za licha siatkę i nawet 1% sygnału. Ze. By było śmieszniej nawet z Górzyńca mux 3 0% , odległość może 3km. Tak wiec wybacz

• #48 05 Wrz 2017 08:27
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

OK, wybaczam :D
    Czasami są przypadki rzec można... beznadziejne, ale próbować trzeba. W takim położeniu kierunkowa antena nie ma sensu zatem pozostaje szerokokątna, która ma większe "pole widzenia" i zbiera sygnały z odbić i to z różnych kierunków.
    Tak mi przyszło na myśl aby się "pobawić" z anteną DIGIT ale raczej ze wzmacniaczem (DIGITactiva) niż bierną. W warunkach gęstej zabudowy gdzie znalezienie "czystego" kierunku na nadajnik nie jest możliwe, doskonale się sprawdza. Jakby była możliwość "wypożyczenia" i sprawdzenia...

• #49 05 Wrz 2017 08:53
    ogromny77
    Poziom 12  

Kierunkowe jakiś czas temu testowałem obraz był ale nie stabilny czy ze wzmacniaczem czy bez zawsze tak samo.. W chwili obecnej u nas jest problem z pożyczeniem.

• #50 05 Wrz 2017 09:40
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Może spróbować w MEDIA-SATURN albo w Media Ekspert lub Euro AGD - nie wiem która sieć jest w pobliżu np. w Jeleniej G.
    Z tego co wiem jest możliwość zwrotu w przeciągu kilku dni. Warto by zapytać, może akurat.

• #51 05 Wrz 2017 10:01
    ogromny77
    Poziom 12  

W media expert i euro rtv jakiś czas temu jak pytałem to nie można było oddać ale ok jak będę to się dowiem

• #52 05 Wrz 2017 10:20
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Jest to przepis unijny tylko trzeba twardo "negocjować". Umowa kupna-sprzedaży jest taką samą umową cywilno-prawną jak każda i musi być określony termin na rezygnację i odstąpienie od umowy. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Wynika to również z praw konsumenckich.
    Jak nie dasz rady może ja coś wymyślę, ... może jakiś egzemplarz na testy...z czystej babskiej ciekawości :D
    Zobaczę co da się zrobić.

• #53 05 Wrz 2017 11:08
    ogromny77
    Poziom 12  

Albo dać płytkę wzmacniacza do tej co mam anteny i nie kombinować? Tylko jaka kupić? Bo oryginalna po wylutowaniu przewodu już średnio się nadaje

• #55 05 Wrz 2017 12:16
    ogromny77
    Poziom 12  

Tylko ta antenka to dodatkowo 100 parę złotych a efekt???

• #56 05 Wrz 2017 13:00
    _kli_
    Poziom 32  

ogromny77 napisał:
    By było śmieszniej nawet z Górzyńca mux 3 0% , odległość może 3km

Wg map do doświetlacza masz 1.2 km. Więc trochę to dziwne że nie masz żadnego sygnału. Jesteś pewien że dobrze zamontowałeś symetryzator? Nawet jedna z siatek na dachu Twojej kamienicy "patrzy" w kierunku Górzyńca. Podobnie yagi na budynku po drugiej stronie ulicy.

• #57 05 Wrz 2017 13:03
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

No właśnie o ten efekt chodzi, jak nie sprawdzimy to się nie dowiemy. Jak będzie można kupić, sprawdzić i oddać np. w ciągu trzech dni (przecież nie będziesz nią rzucał więc nie zepsujesz) to żadnej straty nie będzie. Ale za to jak zadziała i będzie ok to chyba nie szkoda tej stówki z groszkiem?

• #58 05 Wrz 2017 22:07
    ogromny77
    Poziom 12  

Jak można zle założyć symetryzator? Moze coś zrabalem. No i chyba znalazłem zamiast wtyczki wkręciłem zasilacz podłączyłem do gniazdka i dioda Led się dalej pali. W starej siatce gdy pod symetryzator dałem zasilacz to dioda zgasła. Na przewodzie na dachu jest 11,8v o co chodzi?

Dodano po 8 [godziny] 48 [minuty]:

Dziękuje za pomoc. Dojść doszedłem tak mi się wydaje. Antenę dosłownie ustawiłem na oko w stronę Ślęży i jakość 100 siła 60 na mux 1,2,3 , mux 8 "skacze mocno sygnał może jak się podreguluje antenę to i mux 8 da rade. Generalnie babol TELMORA

• #59 06 Wrz 2017 10:02
    TELMOR_PL
    Poziom 28  

Nie wiem czemu piszesz, że "generalnie babol TELMORA"?
    ASR jest konstrukcją przede wszystkim na pasmo UHF choć w pewnych okolicznościach również można odbierać VHF - stara wersja nawet UKF. Przedwzmacniacze użyte w wersjach asr classic przenoszą oba pasma UHF i VHF co oznacza, że w korzystnych warunkach i przy polaryzacji poziomej antena może (ale nie musi) odbierać MUX-8. Jest to wyraźnie napisane w instrukcji i karcie katalogowej. Tak więc nie rozumiem Twojej tak negatywnej oceny, No... ale każdy ma prawo do własnej opinii, żyjemy w demokratycznym kraju.

• #60 06 Wrz 2017 12:06
    ogromny77
    Poziom 12  

Babol chodziło mi o symetryzator, żyła środkowa nie miała połączenia, znajomy podlutował zworkę i pracuje na symetryzatorze. A ta antena z symetryzatorem łapie to pasmo z mux 8 ze Ślęży?

Moderowany przez Olek II:

Pisownię poprawiłem, niestosowny wyraz usunąłem. Kolejnym razem będzie ostrzeżenie.