Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mediatek wchodzi na rynek SoC do zastosowań w motoryzacji

ghost666 01 Gru 2016 20:47 1266 0
 • Mediatek wchodzi na rynek SoC do zastosowań w motoryzacji
  Firma MediaTek - druga co do wielkości firma projektująca układy scalone do smartfonów, zaprezentowała swój układ dedykowany do przemysłu motoryzacyjnego, a ściślej - pojazdów autonomicznych. Wczesne wersje tego systemu-na-chipie (SoC) wspierać mają kierowców systemami wizyjnymi, precyzyjnym radarem na falach milimetrowych, ale mogą też kontrolować samochodowy system multimedialny, systemy telematyczne itp.

  MediaTek czerpie swoją główną siłę z rynku smartfonowego, multimedialnego i systemów komunikacji bezprzewodowej, dla których to projektuje układy scalone. Rynek układów dla przemysłu motoryzacyjnego warty jest ponad 28 miliardów dolarów. Wiele może się teraz zmienić, po tym jak NXP przejął Freescale i objął absolutne prowadzenie w tym sektorze. MediaTek nie chce być gorszy w tym zakresie i także zapowiada, że aby zwiększyć swoją konkurencyjność i obecność na rynku układów samochodowych planuje szereg przejęć i zakupów.

  "Zapotrzebowanie na autonomiczne samochody wymaga unikalnych rozwiązań technologicznych. Kompetencje MiediaTeka sprawiają, że naturalnym krokiem dla firmy jest projektowanie układów dla nowoczesnych pojazdów, mówił wicedyrektor firmy, JC Hsi. "Posiadamy silne technologiczne portfolio, dzięki inwestycji ponad 10 miliardów w badania przez ostatnie 12 lat - od modemów i interfejsów radiowych po technologie obliczeniowe i inteligentne algorytmy".

  Cztery obszary

  Firma zamierza się skupić na czterech obszarach przemysłu motoryzacyjnego. Mają to być systemy wizyjnego wspomagania kierowcy, precyzyjne systemy radarowe oparte o fale milimetrowe, układy multimedialne i telematyczne. Jednym z pomysłów firmy, jest przeciwdziałanie fragmentacji tych systemów poprzez stworzenie bardziej scalonych układów, łączących w sobie więcej funkcji. Producenci samochodów muszą często kupować wyspecjalizowane elementy od różnych producentów, stworzenie bardziej uniwersalnych układów mogłoby znacznie pomóc w ułatwieniu projektowania i produkcji samochodów, a także ułatwić komunikację pomiędzy poszczególnymi systemami, jak zauważają przedstawiciele firmy MediaTek.

  Systemy wizyjne MediaTeka mają być wyposażone w zaawansowane, zdecentralizowane systemy przetwarzania obrazu, które miałyby przetwarzać go w czasie rzeczywistym. Wykorzystanie w tym celu algorytmów uczenia maszynowego pozwoli na przyspieszenie detekcji. Te systemy uzupełniane mają być informacjami pochodzącymi z radarów milimetrowych. W zakresie projektowania tych urządzeń MediaTek zamierza wykorzystać swoje doświadczenia z radiowymi systemami komunikacyjnymi.

  Systemy multimedialne wykorzystywać mają opracowane przez firmę technologie dedykowane do przetwarzania obrazów 2D jak i 3D. Dodatkowo, jak podaje MediaTek, mają być one zintegrowane z systemami nawigacji i komunikacji. Ta ostatnia realizowana ma być z wykorzystaniem szerokiej gamy standardów, takich jak 4G/3G/2G oraz Wi-Fi. Systemy telematyczne wykorzystywać mają kluczowe technologie MediaTeka pozwalające na tworzenie aplikacji o wysokim stopniu integracji i dobrej wydajności energetycznej.

  Źródło: http://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1330906&

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9961 postów o ocenie 8218, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.