Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden UBC69XLT-2 - własny dipol, czy gdzieś zrobiłem błąd?

sebok92 01 Gru 2016 20:57 285 3
  • #1 01 Gru 2016 20:57
    sebok92
    Poziom 4  

Witam!
    Jest to mój pierwszy post na tym forum, także zarazem chciałem się gorąco przywitać.
    Do rzeczy. Zakupiłem Uniden UBC69XLT-2, do tego zrobiłem własnego dipola kierując się informacjami z internetu.
    Zrobiłem następująco. Kupiłem przewód K-1000, do tego rurkę miedzianą fi 18mm, przejściówkę BNC-złącze typu F, przejściówkę okienną. Rurki dociąłem na odpowiednią długość wyliczoną ze wzoru. I zmontowałem to wszystko do kupy (zdjęcie poniżej). Antena jest na wysięgniku drewnianym. Plusowa rurka jest skierowana ku górze i zaślepiona od góry. Wszystko jest w pionie. Przewód idzie poniżej minusowej rurki do pokoju.
    Pytania:
    - Czy gdzieś popełniłem błąd typu zły dobór kabla (bo ten chyba jest na 70 om, ale jak go mierzyłem to miernik pokazywał 00.5 czyli jakby 50 om).
    - Może nie można stosować przejściówki okiennej ?
    - Może muszę dobrać odpowiednią długość kabla?
    - Może coś źle zmontowałem?

Zbieram lepiej niż na oryginalnej antenie, ale myślę, że to chyba nie jest to, co być powinno.

Nigdy w życiu nie bawiłem się w to, także jeżeli coś źle opisałem, bądź temat jest nieodpowiedni, proszę o usunięcie.

Pozdro
    Sebo
    Uniden UBC69XLT-2 - własny dipol, czy gdzieś zrobiłem błąd?

0 3
  • Katalog Megger
  • #2 02 Gru 2016 09:24
    barondary
    Poziom 15  

Dipol z wyglądu i opisu wygląda OK. Jeśli długość kabla nie przekracza 2-3 metrów ( im krótszy, tym lepiej), to impedancja nie będzie miała zauważalnego wpływu na odbiór. Pewnie, że lepiej jak jest mniej przejściówek, ale nie zawsze się da. Na pewno muszą być dobre styki na złączach i co jakiś czas sprawdzaj, czy nie zaśniedziały. Używam takiego dipola ćwierćfalowego od roku, też w bloku za oknem i z przejściówkami takimi jak twoje. Skaner Uniden UBC125XLT. Nie spodziewaj się cudów z odbiorem, bo choć jakość jest zdecydowanie lepsza niż z antenki fabrycznej, to niestety dipol zbiera też sporo zakłóceń związany z pogodą i różnymi urządzeniami. Możesz jeszcze poeksperymentować z ułożeniem kabla w domu - miałem szumy od komputera. Tyle ci mogę powiedzieć z obserwacji.

0
  • Katalog Megger
  • #3 02 Gru 2016 10:19
    Freddy
    Poziom 43  

sebok92 napisał:
    ale jak go mierzyłem to miernik pokazywał 00.5
    Jakim miernikiem to mierzyłeś ?
    Podaj więcej danych odnośnie anteny.
    W czym masz problem, bo nie piszesz.

0
  • #4 02 Gru 2016 18:36
    Xantix
    Poziom 39  

sebok92 napisał:
    - Czy gdzieś popełniłem błąd typu zły dobór kabla (bo ten chyba jest na 70 om, ale jak go mierzyłem to miernik pokazywał 00.5 czyli jakby 50 om).

Jak mierzyłeś to zwykłym multimetrem to wynik i tak jest do niczego. Bowiem zależy Ci tylko na właściwej impedancji przewodu dla fali elektromagnetycznej o określonej częstotliwości. A tej prostym miernikiem nie zmierzysz.
    Jeśli masz kabel o innej impedancji niż wymagana przez odbiornik to możesz zapewnić dopasowanie impedancji jeśli dotniesz kabel do długości równej długosci fali odbieranego pasma lub jej całkowitej wielokrotności z uwzglednieniem współczynnika skrócenia (który zależy od budowy kabla).
    sebok92 napisał:
    Może nie można stosować przejściówki okiennej ?

Można tylko, ze każdy element typu złącze/przejściówka wprowadza dodatkowe tłumienie sygnału.

0