Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Funai D3207 - ciągle się świeci dioda standby, telewizor nie włącza się

01 Gru 2016 23:49 849 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkim,
    bardzo o pomoc w naprawie zasilacza w telewizorze Funai D3207. Jestem raczkującym elektronikiem amatorem. Zakupiłem uszkodzony telewizor w ramach naprawy - robiąc coś człowiek najszybciej się uczy. No i mam problem. Nie wiem co jest uszkodzone w zasilaczu. Oto moje ustalenia poczynione dotychczas na podstawie schematu z tego forum:
    1. Był podobny temat o świecącej diodzie standby w modelu D3207 już na tym forum, tam problem dotyczył układu TL431. Znajdują się dwa takie w zasilaczu. Oba wymienione przeze mnie - nie dało to rezultatu
    2. Elementy sprawdzone po stronie HOT zasilacza:
    diody D611-D14 sprawne, dziwne wartości napięć - ciągle skaczące napięcia od kilku miliwoltów do kilku woltów;
    diody D637-D640 sprawne, dziwne wartości napięć - ciągle skaczące napięcia od kilku miliwoltów do kilku woltów;
    kondensatory C605, C10, C609, C615, C638, C612, C613, C611, C614 - wartości w normie
    wszystkie tranzystory sprawne po stronie HOT, zarówno MOSFET jak i bipolarne
    rezystory R621, R643, R622 sprawne
    napięcie na transoptorach po stronie HOT - ciągle skaczące napięcia od kilku miliwoltów do kilkuset miliwoltów;
    3. Ustalenia po stronie COLD:
    kondensatory C503, C504, C508 - wartości w normie;
    układy TL431(D509, D569) zamienione na nowe;
    tranzystory Q501, Q507, Q508, Q503 - sprawne;
    podwójna dioda D508 sprawna;
    napięcie na transoptorach IC 601 i IC 602 od strony COLD - ciągle skaczące napięcia od kilku miliwoltów do kilkuset miliwoltów;
    napięcie na transoptorze IC603 od strony COLD: 14 V;
    poszczególne napięcia na diodach:
    D566 - 4,3 V,
    D567 - 4,3 V,
    D570 i D571 - 1,5 V,
    D561 - 1,5 V,
    D564 - 7,8 V,
    D573 - 15,5 V,
    Pomóżcie, bo nie wiem gdzie szukać. Nie chce mi się każdego elementu wlutowywać i sprawdzać.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 39  
    Zasilacz SMPS to zły wybór do nauki ;)
    Odpinałeś zasilacz od TV, reszta modułów nie obciąża?
    Podstawić układ przetwornicy STBY, nie zagladałem co tam siedzi
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 43  
    Dawka300 napisał:
    naprawie zasilacza w telewizorze Funai
    Dawka300 napisał:
    Jestem raczkującym elektronikiem
    Jak jesteś raczkujący to proponowałbym zaczynać od znacznie prostszych układów zasilanych z bezpiecznych napięć.
    Ewidentnie jest jakieś uszkodzenie PO zasilaczu i stąd jego "próbkowanie" (zasilacza).
  • Poziom 9  
    Tak wiem, że głęboka woda. Ale zrobiłem już zgrzewarkę, umiem wyprostować napięcie, ustabilizować je, itp. A na tak złożonym elemencie jak Switch Mode Power Supply, mam motywacje do nauki bardziej zaawansowanych rzeczy. I przy okazji uczę się angielskiego - dużo materiałów jest właśnie po angielsku, np. filmiki na YT - o dziwo 90% rozumiem. A co do bezpiecznych napięć, to jestem już od wielu lat takim majsterkowiczem (teraz mam 32l) i np. instalacje elektryczne w domu umiem w miarę sprawnie modyfikować, dobrać mniej więcej zabezpieczenie prądowe (esy, itp). Parę razy w życiu kopnęło nie powiem, raz nawet spaliłem bezpieczniki w skrzynce, tzw. beemy. Ale żyję. Jeszcze na warsztacie mam dwa zepsute zasilacze ATX, ale o nich w innym wątku.
    Wracając do sedna problemu. Odpowiadam na pytania.
    Tak odczepiałem od innych układów, sam zasilacz, działo się to samo.
    SERVICE-AV napisał:
    Podstawić układ przetwornicy STBY, nie zagladałem co tam siedzi
    - nie bardzo rozumiem co mam zrobić, proszę jaśniej, jeśli można;)
    398216 Usunięty napisał:
    Ewidentnie jest jakieś uszkodzenie PO zasilaczu i stąd jego "próbkowanie" (zasilacza).
    - próbkowanie odkodowałem co to znaczy, a co się kryje pod pojęciem PO?

Dodam jeszcze, że cały układ piszczy.
  • Poziom 39  
    Sprawdziłem teraz schemat i tutaj nie ma scalonego układu przetwornicy .
    Pozostaje pomiar każdego tranzystora,diod, ocena ESR kondensatorów na wyjściu przetwornicy czy nie obciążają pierwotnej części...
  • Poziom 9  
    Oki, dziękuję. Z twojego postu wnioskuję, że uszkodzenie jest po wtórnej stronie zasilacza. Z resztą doczytałem się, że właśnie efekt "próbkowania zasilacza" daje uszkodzenie na stronie wtórnej. Biorę się do roboty. Dam znać jak mi poszło.