Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Bester STA 225, na jakich bezpiecznikach można włączyć?

02 Gru 2016 03:40 1458 17
 • Poziom 21  
  Cześć,
  pytanie do posiadaczy Bestera STA 225, na jakich najmniejszych wyłącznikach nadprądowych (nie topikach) włączacie swoje spawarki by podczas rozruchu nie doszło do wyłączenia?
  Wiem że spawarka pobiera do 43 A ale przy spawaniu na mniejszym prądzie można włączać do gniazd z mniejszymi zabezpieczeniami.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 34  
  W instrukcji jest, ze wystarczajace zabezpieczenie to topikowe zwloczne 25A.
 • Poziom 26  
  Bez problemu powinny się wyrabiać ,,esy'' 25A ,,D''.
 • Sklep HeluKabel
 • Poziom 34  
  Z tym D to trzeba uważać ze względu na bezpieczeństwo, bardzo ciężko jest spełnić warunki ochrony przeciwporażeniowej.
  Druga sprawa to jaki jest przydział mocy, rzadko spotyka się zabezpieczenie przedlicznikowe większe niż 25A.
 • Poziom 21  
  Ale ja nie pytam czym ją zabezpieczyć tylko pytam posiadaczy na jakich zabezpieczeniach ją włączali, inne odpiwiedzi mnie nie interesują.
  Zabezpieczenie typu D to rzadkość w instalacjach nieprzemysłowych.
  Zabezpieczenie przedlicznikowe C32 i większe to u mnie w okolicy standard, mało kto ma mniej niż C32.
  Pytanie zadałem z tego powodu że będę musiał w bliższym czasie spawać u klientów i nie wiem czy uda mi się u nich włączyć spawarkę. Mam też Bestera STA 140 i w razie czego to zabiorę tą spawarkę.
 • Poziom 34  
  Wszystko zależy od mocy jaką ustawisz.
  Zauważ, że może być też problem z samym gniazdem nie wszyscy mają pięciobolcowe, a założenie cztero jest zabronione.
 • Poziom 42  
  Drób soft start i na B6 ją uruchomisz. Tylko prąd spawania ucierpi
 • Poziom 21  
  kosmos99 napisał:
  Zauważ, że może być też problem z samym gniazdem nie wszyscy mają pięciobolcowe, a założenie cztero jest zabronione.

  A skąd wiesz że ja mam 5 bolcowe? Wszystkie mam 4 bolcowe, tak samo jak 90 % ludzi w mojej okolicy. Spawarka jest 2 fazowa więc potrzebne są 2 fazy i PE lub PEN na obudowę zależnie od sieci. Przy pracach na wyjazdach normalne jest stosowanie przejściówek na różne gniazda. Ludzie, nie będę przecież kupował innej spawarki albo przerabiał instalacji u klienta, albo odmawiał wykonania usługi bo ktoś ma gniazda 4 bolcowe.
  Jeśli jest instalacja TN-C to nie ma obowiązku jej przerabiać, a gniazda 4 bolcowe to normalne w takich instalacjach.
  kortyleski napisał:
  Drób soft start i na B6 ją uruchomisz. Tylko prąd spawania ucierpi

  Napisałem że mam też mniejszą spawarkę i jak coś to ją zabiorę. Wolał bym tą większą bo ma korzystniejszy cykl pracy. Nie będę dorabiał soft startu (choćby prostego z żarówek) do kilku spawów.
  Panowie, trochę zdrowego rozsądku.

  Będę spawał elektrodami fi 2,5 czyli prądem ok. 85 A, pobór prądu z sieci wynosi wtedy ok. 20 A, przy pracy przerywanej takiej jak spawanie spokojnie pójdzie na C20, może nawet C16 bo człon termiczny działa z opóźnieniem. Mniejszych zabezpieczeń na gniazda 3 fazowe raczej się nie stosuje chyba że gniazdo jest dedykowane do jakiegoś urządzenia. Z tych właśnie powodów interesuje mnie tylko czy możliwy jest rozruch tej spawarki na np. C20.
  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  supchem napisał:
  A skąd wiesz że ja mam 5 bolcowe?

  Wtyczka w tej spawarce jest taka, a instrukcja zabrania przeróbki na 4.
  supchem napisał:
  Napisałem że mam też mniejszą spawarkę i jak coś to ją zabiorę. Wolał bym tą wiekszą bo ma korzystniejszy cykl pracy. Nie będę dorabiał soft startu (choćby prostego z żarówek) do kilku spawów.

  To bierz najlepiej obie i po temacie.
 • Poziom 21  
  kosmos99 napisał:
  Wtyczka w tej spawarce jest taka, a instrukcja zabrania przeróbki na 4.

  Spawarka jest z 1987 roku, raczej wszędzie były wtedy 4 bolcowe.
  Ta, obowiązkowo musi być 5 bolcowa, choćby 2 bolce były odłączone (bo co do nich podłączyć?) to ze względów bezpieczeństwa ma być 5.......
  Może jeszcze przewód 5 żyłowy, doprowadzone 3 fazy, N i PE, a wykorzystane 2 fazy i PE. 3 faza i N doorowadzone dla bezpieczeństwa i do niczego nie podpięte. Genialne
  kosmos99 napisał:
  To bierz najlepiej obie i po temacie.

  Umiesz czytać? Napisałem że pytanie do posiadaczy tej spawarki. Masz ją to napisz na jakich zabezpieczeniach uruchamiasz, nie masz to nie pisz wcale i nie nabijaj sobie punktów wymądrzaniem się.
 • Poziom 34  
  supchem napisał:
  Spawarka jest z 1987 roku, raczej wszędzie były wtedy 4 bolcowe.


  To na pięcioprzewodowym gnieździe działać Ci nie będzie.

  PS

  Kończę już wymądrzanie się.
 • Poziom 21  
  kosmos99 napisał:
  To na pięcioprzewodowym gnieździe działać Ci nie będzie.

  Oczywiście że będzie, to spawarka w której transformator jest zasilany z 2 faz, a PEN służy tylko i wyłącznie ochronie i jest podłączony tylko do obudowy. By włączyć do gniazda 5 bolcowego wystarczy przewody fazowe podpiąć do faz, a przewód prowadzący na obudowę spawarki podłączyć do dużego bolca (PE) i wszystko działa i jest poprawnie pod względem elektrycznym zrobione.
  Problem występuje wtedy gdy potrzebujemy i przewodu PE i N w urządzeniu, a w kablu zasilającym wyprowadzonym z urządzenia mamy żyłę PEN. Potrzebna nam wtedy dodatkowa żyła i zmiana połączeń w urządzeniu bo inaczej będzie nam wyłączać RCD.
  Nieraz już podłączałem tą spawarkę do instalacji TN-S i TN-C-S więc wiem że się da. Była to jednak instalacja przemysłowa z zabezpieczeniami C40.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  zilnik napisał:
  Panowie profesjonalne maszyny nie potrzebują N tylko 3F + PE, jak potrzebne jest napięcie do sterowania 24V czy 230V to jest wstawiony transformator z 400V...

  O to to, dokładnie tak jest i dzięki temu urządzenia dwufazowe można nawet na przewodzie 3 żyłowym podłączyć, a trójfazowe na 4 żyłowym bo doprowadzamy tylko 3 fazy i PE tak jak do silnika trójfazowego.
  zilnik napisał:
  supchem jężeli taka informacja w czymś Ci pomoże to używałem Altig 500 na C25A spawając prądami do 200A. Transformator w tym to było 49kVA zasilany z dwóch faz

  Hmmm, ta informacja mi pomoże bo mam w okolicy do sprzedania fajnego, prawie nowego Bestera STA 630, ale bałem się że go nie włączę do gniazda z zabezpieczeniem C 32. Moc to 38,8 kVA.
  Bestera STA 225 to sprawdziłem tak że podpiąłem spawarkę przez C 16 i niestety wybiło. Wezmę jednak tego Bestera STA 140. Co prawda cykl pracy przy 80 A to 60 %, a przy 140 to tylko 20 % czyli teoretycznie przy spawaniu elektrodą 3,25 mamy cykl 2 minuty spawania i 8 minut stygnięcia, ale to chyba tak na wyrost napisane.
  Co ciekawe Bester STA 140 waży 48,5 kg, ma 140 A i cykl pracy przy 140 A PJ 20%, a marketowe spawarki (transformatorowe) ważą np 20 kg, mają 265 A i cykl pracy PJ 20 % przy 180 A. Ewidentnie widać że parametry podane przez Bestera na pewno są spełnione, pewnie nawet zaniżone dla bezpieczeństwa przez porządnego producenta, zaś te marketówki to mają nieźle naciągane parametry, w dodatku te informacje zagrażają samemu sprzętowi.
  Dla przykładu kiedyś testowałem Bestera SPB 400, pisze na tabliczce PJ 35% dla 400 A, czyli 3,5 min. spawania, 6,5 min. przerwy w stanie jałowym. Ciąłem materiały elektrodą 6 mm, bardzo szybko zmieniałem i nie gasiłem łuku aż do końca elektrody. Po 5 minutach pracy przy temp. otoczenia około 21 stopni Celsjusza spawarka nawet się nie zagrzała, a teoretycznie powinienem zrobić przerwę 1,5 minuty wcześniej.

  Nie wiem czemu ale jakoś bardzo lubię te stare polskie Bestery. Jak te maszyny się za kilka/kilkanaście lat wykruszą i znikną z rynku to nie wiem czym ja będę spawał. :cry:
 • Poziom 25  
  Cytat:
  Nie wiem czemu ale jakoś bardzo lubię te stare polskie Bestery. Jak te maszyny się za kilka/kilkanaście lat wykruszą i znikną z rynku to nie wiem czym ja będę spawał. :cry:


  Polecam 200A Dedrę Inverter z marketu :D Nie wiem czy tak dobrze trafiłem, ale nigdy jeszcze nie udało mi się jej przegrzać - 200A, elektroda 4 mm i cały dzień spawania grubych dwuteowników. Długie spawanie powodowało zadziałanie zabezpieczenia B16, po podłączeniu pod wtyk 32A można spawać bez przerwy. (Oczywiście nie polecam takiego rozwiązania z zabezpieczeniem 32A, był to taki test urządzenia). Dodatkowo mamy spawanie prądem stałym i jonizator, także spawanie zasadówkami to czysta przyjemność. Jedynie przewody spawalnicze polecam wymienić na normalne.
 • Poziom 21  
  hubiwit napisał:
  Polecam 200A Dedrę Inverter z marketu :D Nie wiem czy tak dobrze trafiłem, ale nigdy jeszcze nie udało mi się jej przegrzać - 200A, elektroda 4 mm i cały dzień spawania grubych dwuteowników. Długie spawanie powodowało zadziałanie zabezpieczenia B16, po podłączeniu pod wtyk 32A można spawać bez przerwy. (Oczywiście nie polecam takiego rozwiązania z zabezpieczeniem 32A, był to taki test urządzenia). Dodatkowo mamy spawanie prądem stałym i jonizator, także spawanie zasadówkami to czysta przyjemność.


  Nie, dziękuję.
  Czy Dedra wytrzyma 30 lat?
 • Poziom 38  
  Pewnie ze nie wytrzyma ta dedra. Stare jest toporne ale praktycznie nie zniszczalne a przede wszystkim naprawialne.
 • Poziom 25  
  Na razie działa 3 lata bez żadnych problemów. Jak się zepsuje tak że się nie będzie opłacało naprawiać to kupie nowy inverter, a i tak będę do przodu na rachunkach za prąd ;)

  Natomiast np. MIG MAG od Dedry też inverter jest do d.. - szybko się przegrzewa, nie trzyma parametrów itp. DESMI180 podajże.