Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak uruchomić serwer plików (Samba) na Raspberry Pi - poradnik

ghost666 02 Dec 2016 09:40 5424 2
 • W poniższym poradniku opiszemy krok po kroku jak sprawić, aby Raspberry Pi funkcjonować mogło jako domowy serwer plików, dostępny z poziomu dowolnego urządzenia podłączonego do domowej sieci. Co będzie nam potrzebne? po kolei:

  * Oczywiście komputer Raspberry Pi
  * Kabel Ethernet
  * Router Wi-Fi.
  * Dysk twardy (na którym przechowywać będziemy pliki).

  W pierwszej kolejności podłączamy RPi do Routera z pomocą kabla, aby skonfigurować na nim stały numer IP w obrębie naszej sieci. Jeśli mamy telewizor z portem HDMI i odpowiedni kabel, to podłączyć możemy 'Malinę' do TV i obsługiwać ją lokalnie z pomocą klawiatury i myszki. W takiej sytuacji, po załadowaniu systemu naciskami kombinację klawiszy - Ctrl + Alt + T - i przechodzimy do terminala w systemie operacyjnym. Jeśli natomiast chcemy skonfigurować nasz system poprzez sieć, to musimy w tym celu wykorzystać SSH, aby połączyć się z Raspberry Pi. W terminalu naszego komputera wpisujemy:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  gdzie nazwa użytkownika to najczęściej Pi, a adres IP to oczywiście adres RPi w naszej sieci - odnaleźć go możemy na stronie konfiguracyjnej routera. Do SSH wykorzystać też możemy stosowny program, np. Putty na komputerze z Windowsem.

  Po połączeniu się z Raspberry Pi wpisujemy hasło. Następnie wystarczy kilka prostych komend, aby wymusić w komputerze stałe IP. W terminalu wpisujemy:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  W ten sposób do pliku konfiguracyjnego interfaces w katalogu /etc/network zapiszemy, że interfejs sieciowy eth0 (kablowy) będzie miał stałe IP 192.168.1.2. Dane oczywiście dostosować możemy do naszej sieci.

  Następnie musimy zamontować nasz dysk twardy w systemie. Po podłączeniu dysku do komputera możemy w pierwszej kolejności stworzyć punkt montowania dysku w postaci folderu:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Następnie odnaleźć musimy UUID podłączonego dysku. Ten identyfikator to specjalny identyfikator każdego sprzętu - wykorzystamy go do automatycznego montowania dysku przy każdym starcie systemu na Raspbrry Pi. Aby odnaleźć UUID podłączonego dysku wystarczy wpisać w terminalu:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  co wypisze listę podłączonych do Pi dysków. Skopiujmy stamtąd UUID naszego dysku (łatwo poznać który to po np. nazwie producenta). Teraz czas na automatyzację montowania dysku.

  Musimy w /etc/fstab dodać informację, o tym, że ten konkretny dysk (o znanym UUDI) ma być automatycznie montowany w stworzonym wcześniej folderze. Aby to zrobić wpisujemy w terminalu:

  Code: bash
  Log in, to see the code
  Ten kod w fstab sprawi, że dysk automatycznie będzie automatycznie montowany w /media/share, które skonfigurujemy do pracy z Sambą. Ale aby to zrobić musimy najpierw ją zainstalować.

  Samba to serwer plików, którego główną zaletą jest to, że korzystać z niego można z poziomu nie tylko Linuxa, ale także Windowsa czy Mac OS X. Aby zainstalować ten serwer plików wpisujemy w terminalu:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  co sprawi, że Samba zostanie automatycznie pobrana i zainstalowana na naszym komputerze. Przejść teraz możemy do jej konfiguracji.

  Konfigurację Samby zaczynamy od zrobienia kopii zapasowej pliku konfiguracyjnego - na wypadek, gdyby coś poszło nam źle w trakcie pracy:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Teraz możemy zaktualizować plik konfiguracyjny smb.conf, tak aby dodać nasz zasób (gdzie podmontowany jest dysk). Wpisujemy następującą komendę w terminalu, aby zedytować plik konfiguracyjny Samby:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Kiedy już dodaliśmy wpis w pliku konfiguracyjnym czas na stworzenie użytkowników i dodanie ich do grupy uprawnionych do korzystania z zasobu poprzez Sambę. W poniższym kodzie zastępujemy <username> naszą nazwą użytkownika w Raspberry Pi:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Komputer zapyta nas - dwukrotnie - o hasło, które musimy podać - będzie ono zabezpieczało nasz serwer plików. Finalnie, po stworzeniu użytkownika i nadaniu mu hasła możemy dodać go do grupy uprawnionych do korzystania z zasobu:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  System może (ale nie musi) zapytać ponownie o hasło, jeśli tak to je podajemy. Zapamiętajmy hasło i nazwę użytkownika, bo będziemy z nich korzystać do logowania się do Samby.

  Na koniec, aby zmiany wprowadzone do Samby zaczęły działać musimy zresetować serwer Samby. Robimy to wpisując w terminalu:

  Code: bash
  Log in, to see the code


  Teraz mamy dostęp o udostępnionych plików z każdego urządzenia podłączonego do naszej sieci domowej.

  Źródło: http://progeeksblog.esy.es/uncategorized/raspberry-pi-series-3-file-server-using-samba/

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 11018 posts with rating 9360, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • #2
  GGK
  Level 12  
  Coś chyba nie tak. Ten ostatni wpis raczej nie zresetuje serwera samby.
 • #3
  lekto
  Level 35  
  ghost666 wrote:
  UUID=\"<Numer UUID>\" /media/share ntfs-3g defaults 0 0" >> /etc/fstab

  Jak trzymać pliki to bezpieczniej użyć btrfs albo ext4, niż "tego czegoś", poza tym zmiana defaults na noatime przyspieszy trochę działanie, pass ustawić na 2 żeby system plików był sprawdzany podczas startu w razie potrzeby.