Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sprawdzenie schematu miernika z elfy.

lyli 02 Dec 2016 13:03 711 7
 • #1
  lyli
  Level 15  
  Witam. Chciałem wykonać ten miernik ze strony Elfy, ale tam słabo z filtracją, więc postanowiłem dodać coś od siebie. Proszę sprawdzić, czy jest wszystko w porządku? To mój pierwszy schemat, dalsza część, to zrobienie PCB. Nie umiem rozmieścić elementów, tak żeby uprościć prowadzenie ścieżek. Tu prosił bym, żeby ktoś dał mi jakieś wskazówki. Sprawdzenie schematu miernika z elfy.
 • #2
  tomasz249
  Level 14  
  Filtracja przy procku słaba nadal. Popracuj trochę nad schematem, moge polecić cykl poradników pana Kardasia o eaglu. Długie ale trochę można się dowiedzieć.
  Co do PCB to tak bardziej na wyczucie, jeśli robisz płytkę jednostronną to zawsze możesz użyć zworek aby "przeskoczyć na drugą stronę".
 • #3
  lyli
  Level 15  
  Dzięki za odpowiedź a co musiał bym dodać jeszcze żeby to poprawić?
 • #4
  tomasz249
  Level 14  
  Schemat? Wizualnie to nie daje sie węzłów na nóżce elementu tylko przedłuża kawałek "kabel".
  Co do filtrowania: od VCC i AVCC kondensatory 100n ceramiczne do masy jak najbliżej procka. Możesz też dodać razem z ceramikiem jakiś mały elektrolit 2,2uF-100uF
  Kondensator od AREF ma być podłączony do masy a nie do plusa.
  Po co do niektórych pinów jest podłączone +5V lub masa? ja nie znam tego miernika czy co to jest więc pytam ale dziwnie to wygląda. przy sygnałach miso mosi sck i podłączonymi pod nie szynami zasilania może nie dać się zaprogramować atmegi w tym układzie.
  MOSFET-a możesz podłączyć do procka przez rezystor np 100R
 • #5
  lyli
  Level 15  
  Zmieniłem koncepcje i mam zamiar zrobić własny miernik obejrzałem ich sporo i chciałbym to wszystko połączyć mianowicie przełącznik uzwojeń,sterowanie wentylatorem oraz pomiar temperatury ,i podstawa pomiar napięcia ,prądu oraz wyświetlanie ograniczenia prądowego.To jest moja nowa koncepcja .Zastanawiam się czy da radę w ten sposób sterować wentylatorem .Jescze nie ogarnąłem pwm
  w bascomie .Proszę o jakieś sugestie i pomoc. Co mogę poprawić zmienić. Sprawdzenie schematu miernika z elfy.
 • #6
  tomasz249
  Level 14  
  Po co Ci przełącznik uzwojeń?
  Dlaczego akurat kolega wybrał bascom?
  Jaki masz wyświetlacz? Jeśli HD44780 to jest on źle podłączony.
  Sprawdź ile owy wentylator pobiera prądu bo rezystor 20k może być zbyt duży i tranzystor za słaby (zwróć uwagę na Uce(sat) - napięcie Uce w stanie nasycenia). Lepiej sterowało by się MOSFEtem.
  Do VCC przy procku też daj 100n ceramika i takie kondensatory od VCC do masy jak najbliżej procka, w ten sposób jak podłączyłeś tego nie gwarantuje.
  Nie widzę bocznika do pomiaru prądu.
 • #7
  lyli
  Level 15  
  Przełącznik uzwojeń to tak rozwojowo wstępnie zasilacz ma mieć 3A ale później może i więcej tak żeby nie robić odrębnego układu . Bascom bo jest dla mnie łatwiejszy . Dorysuje te kondensatory na zasilaniu, a co do tego tranzystora i rezystora sprawdzę najpierw na płytce stykowej jak to się będzie miało a później będę wprowadzał zmiany. Co do lcd tam na schemacie jest nazwa mojego i niestety tak ma on wyprowadzone piny.
 • #8
  lyli
  Level 15  
  Czy mógł by mi ktoś doradzić czy warto montować zewnętrzne źródło napięcia , mam w szufladzie lm336Z-2.5 chciałem go wykorzystać ,głownie chodzi mi o stabilność cieplną takiego napięcia , jak to w zasilaczu będzie czasami ciepło i chciałbym utrzymać pomiary w miarę powtarzalne.