Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

- Jak wykonać zabezpieczenie garażu ?

djarcik 02 Gru 2016 15:26 453 6
  • #1 02 Gru 2016 15:26
    djarcik
    Poziom 9  

Witam. Przeczytałem już wiele wątków w poszukiwaniu odpowiedzi i rozmawiałem z elektrykami ale nie znalazłem odpowiedzi na mój problem. Niedawno wykonywałem zabezpieczenie u kolegi w nowym garażu do którego było podciagniete wcześniej zasilanie z innego garażu 4 x 2.5mm. Zasilanie to było w starym garażu zabezpieczone automatem 3xC25A. W skrzynce która wykonałem w nowym garażu główne zabezpieczenie ma 3xB20A a bezpiecznik na gniazdka są B16A a światło B10A. Problem jest taki że przy zwarciu (niewykonalne specjalnie oczywiście) wybija bezpiecznik z danego gniazda oraz bezpiecznik w starym garażu.

Stąd moje pytanie. Co może byc powodem takiego działania? Dlaczego nie wybija tylko bezpiecznik na danym gnieździe albo bezpiecznik główny w nowym garażu ?

Myślałem czy ewentualnie nie zamienić bezpiecznik w starym garażu na topikowy 25A.

Proszę o pomóc w tej sprawie gdyż nie bardzo wiem jak rozwiązać ten problem.

0 6
  • Pomocny post
    #2 02 Gru 2016 16:10
    kosmos99
    Poziom 34  

djarcik napisał:
    do którego było podciagniete wcześniej zasilanie z innego garażu 4 x 2.5mm. Zasilanie to było w starym garażu zabezpieczone automatem 3xC25A

Za duże zabezpieczenie na ten przekrój.
    djarcik napisał:
    skrzynce która wykonałem w nowym garażu główne zabezpieczenie ma 3xB20A a bezpiecznik na gniazdka są B16A a światło B10A. Problem jest taki że przy zwarciu (niewykonalne specjalnie oczywiście) wybija bezpiecznik z danego gniazda oraz bezpiecznik w starym garażu.

Jest brak selektywności, a różnica w amperarzu zabezpieczeń niewielka. Są specjalne zabezpieczenia selektywne.
    djarcik napisał:
    Myślałem czy ewentualnie nie zamienić bezpiecznik w starym garażu na topikowy 25A

2,5 jest zdecydowanie za cienki na 25A.

0
  • #3 02 Gru 2016 16:15
    djarcik
    Poziom 9  

Jakie są te specjalne zabezpieczenia??

0
  • #5 02 Gru 2016 16:23
    djarcik
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc. Spróbuję iść w tym kierunku.

0
  • #6 02 Gru 2016 16:56
    stomat
    Specjalista elektryk

Ile jest tego oświetlenia w tym garażu że zabezpieczone jest aż 10A? I co takiego używa się że gniazda zabezpieczone są aż 16A?

0
  • #7 02 Gru 2016 17:58
    djarcik
    Poziom 9  

Oświetlenie w postaci 4 lamp ledowych na jednej ścianie ( bezpiecznik pełni rolę włącznika) a tak samo na suficie. Nie pamiętam ile mają Wart chyba koło 100 a gniazdek jest na całym garażu około 30 (oczywiście nie na jednym bezpieczniku). Podłączone są głównie odkurzacze polerki itp gdyż kolega prowadzi firmę związana z praniem samochodów, polerowaniem itp.

0