Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yamaha AX 730 - Trzeszczy przy regulacji basu, nie zawsze załącza kanały

user444 02 Gru 2016 22:57 627 9
  • #1 02 Gru 2016 22:57
    user444
    Poziom 9  

Witam. Posiadam od dłuższego czasu wzmacniasz Yamaha AX 730 i mam z nim kilka problemów. Pierwszy z nich to przy regulacji basów między 0 a +3 występuje trzeszczenie i wycisza się lekko prawy kanał. Na lewym kanale nie ma takiego zjawiska. Gdy dam bas na max w prawo to grają równomiernie. Próbowałem także przełączać z kanałów A na B ale na B jest jeszcze gorzej i tutaj jest drugi problem. Po załączeniu wzmacniacza robi takie "cyk" i nie słychać dźwięku, dopóki dobrze nie odkręce regulacji głośności. Gdy już się załączy to gra i ciszej i głośniej. Rozebrałem cały przedni panel, wyczyściłem potencjometry preparatem Kontakt PR ale na niewiele się to zdało.
    Sprawdzałem wyjście na słuchawki i również tylko na prawym kanale występuje lekkie trzeszczenie przy regulacji basów i kanały jakby nierówno grają. Kondensatory są jeszcze oryginalne Yamahy, nie zauważyłem żadnych spuchniętych. W niektórych miejscach na płycie jest coś jakby wylał korektor (czy jakąś białą farbę), również u dołu kondensatorów.
    Proszę o pomoc co dalej sprawdzić. Nie bardzo rozumiem dlaczego kanał B bardziej niedomaga niż A pomimo, że stycznik załączający jest chyba wspólny.

0 9
  • #2 02 Gru 2016 23:10
    kokapetyl
    Poziom 43  

user444 napisał:
    przy regulacji basów między 0 a +3 występuje trzeszczenie i wycisza się lekko prawy kanał. Na lewym kanale nie ma takiego zjawiska.

Raczej na pewno, to wina potencjometru, skoro czyszczenie nie pomogło, to on prosi się o wymianę. :cry:
    user444 napisał:
    Nie bardzo rozumiem dlaczego kanał B bardziej niedomaga niż A pomimo, że stycznik załączający jest chyba wspólny.

Jesteś pewien że stycznik ? Może to tylko przełącznik ? Który ma zabrudzone styki.

0
  • #3 02 Gru 2016 23:52
    user444
    Poziom 9  

Czy to jest element zaznaczony na czarno? Jest on rozbieralny aby go wyczyścić?

Yamaha AX 730 - Trzeszczy przy regulacji basu, nie zawsze załącza kanały

0
  • #4 03 Gru 2016 00:38
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

user444 napisał:
    Czy to jest element zaznaczony na czarno?

Tak.
    user444 napisał:
    Jest on rozbieralny aby go wyczyścić?

Są różne wykonania tych przekaźników. Jedne można rozebrać (wierzch jest na zatrzaskach po bokach podstawy), a drugie są zalewane (klejone) i przy próbie otwarcia można je zniszczyć.
    Wylatuj, obejrzyj; Będziesz wiedział.

0
  • #5 03 Gru 2016 10:05
    user444
    Poziom 9  

Niestety nie ma zatrzasków, ale jest widoczne łączenie. Na pewno z tym stycznikiem jest problem, bo gdy załącze kanał B i lekko pukne w niego to załącza. Kanał A załącza bez problemu. Nie wiem czy rozbierać to, bo jeśli coś uszkodze to już w ogóle będzie kicha a korzystam tylko z dwóch kolumn, więc jeden kanał wystarczy.
    Ten przekaźnik to MATSUSHITA JR2aD-DC24V
    Gdyby ktoś miał wiedze czy jest rozbieralny i czy w razie czegoś można taki kupić żeby paramtery i rozstaw nóżek pasował na płytkę to proszę o info.

ps chociaż to może nie jest takie do końca oczywiste, bo to "Cyk" powinien zrobić mimo wszystko a on na kanale B nie robi, może jakiś problem z jego sterowaniem? Tzn przy załączaniu przyciskiem kanału B cichutko załącza, ale nie tak wyraźnie jak na A.

0
  • #6 03 Gru 2016 10:13
    idek24
    Poziom 28  

user444 napisał:
    gdy załącze kanał B i lekko pukne w niego to załącza

user444 napisał:
    Kanał A załącza bez problemu. Nie wiem czy rozbierać to

user444 napisał:
    jeśli coś uszkodze to już w ogóle będzie kicha a korzystam tylko z dwóch kolumn, więc jeden kanał wystarczy.

Jeśli boisz się że coś uszkodzisz oddaj to do fachowca. I taka rada ode mnie. Podejdź konkretnie do tematu bo jeśli sprzęt ma Ci posłużyć to warto w niego zainwestować ,i usunąć aktualne usterki.

0
  • #7 03 Gru 2016 10:15
    user444
    Poziom 9  

Dlatego założyłem temat i pytam na forum czy taki stycznik ktoś przerabiał, żeby wiedzieć czy na pewno jest rozbieralny.

0
  • #8 03 Gru 2016 10:18
    idek24
    Poziom 28  

user444 napisał:
    Dlatego założyłem temat i pytam na forum czy taki stycznik ktoś przerabiał, żeby wiedzieć czy na pewno jest rozbieralny.

398216 Usunięty napisał:
    edne można rozebrać (wierzch jest na zatrzaskach po bokach podstawy), a drugie są zalewane (klejone) i przy próbie otwarcia można je zniszczyć.
    Wylatuj, obejrzyj; Będziesz wiedział.

Wklep symbol w szukajce może znajdziesz taką w necie.

0
  • #9 05 Gru 2016 16:45
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Tak, on jest rozbieralny. Ale nie wyczyścisz go tak, aby mieś żelazną pewność, że nie nawali za 2 tygodnie. Po prostu wymień wszystkie w ciemno. One 13zł kosztują.

0
  • #10 16 Gru 2016 22:04
    user444
    Poziom 9  

Mógłbyś podsunąć link gdzie taki stycznik kupić i jaki rodzaj? Ten model jak wpiszę, to raczej nie jest już dostępny. Można sugerować się parametrami ale wolałbym być pewien. Przelutować to moment. Pozdrawiam

0